آثار تخریب خشکسالی در کهگیلویه و بویراحمد بیشتر از سایر استانها بوده است

مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: بعلت بالا بودن میانگین بارشها در استان اثرات تخریبی خشکسالی در این استان بیشتر از سایر استانهای کشور بوده است.

آثار تخریب خشکسالی در کهگیلویه و بویراحمد بیشتر از سایر استانها بوده است

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، رضا کاکاوند در نشست خبری اضافه نمود: با آغاز بارش های زودهنگام در مهر ماه وضعیت بارش ها طی فصل پاییز در حد نرمال پیش بینی شده است.

وی اظهارکرد: طبق پیش بینی های انجام شده در مهر و آبان ماه بارشهای خوبی خواهیم داشت، در ماههای آذر و دی ماه کمتر از میانگین نرمال خواهد بود و در بهمن و اسفندماه روند بارشی نرمال خواهیم داشت البته صحت پیش بینی بارشهای فصلی در حد 60 تا 70 درصد است.

پایین بودن صحت پیش بینی ها به علت کوهستانی بودن و تنوع اقلیمی

مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد اعلام نمود: پیش بینی شده که امسال نسبت به سال گذشته نیم تا یک درجه دمای استان از میانگین نرمال گرم تر خواهد شد.

کاکاوند توضیح داد: استان کهگیلویه و بویراحمد کوهستانی و دارای تنوع اقلیمی است که به همین علت صحت پیش بینی ها پایین می آید. بخاطر اینکه مقیاس مدلهای هواشناسی گسترده تر هستند خطای پیش بینی در مناطقی که حالت دشت دارند، بالا می رود.

وی ادامه داد: پتانسیلهای امکانات و نیروی انسانی هواشناسی استان ضعیف نیست و از نقشه ها و نرم افزارهای یکسان با سایر نقاط کشور استفاده می گردد.

مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد مطرح کرد: پیش بینی های هواشناسی در این استان 90 درصد صحت دارد و در برخی مواقع خطا پیش می آید.

کاکاوند با اشاره به اینکه در سال زراعی 96_97 با کاهش 53درصدی بارشها در سطح این استان روبرو بوده ایم، اعلام کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد جزو پنج استان خشک کشور بوده و همچنین این استان جزو استانهای با خشکسالی شدید کشور است.

وی تاکید نمود: بعلت بالا بودن میانگین بارشها در استان کهگیلویه و بویراحمد اثرات تخریبی خشکسالی در این استان بیشتر از سایر استانهای کشور بوده است.

مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد اظهارکرد: میانگین بارش سال 96-97 در کل استان 309 میلی متر گزارش شد در حالی که بارش در مدت مشابه سال گذشته 388 میلی متر بوده و کاهش 79 میلی متری بارش ها را شاهد هستیم.بیشترین کاهش بارش در دهدشت با 151.8 میلی متر ثبت شده است، میانگین بلندمدت بارش سال زراعی 537 میلی متر بوده که بارش ها 53 درصد کاهش داشت و طی 10 سال قبل میانگین بلندمدت استان بیش از 600 میلی متر بوده است.

تنها یک ایستگاه سنجش آلودگی داریم

کاکاوند در خصوص تعداد ایستگاههای سنجش آلودگی هواشناسی استان ادامه داد: تنها یک ایستگاه سنجش آلودگی در شهر یاسوج داریم و با توجه به اینکه استان درگیر ریزگردهاست برنامه داریم در صورت تامین یک میلیارد تومان اعتبار یک ایستگاه دیگر در گچساران ایجاد و راه اندازی کنیم.

وی با بیان اینکه ماههای خرداد و تیر بیشترین روز آلوده استان را به خود اختصاص داده اند، مطرح کرد: طی امسال در شهرهای یاسوج 42 روز، گچساران 46 روز، دهدشت 27 روز، سی سخت 20 روز و منطقه امامزاده جعفر 30 روز با ریزگرد و گرد و غبار به ثبت رسید.

مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به این سوال آیا مردم در خشکسالی استان نقش داشتند یا سوء مدیریت و یا در حال طی کردن روند جهانی هستیم؟ گفت: بعلت فعالیت های انسانی و گسترش صنعت در همه نقاط کره زمین دچار گرمایش جهانی هستیم و توسعه صنعتی رخ داده و در حال افزایش است که به تبع استان کهگیلویه و بویراحمد نیز از این مساله مستثنی نیست.

کاکاوند اضافه نمود: در کشور آب و هوا تابع سیاست نیست و مرز نمی شناسد در یک نقطه کره زمین تخریب زیست محیطی اتفاق بیفتد نتیجه اش را سایر نقاط می بینند.

وی اظهارکرد: دو ایستگاه فرودگاهی در سطح استان داریم و هر نوع پروازی که در استان انجام گردد با اطلاعات هواشناسی صورت می گیرد.

مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرد: با توجه به اینکه سالهای خشک مطلقی را سپری نموده ایم و منابع آبی سطحی و زیرزمینی بطور گسترده مورد استفاده نهاده شده، جبران این منابع آبی به نوعی در کوتاه مدت قابل جبران نیست. حتی اگر یک سال بارش نرمال داشته باشیم چون سنوات گذشته دچار خشکسالی شدیم و از منابع آبی بطور گسترده استفاده نموده ایم باید همچنان به بحث صرفه جویی از منابع آبی توجه داشته باشیم.

کاکاوند اعلام نمود: سال های گذشته دچار خشکسالی شده ایم و حداقل تا چند سال آینده نیز این مسائل را پیش رو خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه چند نوع خشکسالی از جمله خشکسالی هواشناسی، هیدرولوژیکی، کشاورزی و از منظر اجتماعی داریم، یادآور شد: خشکسالی هواشناسی به این شکل است که بصورت پی در پی سایر بخشها را تحت تاثیر قرار می دهد و منابع آبی دچار خسارات و کاهش می شوند و وضعیت کشاورزی ما وخیم خواهد شد و اثرات اجتماعی در بر خواهد داشت.

مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد در رابطه با اثرگذاری خشکسالی در استان کهگیلویه و بویراحمد توضیح داد: خشکسالی در این استان از نوع خشکسالی های هیدرولوژیکی، کشاورزی و اجتماعی که استان بیشتر از سایر استانهای کشور است و شاید در این زمینه رتبه اول خشکسالی کشور را داشته باشیم.

کاکاوند در خصوص دریافت اطلاعات آب و هوایی پرواز تهران- یاسوج که در بهمن ماه 96 منجر به سانحه هوایی شد، توضیح داد: صد درصد اطلاعات آب و هوایی استان را دریافت کرد و هواپیمایی پرواز نمی نماید مگر اینکه آخرین اطلاعات ایستگاه مبدا و مقصد را دریافت کند و این اطلاعات دریافت شده بود، مستنداتش وجود دارد و در اختیار مسئولان نهاده شد بنابراین خطای انسانی(خطای خلبان) بود.

با کمبود نیرو روبرویم

وی اضافه نمود: اداره کل هواشناسی استان 46 نیرو در سطح استان دارد که از این تعداد 33 نفر رسمی – پیمانی و 13 نفر قراردادی هستند و در این زمینه با کمبود نیرو روبرویم بطوریکه از 81 پست مصوب این اداره کل 48 پست خالی است.

مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص برخی نظرات و صحبتها مبنی بر اثرات وجود پتروشیمی ها در جنوب کشور بر کاهش بارش ها و پدیده خشکسالی اظهار کرد: نمی توان برای این منطقه نسخه ای را تجویز کرد اما بطور کلی هر گونه توسعه صنعتی منجر به آسیب پذیری به مسایل زیست محیطی می گردد که بر وضعیت هوا و جو آسیب وارد می نماید و روی پارامترهای هواشناسی تاثیرگذار است که منجر به افزایش دما و کاهش بارش می گردد.

کاکاوند در پاسخ به سئوالی که آیا اداره کل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص بارندگی گچساران که مردم و کشاورزان را غافلگیر نموده، سهل انگاری انجام داده است؟، اعلام کرد: بر اساس ارزیابی مدل، نرم افزار و سخت افزارهای اداره کل هواشناسی ما برای شهرستان گچساران در روز پنجشنبه آب و هوای ابری با رعد و برق پیش بینی کردیم که در نرم افزارهای ما بارندگی اصلاً وجود نداشت.

وی ادامه داد: البته باتوجه به اینکه ما در حال گذر از تابستان به پاییز هستیم و شرایط کوهستانی استان و اینکه این استان، استان کوچکی است، پیش بینی آب و هوا تا حدودی با سایر نقاط کشور متفاوت است و معمولاً 90 درصد پیش بینی ها در این ایام صحت دارد.

مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد اضافه نمود: اداره کل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد خواب نیست و روزانه و لحظه به لحظه شرایط آب و هوای استان را رصد و به اطلاع عموم مردم می رساند و این اداره کل کاملاً بیدار است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 29 بهمن 1397 شناسه مطلب: 1237

به "آثار تخریب خشکسالی در کهگیلویه و بویراحمد بیشتر از سایر استانها بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثار تخریب خشکسالی در کهگیلویه و بویراحمد بیشتر از سایر استانها بوده است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید