آشنایی با بهترین مسیرهای کوهنوردی در تهران

بهترین مسیرهای کوهنوردی در تهران

تهرانی ها برای کوهنوردی مسیرهای زیادی دارند تا بتوانند برای خودشان برنامه های یکروزه کوهنوردی تنظیم نمایند و ارتفاعات بالایی این شهر پر هرج و مرج بروند. کوهستان شمال تهران، جنوبی ترین رشته کوه در البرز مرکزی است، سمت جنوب آن از شرق به غرب، از دره دارآباد تا دره فرحزاد امتداد دارد. در این بین دره های متعدد دیگری نیز هست که اکثر آنها شمالی و جنوبی هستند. بلندترین نقطه این رشته کوه، قله توچال با ارتفاع 3961 متر است. حتی اگر شما قصد کوهپیمایی و کوهنوردی هم نداشته باشید می توانید به منظور داشتن یک آخر هفته مهیج به سمت این مسیرهای کوهنوردی در تهران بروید و از سفره خانه ها و رستوران هایی که در این منطقه وجود دارد نهایت لذت را ببرند.

آشنایی با بهترین مسیرهای کوهنوردی در تهران

توجه داشته باشید اگر چه منظره کوه در زمستان بسیار لذت بخش است اما خطرهای جدی هم احتمال وقوع دارد که ما پیشنهاد می کنید حتما وسایل لازم را همراه خودتان داشته باشید و در صورت امکان با افراد آشنا با جهتهای کوهنوردی در تهران اقدام به سفر کنید. ما در این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران قصد داریم تا درباره جهتهای کوهنوردی در تهران که امن هستند و همینطور تعدادی از جهتهای پر خطر که مختص کوهنوردان حرفه ای است صحبت کنیم؛ با ما در ادامه همراه باشید.

جهت دارآباد

یکی از بهترین جهتهای کوهنوردی در تهران، جهت دارآباد است که در شمال شرقی شمیران واقع شده است. پس از منقطه ای که به پارکینگ مشهور است و تابلویی که راهنمای رود و دره های و همچنین نقاط مشهور ارتفاعات دارآباد نیز نصب شده است. دارآباد دره ای زیبایی دارد و ارتفاع آن 1750 متر است که تا ارتفاع حدود 2600 متر در جهت شمال و شمال غرب امتداد دارد. در طول جهت چشمه های پر آب و متعددی در طول جهت، آبشارهای کوچک و بزرگ و همچنین چشمه های آبشارهای کوچک و بزرگ و حوضچه های زیبا واقع شده است.

با ورود به جهت کوهپیمایی، در ابتدای جهت کیوسک کوچکی با عنوان ایستگاه دوستداران طبیعت و پس از آن ایستگاه پلیس کوهستان را در سمت راست می بینید. کمی جلوتر به یک تابلوی راهنمای جهت و یک پل سنگی می رسید.

برای کوهنوردی در جهت دارآباد باید بگوییم که سه راه یا سه جهت شما پیش رو دارید که جهت دره مقابل تا چند صد متر ادامه دارد و پس از آن تقریبا غیر قابل عبور می گردد. جهت دره کوتاه اما بسیار زیبا است و چشمه آبی نیز در اواسط دره واقع شده است. اگر کوهنورد باشید و دارای مهارت کافی می توانید از یک شیب تند واقع در سمت راست آبشار بالا رفته، کمی با سنگها دست و پنجه نرم نموده و در نهایت خود را به جهت اصلی برسانید.

جهت کوهنوردی دارآباد برای گذراندن اوقات فراغت بسیار مناسب است.

  • دسترسی به داراآباد

آدرس دارآباد: تهران، دارآباد، خیابان دارآباد ، خیابان محبی، کوه دره دارآباد

جهت دره دارآباد با اتوبوس: با استفاده از خط راه آهن-تجریش اتوبوس های تندرو خود را به تجریش برسانید. پس از پیاده شدن در این ایستگاه سوار اتوبوس های تجریش-دارآباد شوید و در ایستگاه پله پیاده شوید.

جهت رفتن به داراباد با مترو: در آخرین ایستگاه خط کهریزک-تجریش (ایستگاه تجریش) پیاده شوید. با استفاده از اتوبوس های تجریش-داراباد خود را به ایستگاه پله برسانید. با کمی پیاده روی به ابتدای جهت دره دارآباد می رسید.

جهت کلکچال

یکی دیگر از محبوب ترین جهتهای کوهنوردی در تهران جهت کلکچال است که یکی از جهتهای کوهنوردی کم خطر و با طبیعتی دیدنی در شمال شهر تهران که به دلیل جهت کوتاه و امکانات مناسب یکی از بهترین پیشنهادها برای طبیعت گردی یک روزه است. برای شروع این کوهنوردی باید به سمت پارک جمشیدیه بروید و از این نقطه پس از حدود دو ساعت کوهپیمایی در جهتی با پهنای زیاد، زیگراگ مانند و کم شیب به مجتمع کلکچال با ارتفاع 2600 متر خواهید رسید.

اگرچه جهت کوهنوردی کلکچال جز کم خطرترین جهتهای کوهنوردی است اما در فصل زمستان پیشنهاد می کنیم که دست کم به کفش های خودتان یخ شکن و همچنین یک باتوم کوهنوردی داشته باشید.

در سایر فصل ها می توان از مجتمع کلکچال به سمت شمال غربی، به طرف گردنه ای وسیع به نام گرز دره رفت که از آنجا یال شمال شرقی به سمت قله کلکچال با ارتفاع 3340 متر می رود و امتداد جهت به سمت غرب به پناهگاه شیرپلا منتهی می گردد.

کافه اول: ایستگاه 1 ، کافه دوم: ایستگاه 2 ، کافه سوم (جنب تاسیات نظامی): ایستگاه 3. پس از ایستگاه 3 به آبخوری پایین تپه نورالشهدا و از آن پس به اردوگاه خواهید رسید.

جهت کوهنوردی کلکچال برای یک کوهنوردی حرفه ای گزینه ای مناسب است.

  • دسترسی به کلکچال

1- میدان تجریش، خ شهید باهنر شرق (نیاوران سابق)، بعد از جماران، خیابان فیضیه (به سمت شمال)، پارک جمشیدیه

2- بزرگراه شهید همت شرق، بزرگراه مدرس شمال، بزرگراه صدر، بلوار کامرانیه به سمت شمال و خ باهنر و خ فیضیه

جهت ولنجک (تله کابین توچال)

جهت کوهنوردی در ولنجک یکی دیگر از جهتهای کوهنوردی در تهران است که از قدیمی ترین و جذاب ترین مقاصد کوهنوردی در ایران محسوب می گردد و ارتفاع قله آن حدودا 3960 متر است که در شمال تهران و در میان رشته کوه البرز جای خوش نموده است. در بین کوهنوردان این جهت بسیار محبوب است و بهتر است که برای اینکه به منظور کوهنوردی در این منطقه بخواهید اقدام کنید ابتدا کمی آمادگی جسمانی داشته باشید. توچال در لغت به معنی چال آبگیر و دریاچه های کوچک است و از آنجایی که قله آن در نزدیکی دریاچه ای از یخ طبیعی واقع شده است به این نام خوانده می گردد.

توجه داشته باشید که مبدا این جهت ولنجک است و پس از پارکینگ، تا ایستگاه یک تله کابین جهت آسفالت است. در ادامه، جهت مناسب راهپیمایی به صورت مارپیچ و با شیب کم تا ایستگاه دوم تله کابین حدود یک ساعت طول می کشد.

از ایستگاه 2 تا ایستگاه 5 هیچ خدمات رفاهی وجود ندارد پس حتما مواد غذایی و آب همراه خودتان داشته باشید.

کوهنوردی در فصل زمستان در این جهت خطرات خاص خودش را دارد و احتمال ریزش بهمن نیز وجود دارد، پس حتما قبل از رفتن آب و هوا را چک کنید.

امکانات توچال و بام تهران

فودکورت توچال، رستوران و کافه های مختلف در جهت پیاده روی، بام تهران، پیست اسکی و ایستگاه های مختلف تله کابین، پارکینگ در ورودی اصلی توچال و ایستگاه اول تله کابین

  • دسترسی به توچال

آدرس: تهران- بزرگراه شهید چمران- خیابان یمن- انتهای خیابان ولنجک-بام تهران

جهت دربند یا شیرپلا

معروف ترین و محبوب ترین جهت کوهنوردی در تهران دربند است. ارتفاع این منطقه 1800 متر است و برای رسیدن به قله توچال باید خودتان را به سمت پس قلعه، پناهگاه شیرپلا و چان پناه امیری عبور کنید. جهت سربند- شیرپلا- توچال، با وجود بعضی خطرات، کوتاه ترین جهت صعود به قله توچال است و بیشترین تردد در این جهت صورت می گیرد. قسمت هایی از جهت منتهی به شیرپلا کاملا پرشیب و سنگی است، تا آنجا که به ناچار در نقاطی پله های فلزی کار گذشته شده و طناب کشی شده است. کوهپیمایی در این جهت به ویژه در زمستان سخت است، زیرا قسمت هایی از جهت پایین دست به دلیل تردد روزانه کاملا یخ می زند، در حفره ها و دره های کوچک و بزرگ جهت، برف زیادی می نشیند و یال منتهی به قله نیز بسیار بادگیر است.

باید توجه داشت که فعالیت تله کابین در شرایط نامساعد جوی متوقف می گردد، همچنین زمان فعالیت آن در زمستان حداکثر تا حدود ساعت 15 است و در ارائه خدمات، برای اسکی بازان اولویت قائل است.

  • دسترسی به دربند

آدرس: استان تهران، شهر تهران، منطقه یک شهری، محله دربند

درکه (پلنگچال)

جهت دیگری که جز پر ترددترین جهتهای کوهنوردی در تهران محسوب می گردد درکه یا پلنگچال است. ارتفاع این منطقه کوهستانی 2550 متر است و از داخل دره زیبا پلنگچال از کنار رودخانه می گذرد. دره درکه برای کوهپیمایی زمستانی، تا منطقه ای به نام اذغالچال امن و مناسب است. جهت اصلی کوه پیمایی این نقطه از تهران، راه درکه به سمت پلنگ چال یا ایستگاه شماره پنج توچال است و بسیاری در روزهای تعطیل خود از این راه برای کوهنوردی استفاده می نمایند. این جهت شش کیلومتری از داخل دره زیبای درکه و پلنگ چال و از کنار رودخانه درکه عبور می نماید. البته برای کوه پیمایی در فصل زمستان بهتر است جهت را تنها تا منطقه ای به نام اَذغالچال ادامه دهید چرا که در ادامه راه ممکن است خطراتی مانند ریزش بهمن در کمین شما باشد. درکه تهران در روزهای تعطیل و آخر هفته ها بسیار شلوغ می گردد، بنابراین اگر دوست دارید که از آرامش این محل بهره ببرید در دیگر روزها به این محله سفر کنید.

  • امکانات رفاهی درکه

رستوران ها، کافه ها و قهوه خانه ها، سرویس بهداشتی، مرکز اطلاع رسانی فدراسیون کوهنوردی، مسجد جامع درکه، بانک، بازار میوه و تره بار و خانه معلم

  • دسترسی به درکه

آدرس: تهران، بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن، خیابان رشید الدین فضل الله، خیابان داوودیان، درکه

جهتهای کوهستانی کم تردد و ناایمن شمال تهران

  • جهت گلابدره
  • جهت فرحزاد
  • جهت حصارک
منبع: الی گشت
انتشار: بروزرسانی: 11 خرداد 1398 شناسه مطلب: 2919

به "آشنایی با بهترین مسیرهای کوهنوردی در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با بهترین مسیرهای کوهنوردی در تهران"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید