آشنایی با جاهای دیدنی آباده Abadeh

به گزارش مجله میهن، آباده در شمال و شمال شرقی استان فارس واقع شده است و قدمت آن به بیش از هزار سال می رسد. با توجه به آثار تاریخی باقی مانده در این منطقه؛ آباده در بین چهار مرکز جمعیتی و فرهنگی شیراز، کرمان، یزد و اصفهان قرار گرفته و علت وجودی آن با توجه به موقعیت راه های ارتباطی منطقه قابل توجیه است. در دوره قاجاریه آباده منطقه بین راهی و محل استراحت کاروانیان بوده است.در این شهر آثار متعدد تاریخی و مذهبی به جا مانده است. در ادامه همراه خبرنگاران باشید تا با دیدنی های آباده بیشتر آشنا شوید.

آشنایی با جاهای دیدنی آباده Abadeh

بلیط هواپیما در طاهاگشت

قلعه ایزدخواست

قلعه ایزدخواست، در شهر ایزدخواست، نزدیک به آباده قرار گرفته است و ساخت آن متعلق به دوران ساسانی است. آتشکده داخل شهر اولین آتشکده ای بود که به مسجد تبدیل شد. این قلعه در پنج طبقه ساخته شده که در آن موقع ساختمانی با این تعداد طبقه بسیار نادر بود. بعد از ارگ بم قلعه ایزدخواست بزرگ ترین بنای خشت و گلی ایران است. کاروان سرای شاه عباسی و پل صفوی از جاذبه های دیدنی نزدیک به قلعه ایزدخواست است.

کاروانسرای ایزدخواست در شمال شرقی رودخانه ایزدخواست و در شمال شهر آباده از استان فارس قرار گرفته است .معماری داخلی این کاروانسرا به مانند دیگر کاروانسراها هر طول ضلع آن 35 متر است. این کاروانسرا در بین راه شهر تاریخی و باستانی آباده و اصفهان قرار گرفته است و یکی از مهمترین کاروانسراها در این منطقه محسوب می گردد.کاروانسرای ایزدخواست در زمینی به مساحت 4000 متر بنا شده است. در ردیف جلوی این کاروانسرا در اطراف حیاط در ضلع های شمالی و شرقی و همچنین جنوبی 20 باب اتاق در ابعاد 3×3 متر ساخته شده است که هر اتاق دارای ایوانی به مساحت 7/5 متر می باشد.گفته می گردد کاروانسرای ایزدخواست یکی از 999 کاروانسرایی است که شاه عباس صفوی در دوران خود بنا نموده است.

تیمچه صرافیان

این تیمچه در بافت قدیمی شهرستان آباده بنا شده است که متعلق به دوران قاجار است و به منظور دادو ستد ساخته شده است.بنای زیبای تیمچه دو طبقه ای است. درِ ورودی تیمچه با منبت کاری هنرمندانه و درهای چوبی حجره ها زیبایی بنا را چند برابر نموده اند. این تیمچه جزو شش بازار برتر در زمینه خرید و فروش صنایع دستی ایران است. در سال1376تیمچه صرافیان در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

امامزاده سید محمد شورجستان

در30 کیلومتری شمال شهرآباده درمسیر جاده اصلی آباده - اصفهان روستای شورجستان قرار گرفته است که آثار وشواهد وموقعیت مکانی آن حاکی از قدمت تاریخی آن می باشد که به دوران قبل از اسلام می رسد این روستا اگر چه دارای جاذبه های چندانی نیست لیکن گوهری گرانبها از خاندان عصمت وطهارت در خود نهان دارد که موجب معروفیت وشناخت در منطقه شده است امامزاده ای جلیل القدر معروف به سیدمحمد(ع) که نسب آن به امام زین العابدین علیه السلام امام چهارم شیعیان میرسد.

موزه مردم شناسی آباده

موزه مردم شناسی آباده، در استان فارس در یک طبقه با زیربنای دو هزار و 400 متر مربع شامل سالن های اداری، کافی نت، کافی شاپ، موزه و گالری است.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت ارتودنسی

منبع: تاپ تراول
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 15814

به "آشنایی با جاهای دیدنی آباده Abadeh" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با جاهای دیدنی آباده Abadeh"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید