آشنایی با مشاهیر؛ از اکتشافات نیوتن تا زندگی پر تضاد داروین

کتاب های زندگی نامه بدون تردید یکی از خواندنی ترین و جذاب ترین آثار مکتوب در تمام فرهنگ ها به شمار می آید. شوق وصف ناپذیری در همه ما برای آگاهی از سرگذشت بزرگان و نام آوران وجود دارد. وقتی به مطالعه سرگذشت انسان های بزرگ تاریخ می پردازیم انگار در تاریخ همراه با آن ها هستیم و شیرینی و تلخی زندگی آن ها را می چشیم. با ما همراه باشید تا در این مطلب با معرفی کتاب های آشنایی با مشاهیر با زندگی نامه دانشمندان آشنا شوید.

آشنایی با مشاهیر؛ از اکتشافات نیوتن تا زندگی پر تضاد داروین

آشنایی با نیوتن

آیزاک نیوتن نامی است که اکثر مردم، حتی آنان که با فیزیک سروکار ندارند، می شناسند. او فیزیک دان و ریاضی دان نابغه انگلیسی و یکی از بزرگ ترین دانشمندان تاریخ بشر است. نیوتن روش نوین مشاهده علمی را که برای نخستین بار توسط گالیله استفاده شده بود، تکمیل کرد. در عصر این دو دانشمند بزرگ، چنین معمول بود که درستی نظریه ها و مفروضات، فقط با فلسفه و فکر و برهان تایید می شد، ولی در روش مشاهده علمی، اثبات هر فرضیه ای صرفاً به وسیله تجربه و آزمایش انجام می گیرد. کلیه اکتشافات و اختراعات برجسته و چشمگیر نیوتن، که از آن جمله می توان به کشف قانون جاذبه و قوانین حرکت، اکتشافات درخشانی در زمینه ماهیت نور، طراحی نوعی دوربین نجومی جدید و ابداع محاسبات دیفرانسیل و انتگرال اشاره نمود که با به کارگیری روش علمی صورت گرفت. او با استفاده از این روش، نحوه آنالیز و تحقیق درباره دنیا هستی را دگرگون کرد.

آشنایی با نیوتن، یکی از کتاب های خواندنی است که به زندگی و آثار دانشمندان بزرگ پرداخته است. جان و مری گریبین در این کتاب، آثار و کشفیات عمده نیوتن را برای دوست داران دانش به رشته تحریر درآورده اند. آیزاک نیوتن بزرگ ترین دانشمند تمام اعصار، قانون جاذبه عمومی را که حرکت اجرام آسمانی را شرح می دهد، کشف کرد و قوانین اساسی دینامیک را که به نام خود او قوانین نیوتن در حرکت نام دارند وضع نمود. او هم چنین تئوری نور و رنگ را ارائه داد. نیوتن پس از آن که مطالعات علمی خود را تکمیل کرد ریاست ضرابخانه سلطنتی را عهده دار شد و با کفایت و توانایی، اصلاحات ضروری و لازم را در سیستم پولی کشور به وجود آورد.

آشنایی با داروین

آشنایی با داروین، یکی از نخستین کتاب های مجموعه ای خواندنی است که زندگی و آثار دانشمندان بزرگ را به شما معرفی می نماید. در این کتاب زندگی و آثار چارلز داروین برای دوستداران دانش به رشته تحریر درآمده است. چارلز داروین دانشمند، نخبه و نجیب زاده عصر ویکتوریا است. زندگی او فارغ از وابستگی به ثروت موروثی خانوادگی و درآمدی است که از راه فروش کتاب به دست می آید. در عین حال، داروین برجسته ترین دانشمند روزگار خودش است. زندگی داروین پر از تضاد است. در جوانی ، گویا آدمی عیاش بود. با این حال به دانشمندی پرکار و سرشناس تبدیل شد. خانواده او در روستایی با صفا و شاد زندگی می کردند. اما با از دست دادن دخترش آنی، تا مدت ها غمگین و سرخورده شده بود. داروین از جامعه دوری می کرد، اما او به مشهورترین دانشمند آن عصر تبدیل شد.

او عقیده ای را بیان کرد که شالوده انجمن ویکتوریا را به لرزه درآورد. حتی امروزه کسانی ایده های او را رد می نمایند. داروین بدون آن که بخواهد کسی را بیازارد، فرضیه تکامل با انتخاب طبیعی را کشف کرد. اما این نظریه یکی از دستاوردهای دانش بشری است که هر کسی باید با آن آشنا گردد.

برای آشنایی با زندگی نامه این دانشمند به لینک زیر مراجعه کنید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: بروزرسانی: 17 تیر 1398 شناسه مطلب: 5019

به "آشنایی با مشاهیر؛ از اکتشافات نیوتن تا زندگی پر تضاد داروین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با مشاهیر؛ از اکتشافات نیوتن تا زندگی پر تضاد داروین"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید