شروع عملیات مرمت و بازسازی بنای تاریخی چهارمنار تبریز

معاون میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از شروع عملیات مرمت و بازسازی بنای تاریخی چهارمنار تبریز اطلاع داد.

شروع عملیات مرمت و بازسازی بنای تاریخی چهارمنار تبریز

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، محمد فتحی معاون میراث فرهنگی استان با بیان اینکه عملیات مرمت بنای تاریخی چهارمنار تبریز، با برنامه ریزی دقیق و نظارت گروه فنی معاونت میراث فرهنگی در حال اجراست، ادامه داد: بنای چهار منار تبریز بنا به قدمت و اهمیت اثر، از جمله مهم ترین پروژه های مرمتی معاونت میراث فرهنگی است که با نظارت نیروی فنی و متخصص در حال اجراست.

فتحی در ادامه با اشاره به اهم اقدامات مرمتی در این فاز از مرمت بنای تاریخی چهار منار، اظهار کرد: در این فاز از مرمت بنای چهار منار مرمت دو مناره جبهه غربی و بازسازی تاریخی دو مناره جبهه شرقی براساس مستندات و بقایای معماری در دستور کار قرار گرفته است.

معاون میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، اضافه کرد: همچنین در این پروژه مرمت جداره خارجی گنبد صفوی بنا در حال اجرا است که یک پوشش حفاظتی همخوان با محیط و بنا به آن اضافه نموده خواهد گشت.

او تاکید نمود: با توجه به اینکه این بنا متعلق به چندین دوره تاریخی مختلف است، بر همین اساس آثار موجود به دوره های مختلف ایلخانی، سلجوقی، صفوی و قاجار تعلق دارد که در این میان سکوی سنگی اثر که متعلق به دوره سلجوقی است مورد مرمت قرار گرفته و مراحل جاگذاری، مرمت بندهای گچی زنجیره ای و تثبیت سنگ های تاریخی دارای تزئینات را پشت سر گذاشته است.

فتحی ادامه داد: در این مرحله مرمت فضای داخلی گنبد این بنا، اندود گچی بافت فضای داخلی و مرمت گوشه سازی های بنا نیز با مطالعات تخصصی در حال اجراست.معاون میراث فرهنگی استان همچنین تثبیت تزئینات وابسته به معماری مربوط به دوره ایلخانی، تثبیت بقایای کاشی کاری در گریو گنبد، مرمت سرداب مقبره های گنبد را از دیگر برنامه های مرمتی این دور از عملیات مرمتی بنای تاریخی چهار منار، مطرح نمود.

فتحی در خاتمه با اشاره به میزان اعتبار 120 میلیون تومانی تخصیص یافته به این دور از عملیات مرمت بنای تاریخی چهار منار، در خصوص اتمام این مرحله از پروژه مرمت، اظهار کرد: این دوره از مرحله مرمت چهار منار پروسه عملیاتی خود را از یک هفته پیش شروع نموده و تا دو ماه آینده به اتمام خواهد رسید.

منبع: chtn.ir

به "شروع عملیات مرمت و بازسازی بنای تاریخی چهارمنار تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع عملیات مرمت و بازسازی بنای تاریخی چهارمنار تبریز"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید