آماری تکان دهنده از خارجی های بی کیفیت فوتبال ایران

آنالیز عملکرد بازیکنان خارجی شاغل در لیگ برتر ایران، نشان می دهد از میان 28 بازیکن، فقط 6 خارجی نقش کلیدی در فرایند فنی تیمشان ایفا نموده اند.

آماری تکان دهنده از خارجی های بی کیفیت فوتبال ایران

به گزارش خبرنگاران، سال هاست فوتبال ایران گرفتار معضلی شده که ضرر و زیان زیادی را متوجه منابع اقتصادی باشگاه ها نموده است. هر ساله فوتبال ایران شاهد حضور بازیکنان خارجی زیادی است که در ابتدا برای تقویت تیم ها و البته پیشرفت فوتبال ایران به این کشور می آیند اما وقتی چند هفته از لیگ برتر می گذرد تازه معین می گردد که این بازیکنان آنقدرها هم کیفیت مطلوبی ندارند و بعضا حتی بی کیفیت هستند. در این بین بعضی باشگاه ها در جذب بازیکن خارجی بی کیفیت هر ساله رکورد جدیدی به نام خود ثبت می نمایند اما با این حال باشگاه های هم وجود دارند که با جذب بعضی ستاره های خارجی، جذابیت خوبی به بازی های تیم شان و البته لیگ ایران می دهند.

از 28 بازیکن فقط 6 خارجی در بیش از 70 درصد بازی های تیم شان!

فرایند حضور بازیکنان خارجی بی کیفیت، چند سالی است آن قدر زیاد شده که دیگر نمی گردد این فرایند را یک اتفاق قلمداد کرد. در ابتدای لیگ نوزدهم 28 بازیکن خارجی در عضویت 16 تیم لیگ رجحان ایران بودند که بعضی از آن ها پس از گذشت چند هفته به دلیل کیفیت پایین، قراردادشان فسخ شد و بعضی دیگر هنوز در عضویت باشگاه ایرانی هستند. در این بین همان طور که گفته شده ستاره هایی هم حضور دارند که به عنوان بازیکن کلیدی برای تیم شان به میدان می فرایند اما جالب است بدانید از 28 بازیکن خارجی که در ابتدای لیگ در عضویت باشگاه های لیگ رجحان بودند، فقط 6 بازیکن در بیش از 70 درصد بازی های تیم شان تمام 90 دقیقه را بازی نموده اند و به نوعی به عنوان بازیکن فیکس و کلیدی تیم شان محسوب می شوند. البته جالب است بدانید در بین این 28 بازیکن، 8 بازیکن هم توانسته اند در بیش از 50 درصد بازی های تیم شان به طور 90 دقیقه بازی نمایند تا عملکردی متوسط در تیم شان داشته باشند.

20 بازیکن حتی در 50درصد بازی ها هم نبودند

آنالیز این آمار نشان می دهد 20 بازیکن خارجی که قرارداد دلاری با باشگاه های ایرانی بستند حتی نتوانستند در 50 درصد بازی های تیم شان 90 دقیقه به میدان بفرایند. این یعنی خیلی از باشگاه های ایرانی منابع ارزی خود را صرف بازیکنانی نموده اند که نتوانسته اند نظر سرمربی را جلب نمایند تا بتوانند حتی در نیمی از بازی های تیم شان به عنوان بازیکن فیکس به میدان بفرایند و 90 دقیقه بازی نمایند. در عین حال باید قبول کرد بازیکنانی چون شیخ دیاباته کیفیت مطلوبی داشته اند اما گاهی به خاطر مصدومیت، بعضی بازی های تیش مان را از دست داده اند. با این حال نباید عمکرد ضعیف خیلی از بازیکنان خارجی که به خاطر ضعف فنی بازی ننموده اند را نادیده گرفت.

از 28 بازیکن فقط 5 خارجی در بیش از 70 درصد دقایق بازی!

لیگ برتر ایران در حال حاضر 13 هفته را پشت سر گذاشته که در این بین بعضی از باشگاه ها هم چون تراکتورسازی و پیکان دو بازی عقب افتاده نسبت به سایر تیم ها دارند و بعضی از تیم ها هم فقط 12 بازی انجام دادند اما به طوری کلی دقایق حضور بازیکنان خارجی در بازی ها آنالیز شده و به آمار جالبی رسیده ایم. از بین 28 بازیکن خارجی لیگ برتر، فقط 5 بازیکن در بیش از 70 درصد دقایق بازی تیم شان حضور داشتند و 11 بازیکن هم بودند که در بیش از 50 درصد دقایق بازی تیم شان به میدان رفتند. این آمار نشان می دهد که 17 بازیکن خارجی که به فوتبال ایران آمده اند و حتی نتوانستند در 50 درصد دقایق بازی تیم شان به میدان بفرایند. از طرف دیگر وقتی فرایند بازی های بازیکنان خارجی را به دقت آنالیز می کنیم، می بینیم باشگاه هایی چون ذوب آهن و پیکان با بازیکنانی قرارداد بسته که اصلا برای این تیم ها بازی ننموده اند. فولاد خوزستان هم یک بازیکن اردنی را به خدمت گرفته که قرار بود در استحکام خط دفاع این تیم یاری کند اما او فقط 90 دقیقه برای این تیم بازی نموده است.

ضعیف ترین خارجی ها در کدام باشگاه ها هستند؟

باشگاه گل گهر سیرجان از حیث جذب بازیکن خارجی بی کیفیت برای خود رکوردار است چون این تیم در ابتدای فصل دو بازیکن خارجی هلندی و برزیلی در ترکیب خود داشت اما این دو آن قدر ضعیف کارکردند که پس از آمدن جلالی هر دو بازیکن بعد از دریافت مطالبات شان قراردادشان فسخ شد. از باشگاه هایی که بازیکن خارجی جذب کردند و نتوانستند کیفیت مطلوبی از آن ها بگیرند باید به باشگاه شهر خودرو خراسان اشاره نمود. این تیم هم بازیکن 35 ساله نیکاراگوئه ای دارد که فقط 134 دقیقه برای تیمش به میدان رفته است. پرسپولیس هم در این زمینه رکورد جالبی به نام خود ثبت نموده است. قرار بود با جذب جونیور براندائو مشکل گل زنی تیم کالدرون حل گردد اما بازیکن جوان برزیلی که نتوانست از نظر فنی نظر مربی آرژانتینی را جلب کند، فقط 229 دقیقه برای پرسپولیس بازی کرد و با دریافت 252 هزار دلار قراردادش را فسخ کرد.

کدام باشگاه ها خارجی ندارند؟

شاید جذب بازیکنان خارجی راه حلی باشد تا تیم ها بتوانند نقط ضعف خود را رفع نمایند اما نباید فراموش کرد از 16 تیم لیگ رجحان، باشگاهیی هم بودند که تن به انعقاد قرارداد با بازیکن خارجی ندادند. در بین باشگاه های لیگ رجحان سایپا ، نفت مسجد سلیمان، نساجی مازندران، صنعت نفت آبادان از جمله باشگاه های هستند که بازیکن خارجی جذب نکردند تا شاید با میدان دادن بازیکنان جوان ایرانی بتوانند فرایند فنی تیمشان را حفظ نمایند.

لزوم آنالیز ویژه نهادهای نظارتی

شاید از نظر قانونی نگردد به باشگاه ها دیکته کرد که بازیکن خارجی جذب ننمایند چون اصولا همه کارشناسان فوتبال بر این باورند حضور بعضی ستاره های خارجی به ایجاد رقابت در بین بازیکنان ایرانی و در نتیجه بالا رفتن کیفیت فنی بازیکنان و تیم ها یاری می نماید اما وقتی سیل حضور بی کیفت های خارجی بیش از حد زیاد می گردد، می توان انتظار داشت که نهادهای نظارتی، با قدرت بیش تری در این زمینه کار نمایند تا شاید دلارهای باشگاه های ایرانی بی جهت به جیب دلالان و خارجی های بی کیفیت نرود. وقتی قرار است فوتبال ایران شاهد حضور دارندگان پاسپورت خارجی باشد، چقدر خوب است، در جذب این خارجی ها نظارت لازم ایجاد گردد تا آینده دیگر بازیکنی نبینیم که بعد از انعقاد قرارداد دلاری خود، روی نیمکت و یا سکو بنشیند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 3 بهمن 1398 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 14242

به "آماری تکان دهنده از خارجی های بی کیفیت فوتبال ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آماری تکان دهنده از خارجی های بی کیفیت فوتبال ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید