آیا غذایی ها مستحق رشدهای چندصد درصدی هستند؟

به گزارش مجله میهن، خبرنگاران: صنعت غذایی به جز قند در زمره پربازده ترین صنایع بورسی از ابتدای سال تاکنون بوده اند. شاخص این صنعت از ابتدای سال جاری تاکنون رشد بیش از 203 درصدی را به ثبت رسانده است. در این گزارش ضمن بررسی وضعیت بازدهی تک تک نمادهای این گروه، وضعیت عملکرد شهریورماه آنها در زمینه تولید، نرخ و فروش در قیاس با متوسط فصل بهار و ماه مرداد به صورت کیفی ارائه می شود.

آیا غذایی ها مستحق رشدهای چندصد درصدی هستند؟

به گزارش مجله میهن، به نقل از دنیای بورس؛ صنعت غذایی در بورس تهران با 20 زیرمجموعه، یکی از صنایع شلوغ بازار سهام به شمار می آید. وضعیت عملکرد شرکت های این گروه نسبت به سال گذشته تحت تاثیر اهرم قدرتمند افزایش نرخ و تقاضای زیاد برای محصولات آنها به عنوان کالاهای مورد نیاز در سبد مصرفی، رشد قابل توجهی داشته است.

از سوی دیگر با توجه به ارزش بازار پایین و دارایی های قابل اعتنا، سهام این شرکت ها در زمره سهامی قرار گرفت که رشدهای اساسی قیمتی را در بورس تجربه کردند. گزارش عملکرد شهریورماه شرکت های غذایی در حالی منتشر شده است که حرکت در جهت صعودی تولید و فروش این شرکت ها به هیچ وجه توجیه کننده رشدهای بعضا سرسام آور در قیمت سهام آنها نیست. برای روشن تر شدن هرچه بیشتر موضوع و با توجه به کثرت نمادهای موجود، جدول زیر ارائه می شود که می تواند ذهن مخاطب را نسبت به جایگاه فعلی سهام شرکت های غذایی بیش از پیش روشن سازد.

به همین دلیل و برای شناخت اولیه سهام پیش رو از منظر عملکردی، جداول مقایسه کیفی دنیای بورس با توضیحات زیر ارائه می شود.

وضعیت نرمال به شرایطی گفته می شود که اختلاف عملکردی در بازه 5- تا 5 درصد قرار گرفته باشد. در مرحله بعد در وضعیت کمی خوب و کمی ضعیف قرار می گیریم. این صفت کیفی به اختلاف عملکرد بین 5 تا 15 درصد در بازه مثبت و منفی اطلاق می شود. بازه 15 تا 30 درصد مثبت را با صفات خوب و بازه 15- تا 30- درصد را با صفت کیفی ضعیف معین کرده ایم و در نهایت بازه تغییر بیشتر از 30 درصد و کمتر از 30- درصد با توصیفات خیلی خوب و خیلی ضعیف معین شده است. در این جدول وضعیت عملکرد تولید، فروش و نرخ فروش محصولات به صورت کیفی با مدت مشابه ماه قبل (مرداد) و فصل اول سال 98 مورد مقایسه قرار گرفته است.

ذکر این نکته ضروریست که صرف عملکرد مناسب شرکت در یک ماه تضمین کننده تداوم این روند در ماه های آینده نخواهد بود و برای آشنایی هرچه بیشتر با روند تولید و فروش ماهانه، نیازمند مطالعه گزارش های کیفی در ماه های گذشته نیز هستیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 11341

به "آیا غذایی ها مستحق رشدهای چندصد درصدی هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا غذایی ها مستحق رشدهای چندصد درصدی هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید