اثر یک میلیاردی پیلارام در دهمین حراج تهران عرضه می گردد

به گزارش مجله میهن، علی پیلارام فرزند فرامرز پیلارام درباره اثر پدرش که در دهمین حراج تهران عرضه می گردد به خبرنگاران گفت: این اثر از جمله آثار نقاشی خط این هنرمند است که مربوط به سال 1356 و دوره های آخر کارهای پیلارام است که در ابعاد 2 متر در یک متر و 30 سانتی متر کار شده است.

اثر یک میلیاردی پیلارام در دهمین حراج تهران عرضه می گردد

وی برآورد قیمت پایه این اثر را 800 تا یک میلیارد و 200 میلیون تومان بیان نمود.

علی پیلارام مجموع آثار این هنرمند را بالغ بر هزار اثر شامل طراحی، نقاشی خط و مجسمه ذکر کرد که در طول دهه 40 تا اوایل دهه 60 خلق شده و برخی از این آثار در اختیار خانواده او و بخش دیگری از آنها نیز در اختیار موزه های داخلی، خارجی و مجموعه داران است.

فرزند فرامرز پیلارام درباره برگزاری حراج تهران بیان نمود: با توجه به برگزاری حراج های بین المللی در منطقه خاورمیانه و سهم بزرگ ایران در این حراجی ها، هنرمندان ایرانی هم احتیاج به برگزاری یک حراجی داخلی در سطح حراجی های بین المللی داشتند که حراج تهران در جهت برطرف این احتیاج با مدیریت و تیم حرفه ای کارش را شروع نموده و به اعتقاد من در هر دوره رشد نموده است.

وی در خاتمه دیدگاه خود را درباره حراج تهران و فعالیت اقتصادی آن اینگونه بیان نمود: حراج تهران در کنار تاثیری که بر بهبود اقتصاد هنر ایران در داخل کشور دارد، فرصتی را برای بازدید از یک نمایشگاه بزرگ شامل آثاری از بهترین هنرمندان ایرانی فراهم می نماید.

فرامرز پیلارام چهره ای شناخته شده در میان موج نوسنت گرایی هنرمندان دهه 1340 ایران است که تاثیر بسزایی در شکل گیری مفهومی تازه در گستره نقاشی خط مدرن داشت. پیلارام در آثار اولیه اش، نقش مایه های هندسی را در تلفیق با فرم های فیگوراتیو، عناصر معماری مذهبی و نقش مهرهای کتیبه دار دستمایه کار خود قرار داد، اما در ادامه و در مسیر جستجوهایش سراغ فرم ها و ترکیب بندی های حروف نستعلیق و شکسته نستعلیق در خوشنویسی ایرانی رفت.

پیلارام خط را از چشم اندازی نقاشانه وارد کار خود کرد و به همین دلیل کارهای نقاشی خط او به شکل منحصربه فردی از دیگر هنرمندان این عرصه که اصولاً خوشنویس بودند متمایز است. او در این کوشش پرشور، ترکیب های بی معنایی از حروف را تنها به مثابه نشانه هایی تصویری (فارغ از کارکرد معنایی) وارد کار نقاشی کرد. از آن پس با ایجاد بافتاری منسجم از درهم آمیختگی حروف و کلمات با رنگ، توانست رهیافتی هنرمندانه و مدرن از هنر خوشنویسی ایرانی - اسلامی را از چشم اندازی نو برای تاریخ هنر ایران به ارمغان بیاورد. همین مسیر، شالوده تحول زبانی تازه برای هنر نوگرای ایرانی بود.

در اثر حاضر متعلق به سال 1350، پیلارام با استفاده از نستعلیق و شکسته نستعلیق، خطوطی رها و آزاد بر بوم نقاشی ترسیم نموده که چون مشق خطاطی، لایه به لایه روی هم قرار گرفته اند. این حرکت نقاشانه تا بدان جا پیش رفته که نقاش، چهره یک زن و اندام یک پرنده را از این میان پدیدار ساخته است. این رویکرد نوجویانه در برخورد با خوشنویسی ایرانی در ضمن ریشه در سنت خوشنویسی تفننی هنرمندان سنتی نیز دارد. رنگ های سبز و آبی بر زمینه روشن و سفید اثر و خطوط طلایی و مشکی که در سطح بوم به گردش درآمده اند، در نمونه های دیگری از آثار همین سال پیلارام تکرار شده است.

او در همین سال به پاریس سفر کرد و به مدت یک سال در کوی بین المللی هنرها (سیته دزار) به فراگیری لیتوگرافی و انواع چاپ دستی پرداخت از همین رو می توان تاثیر نقاشی انتزاعی اروپایی را بر نقاشی خط های این دوره هنرمند مشاهده کرد. میشل تاپیه منتقد فرانسوی در بروشور نمایشگاهی که سال بعد از پیلارام در گالری سیروس پاریس برگزار گردید، نوشت: کار پیلارام با قاطعیتی هنرمندانه، خود را می قبولاند. از جهاتی بسیار دارای دقت و ریزه کاری است. پیلارام در درون پژوهش کنونی خود شیفته و برانگیخته اندیشه چندوجهی شدن کار خود گشته و آن را هنرمندانه به دست آورده است. آثار اخیرش مجموعه ای بسیار هوشمندانه و مطلع است که [خطوط] به شکل الگوریتمی ادغام گشته و پیچیده ترین بازی ها را ممکن می سازند. پیغام هنرمندانه و زیباشناختی کار این است که هنر کنونی، در آزادی هایی که فردیت در آن آشکار است و گسترش می یابد، مشارکتی بسیار سازنده دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 2585

به "اثر یک میلیاردی پیلارام در دهمین حراج تهران عرضه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر یک میلیاردی پیلارام در دهمین حراج تهران عرضه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید