احیای مکاتب هنری تبریز در مجموعه تاریخی باغ کمال

به گزارش مجله میهن، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی با اشاره به اقدامات کالبدی در حال اجرا در مجموعه تاریخی باغ کمال، از احیای مکاتب هنری اصیل تبریز در این مجموعه تاریخی اطلاع داد.

احیای مکاتب هنری تبریز در مجموعه تاریخی باغ کمال

به گزارش مجله میهن به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار با اشاره به اهمیت آنالیز و پایش مستمر وضعیت آثارهای تاریخی در استان گفت: با توجه به اهمیت مجموعه باغ کمال به دلیل وجود مقبره کمال الدین بهزاد و کمال الدین خجندی در آن، مرمت و ساماندهی باغ کمال و تعریف کاربری شایسته و در خور این اثر فاخر در امسال در دستور کار اداره کل قرار گرفته و تاکنون بیش از 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

او با اشاره به همکاری شهرداری منطقه یک به وسیله سازمان عمران شهرداری تبریز در احیای این مجموعه افزود: طی همکاری مشترک شهرداری تبریز در مرحله نخست، شاهد تداوم ساخت رواق های محوطه باغ کمال هستیم که از جمله اقدامات اجرا شده در این راستا می توان به احداث پی و اسکلت بلوک های یک تا چهار، خاک برداری در بخش های شمالی و غربی و اجرای پی و فنداسیون حد غربی و شمالی اشاره نمود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی گفت: این مجموعه هم اکنون با اعتباری قریب به پانزده میلیارد ریال از سوی شهرداری منطقه یک در حال مرمت و ساماندهی است و پس از اتمام در قالب مجموعه پژوهشی، فرهنگی و آموزشی باغ کمال و با عنوان دارالفنون مکاتب هنری تبریز شروع به فعالیت خواهد نمود و محور فعالیت های تعریف شده برای آن، برگزاری رویدادهای فاخر فرهنگی، احیای مکاتب هنری تبریز از جمله، نگارگری، فرش، نقاشی، خوشنویسی، موسیقی، معماری، انجام پژوهش های فرهنگی و هنری و ... خواهد بود.

باغ کمال تبریز با شماره 2056 در تاریخ 29/4/1377 در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 12085

به "احیای مکاتب هنری تبریز در مجموعه تاریخی باغ کمال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای مکاتب هنری تبریز در مجموعه تاریخی باغ کمال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید