ورزشگاه ملی چین، جاذبه ای شبیه به لانه پرنده!

به گزارش مجله میهن، استادیوم لانه پرنده پکن در چین | National Stadium

استادیوم ملی چین یا استادیوم لانه پرنده پکن که با عنوان Bird Nest شناخته می گردد، در دهکده المپیک سبز، ناحیه Chaoyang شهر پکن واقع شده است. این استادیوم، به عنوان استادیوم اصلی بازی های المپیک 2008 پکن طراحی شده است. رویدادهای المپیکی مانند فوتبال، فوتبال آمریکایی، پرتاب وزنه و دیسک و بسیاری دیگر از بازی ها، در استادیوم لانه پرنده پکن برگزار شدند. پس از اکتبر 2008 و خاتمه المپیک، از این بنا، به عنوان یک جاذبه توریستی استفاده شد و برای بازدید عموم گشایش یافت. در حال حاضر، این مکان، مرکز مسابقات ورزشی بین المللی، داخلی و فعالیت های تفریحی است. در نهایت باید منتظر سال 2022 میلادی باشیم تا دیگر بار، مراسم افتتاحیه بازی های المپیک زمستانی در این مکان برگزار خواهد شد. مجله خبرنگاران از میان جاذبه های پکن به سراغ استادیوم لانه پرنده چین آمده است.

ورزشگاه ملی چین، جاذبه ای شبیه به لانه پرنده!

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

طراحان استادیوم لانه پرنده پکن

طراحی این استادیوم بزرگ توسط معماران سوئیسی به نام ژاکس هرزوگ (Jacques Herzog) و پیر دو مرون (Pierre de Meuron) و معمار چینی به نام لی شینگ گانگ (Li Xinggang) انجام گرفته است. طراحان هیچ نقطه زایدی در طراحی این استادیوم به کار نبرده اند و تمام اجزای استادیوم کاربری دارند. به عنوان مثال، سازه استیل بنا تنها در معرض نمایش گذاشته شده و هیچ پوششی ندارد اما استادیوم را پایدار نگاه داشته است. شکل و ظاهر استادیوم لانه پرنده پکن بسیار شبیه به یک لانه بزرگ پرنده طراحی شده که از نژاد انسان نگهداری و پرستاری می نماید. لانه ای که برای انسان ساخته شده است. همچنین بسیار شبیه به گهواره نوزاد انسان است که بزرگ طراحی شده است.

سال ساخت استادیوم ملی چین

ساخت و ساز این استادیوم ملی، در 24 دسامبر 2003 آغاز شد. در جولای 2004، پروژه به طور موقت به دلیل اصلاح طرح متوقف شد. در 27 دسامبر همان سال، ساخت و ساز دوباره آغاز شد و در نهایت کل پروژه در ماه مارس 2008 به خاتمه رسید. هزینه ناخالص کل پروژه 2،267 میلیون یوآن چین (حدود 33 میلیون دلار آمریکا) بود.

معینات کلی استادیوم

این استادیوم و استادیوم در زمینی به مساحت 25.8 هکتار ساخته شده است. دارای 80 هزار صندلی ثابت و 11 هزار صندلی موقت است. ظاهر حیرت انگیز آن نیز، با فریم ها و قاب های بزرگی از جنس استیل پوشانده شده است.

سقف پوشاننده استادیوم به حالت زین-اسبی طراحی شده و محورهای طولی بزرگی به طول 332.3 متر دارند. محور های عرضی این سقف هم، 296.4 متر کشیده شده اند.

بلندترین نقطه استادیوم لانه پرنده پکن ارتفاعی به اندازه 68.5 متر داشته و پایین ترین نقطه آن ارتفاعی به اندازه 42.8 متر دارد. سقف بالای استادیوم، با حبابهای هوای نیمه شفافی پوشانده شده است. این سقف نه تنها از بارش باران و برف به درون صندلی و استادیوم جلوگیری می نماید، بلکه مانع تابش شدید آفتاب به صورت تماشاچیان می گردد. با این حال نور کافی را به درون استادیوم راهنمایی نموده و فضا را روشن می نماید. در نتیجه چمن های استادیوم می توانند با این نور، به خوبی رشد نمایند.

ویدئوی زیبایی از این استادیوم را در لینک زیر خواهید دید:

ویدئوی استادیوم لانه پرنده

امکانات ویژه استادیوم

در استادیوم و استادیوم ملی، طراحی هر مکان و المانی به گونه ای است که اندازه انسان در آن رعایت شده و به نوعی می توان گفت که ارگانیک یا انسان محبت آمیز است. منطقه ای که شبیه به کاسه است. غرفه های این منطقه از استادیوم، به گونه ای طراحی شده اند که می توانند به طرق مختلفی تغییر نمایند. این انعطاف غرفه ها به این دلیل است که بتواند احتیاجهای مختلف تعداد بسیاری از تماشاچیان را در دوره ها و مسابقات مختلف راضی نگه دارد.

در طول بازی های المپیک، صندلی های موقت در بالای منطقه ایستادن تماشاچیان قرار داشتند. ردیف های ایستادن تماشاچیان، از نظر علمی به درستی طراحی و در طول سکو پخش شده اند. در این صندلی، تماشاگران، کل بازی را بدون هیچ گونه مزاحمت و وقفه ای می توانند تماشا نمایند و اصلا اهمیت ندارد که در کدام صندلی نشسته اند.

کل استادیوم لانه پرنده چین مجهز به سیستم عمومی الکترو-آکوستیک است. این امکانات و تجهیزات باعث می گردد که شاخص صداهای مزاحم در این مکان به 0.6 برسد. این میزان صدا به تمام تماشاگران اجازه می دهد که صدای گزارش را بسیار واضح و بدون هیچ گونه آزاری برای گوش هایشان بشنوند.

دیگر امکانات و طراحی های درون استادیوم

یکی دیگر از امکاناتی که در استادیوم لانه پرنده پکن طراحی شده است، 200 صندلی ویلچر است. با این صندلی حتی افرادی که دارای ناتوانی جسمی هستند و از ویلچر استفاده می نمایند نیز می توانند به تماشای بازی ها بیایند. در هنگام طراحی این استادیوم ورزشی، برای المپیک 2008، بسیاری از طراحان و معماران بسیار آینده نگر بودند. آن ها، این استادیوم را به گونه ای طراحی نموده اند که برای مراسم ها و مسابقات بعد از المپیک هم قابل استفاده باشند.

طراحان و معماران استادیوم لانه پرنده پکن تنها به دنبال سمبلی برای المپیک نبودند، بلکه می خواستند بنایی معمارانه برای تمام قرن ها در دنیا بسازند.

 • نکته: در اطراف استادیوم لانه پرنده پکن جاذبه های مطرح دیگری هم وجود دارند که می توانید به دیدن آن ها بروید. از جاذبه های اطراف به شما پیشنهاد می دهیم که به دیدن مرکز آبزیان ملی (وارت کیوب) و استادیوم سرپوشیده ملی بروید.

بخش هپی اسنو و فصل یخی استادیوم لانه پرنده

همچون سال 2008، فستیوال و جشنواره هپی اسنو اند آیس (جشنواره یخ و برف پکن) هر ساله در این مکان برگزار می گردد. این جشنواره از ماه دسامبر تا ماه فوریه سال بعد میلادی (از ماه آذر تا نیمه اسفند) ادامه دارد. در طول این مدت، تمام استادیوم لانه پرنده پکن به بزرگترین ناحیه اسکی در منطقه شهری پکن تبدیل می گردد. مکانی که به راحتی می توانید برای اسکی در آن، وارد شوید.

گردشگرانی که در این دوره زمانی از این استادیوم ورزشی بازدید می نمایند، می توانند در بیش از 30 نوع تفریح و ورزش های زمستانی شرکت نمایند یا باید گفت که حق انتخاب دارند.

به عنوان مثال، اگر وارد این استادیوم شدید، می توانید هر یک از ورزش های زمستانی مانند اسکی پرش، اسکیت روی یخ، تویوب سورای روی برف، ماشین سواری روی یخ و اسکی روی برفی به نام بیاتلون (biathlon) را انتخاب کنید. در کنار شما، بچه ها هم می توانند بسته به توانایی و سنشان در بسیاری از تفریحات و ورزش های زمستانی در باشگاه های سرپوشیده شرکت نمایند. بچه ها می توانند کانو سواری و یا اسکی در منطقه معین شده را شرکت نمایند.

 • قیمت ورودی این برنامه ها، در روزهای عادی 120 یوآن و در آخر هفته ها یا روزهای تعطیل 160 یوآن است. برای بچه های که قدشان کمتر از 1.2 متر است، هزینه ورودی رایگان است.

نحوه دسترسی به استادیوم لانه پرنده پکن

هم با اتوبوس و هم با مترو می توانید خود را به استادیوم لانه پرنده پکن برسانید. از خوبی های هر دو این جهتها، راحتی استفاده آن ها برای گردشگران است. در نتیجه حتی اگر راهنمای چین هم همراه شما نیست، به تنهایی و با دنبال کردن جهتهای زیر می توانید به اینجا بروید.

 • با اتوبوس:

اگر می خواهید با اتوبوس بروید، از هر کجای پکن که هستید، باید در نهایت اتوبوس های شماره 82، 419، 538 یا 645 را سوار شوید. اگر به جهت حرکت این اتوبوس ها نزدیک نیستید، باید خود را به ایستگاه های آن ها برسانید. پس از سوار شدن به هر یک از این اتوبوس ها، در ایستگاه گوجیا تییوچانگ دونگ (استادیوم لانه پرنده پکن) پیاده شوید. به همین راحتی!

 • نکته: اگر بلیت اتوبوس های گردشگری پکن را خریده اید، در جهت شماره 3 این اتوبوس ها سوار شده و در ایستگاه بیچن دونگلو (Beichen Donglu Station) پیاده شوید.
 • با مترو:

سوار خط مترو شماره 8 بروید و در ایستگاه آئوتی ژونگشین (Aoti Zhongxin) یا همان ایستگاه مرکز ورزش های المپیکی پیاده شوید. در این ایستگاه از ایستگاه خروجی شماره B2 خارج شوید. پس از اینکه از مترو خارج شدید، احتیاج دارید که مسافتی در حدود 823 متر را به سمت شمال پیاده روی کنید تا به استادیوم لانه پرنده پکن برسید.

هر چند قیمت های ورودی برای بازدید از استادیوم متغیر است با این حال، قیمت های ورودی را که در تاریخ 5 مارچ سال 2019 (14 اسفند سال 1397) به روز شده را برای این استادیوم ارائه می نماییم.

 • بلیت عادی ورودی: 40 یوآن
 • بلیت وی آی پی نوع A: 80 یوآن (شامل سالن طلایی)
 • بلیت وی آی پی نوع B: 80 یوآن (شامل راهروی طلایی)
 • بلیت دید پرنده از استادیوم: 100 یوآن (شامل سالن و راهروی طلایی)
 • بلیت بازدید شبانه: 80 یوآن (شامل سالن طلایی)
 • ماشین برقی در یک جهت: 10 یوآن
 • برای بچه های که قدشان پایین تر از 1.2 متر باشد، ورودی رایگان است.
 • ساعات بازدید:

در روز از ساعت 09:00 تا 19:00 و در شب از 18:30 تا 21:30 است.

جاذبه های نزدیک به استادیوم لانه پرنده پکن

 • پارک جنگلی المپیگ پکن
 • موزه علوم و فناوری چین
 • پارک مردم شناسی چینی (موزه مردم شناسی چین)

منبع: travelchinaguide.com

منبع: الی گشت
انتشار: 4 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 8185

به "ورزشگاه ملی چین، جاذبه ای شبیه به لانه پرنده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزشگاه ملی چین، جاذبه ای شبیه به لانه پرنده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید