اضطراب و تفکّر جادویی در نسبت شرایط این روزهای ما

به گزارش مجله میهن، یادداشت زیر از دکتر محمود مقدسی، مترجم و نویسنده حوزه فلسفه در کانال تجربه بودن نگاهی دارد به مسئله اضطراب ما در روزهای کرونایی.

اضطراب و تفکّر جادویی در نسبت شرایط این روزهای ما

آدم وقتی مضطرب است، تفکّر جادویی پیدا می نماید، یعنی ویژگی هایی را به اشیاء، اتفاقات و آدم ها نسبت می دهد که هیچ وقت پیشتر چنین نمی کرد. دیده اید وقتی بچه ای کار خطایی نموده و نگران لو رفتن آن است، چطور پدر و مادرش را همه دان و باهوش می داند و هر نگاه و رفتاری از آن ها را نشانه پی بردنشان به خطای خود می بیند؟ او در این شرایط، فکر می نماید پدر و مادرش حتی از روی نگاه یا نوع غذا خوردنش هم می فهمند چه نموده و چه فکری در سرش دارد. یا دیده اید وقتی کسی نگرانِ آسیب دیدن چیزی است، چطور هزاران مخاطره عجیب و پیش تر ناممکن را محتمل و نزدیک می بیند؟ در این شرایط، این اضطراب فرد است که مفسّر واقعیت می گردد و زمانی که این اضطراب فرو می نشیند، این نگاه جادویی به دنیا از میان می رود و فرد دست از این پیچیده و تأثیرگذار دیدن دنیا بر می دارد.

مثال دیگرش شرایط این روزهای ماست. بسیاری از ما که مضطربیم، گرفتار نوعی تفکّر جادویی شده ایم. خیال می کنیم فارغ از اینکه چقدر مراقب باشیم، بالاخره ویروسی پیدا می گردد که خودش را برساند به ریه های ما و زمینگیرمان کند. با اینکه در خانه مانده ایم و همه چیز را ضدعفونی می کنیم، باز هم خودمان را روی تخت بیمارستان تصوّر می کنیم و سرنوشتمان را همانی می دانیم که در خبرها و فیلم ها هست؛ گویی ویروس، اهریمنِ مطلع و دارای اراده ای است که بالاخره پیدایمان می نماید و زهرش را به ما می ریزد. آن وقت، این هراس ما را محدود و محدودتر می نماید. امّا نه پدر و مادرِ آن کودک همه دان و همه توانند و نه این ویروس، این همه پیچیده و توانمند است. این ما هستیم که در هراسِ این همه خبر، به جای همه آن ها که مضطرب نشده و بی مبالاتند دچار تفکّر جادویی شده ایم. انگار می توانیم با پیگیری اخبار و مراعات کردنمان جورِ همه آن ها را بکشیم و در برابرِ این ویروسِ اهریمنی، توازنی از مطلعی و مراقبت را ایجاد کنیم. امّا نه، اینطور نیست. نه ویروس اهریمن است و نه جنسِ این مسئله چنان است که مراقبتِ موشکافانه ما جورِ بقیه را بکشد و ستیزه خویی دنیا را آرام کند. ما، یکی هستیم در میانِ همگان و ویروس هم از منطقی مشخص و قاعده ای روشن پیروی می نماید. تنها اتفاق اضافه در این میان اضطراب ماست که دنیا را به کاریکاتورِ وحشتناکی از آنچه پیشتر بود تبدیل نموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 17598

به "اضطراب و تفکّر جادویی در نسبت شرایط این روزهای ما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اضطراب و تفکّر جادویی در نسبت شرایط این روزهای ما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید