اظهارات صریح ابوالفضل جلیلی درباره سینما و فقدان امیرنادری ها

به گزارش مجله میهن، ابوالفضل جلیلی می گوید: اگر فیلمسازی مثل امیر نادری در سینمای ما مانده بود امروز حرف اول را در سینمای کودک و نوجوان می زد.

اظهارات صریح ابوالفضل جلیلی درباره سینما و فقدان امیرنادری ها

به گزارش ایسنا؛ کارگردان فیلم های گال و پایکوبی خاک این روزها مشغول ساخت فیلمی اجتماعی درباره چند نوجوان با نام راستا معکوس است و احتمالا به زودی فیلمبرداری آن را تمام می نماید، اما به بهانه هفته کودک خواستیم گپی با او بزنیم درباره نبود سینمای مولف در سال های اخیر در حوزه کودک و نوجوان، درباره خود سینمای کودک و نوجوان که زمانی آثاری ماندگار داشت و حالا سینماداران کمتر تمایل به اکران فیلم هایش دارند.

جلیلی که سر صحنه فیلمش بود در گفت وگویی کوتاه بیان نمود: من خیلی وقت ها با خودم مصاحبه می کنم، به سوال هایی فکر می کنم و آزادانه جواب می دهم و می دانم شما خیلی از حرف هایم را نمی توانید منتشر کنید. به نظر می رسد عنان کار از دست رفته چون قبلا یک برنامه ریزی برای کودک و نوجوان وجود داشت ولی الان سال هاست همه به دنبال پول و مسائل مالی و حتی سیاسی هستند. ما در این سال ها اینقدر نگران برنده شدن در سیاست بودیم که نسل مان را از یاد بردیم. برای این سینما افرادی دلسوز بودند که دلسوزی می کردند ولی رفتند. ما امیر نادری را داشتیم که رفت. بهرام بیضایی را داشتیم که رفت. کیارستمی را داشتیم که دیگر در میان ما نیست. تقوایی را داشتیم که دیگر فیلمی نمی سازد. این ها همه دلسوز بودند ولی چرا در این سال ها دیگر کسی نیامد؟ اصلا چرا دیگر کسانی مثل شریعتی و مطهری نداریم؟

جلیلی در جواب به اینکه آیا خودش را هم باید دلسوز دانست که با وجود اکران نشدن فیلم هایش هنوز در همان حوزه سینمای کودک و نوجوان فیلم می سازد، گفت: من خودم و فقط خودم هستم که کار می کنم. اگر یک دوربین باشد می بیند که من حتی برای کار پاچه های شلوارم را بالا می زنم تا مثل یک کارگر نه کارگردان، گِل صحنه ام را آماده کنم. خیلی ها در خارج از کشور وقتی این فیلم ها رامی بینند، می گویند چند وقت روی آن کار نموده ای!؟ و من خودم می دانم که چقدر و چطور تنها وقت گذاشته ام. البته شاید همین ها هم از خودشیفتگی باشد ولی برای من بیش از هر چیز میهنم و مردم و بعد خودم اهمیت دارند.

وقتی بحث اکران فیلمش و برنامه ریزی برای اینکه آیا آن را به جشنواره فیلم فجر می دهد یا خیر، پیش آمد گله اش از تبعیض در نمایش فیلم و سریال ها را مطرح کرد و گفت: همه فیلم های من قابل اکران هستند و در هیچ کدام از آن ها حرف و کلامی نیست که خجالت آور باشد، اما همین چند شب پیش خیلی اتفاقی در مغازه ای چند دقیقه از سریالی را دیدم که پر از ادبیات لُمپنیزم بود و من اگر چه برای بازیگر و گروه احترام قائلم، اما انگار مردم همین را بیشتر می پسندند. فیلم های من هم که اکران نشدند، به جایش گفتند آن ها را به شکل یک مجموعه وارد بازار نموده اند ولی نمی دانم کجا که خیلی از اطرافیانم گفتند هر جا را گشتند پیدا نکردند. با این حال دوست دارم راستا معکوس را به جشنواره فیلم فجر بدهم ولی به نظرم جشنواره فجر بیشتر برای سینمای بدنه و تجاری است و فیلم هنری مورد پسندش نیست.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 11767

به "اظهارات صریح ابوالفضل جلیلی درباره سینما و فقدان امیرنادری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات صریح ابوالفضل جلیلی درباره سینما و فقدان امیرنادری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید