الفبای فارسی در مجسمه سازی پتانسیل بالایی دارد

به گزارش مجله میهن، به گزارش خبرنگاران، ستاره امین الهی که این روزها نمایشگاه آثارش در گالری مژده برپاست درباره شکل گیری ایده این آثار گفت: اردیبهشت 89 اولین ایده خلق آثار به ذهنم خطور کرد. کتابخانه ای را طراحی می کردم که از شعر انسانم آرزوست اثر مولانا الهام گرفته بودم و چون کانسپت کار به انسان ارتباط پیدا می کرد، این کلمه را به صورت گرافیکی دور آن کشیدم و حجم دادم. دو نقطه کلمه انسان تبدیل به دستگیره کشو و قفسه کتابخانه شد که به صورت استعاری می توانست به ورود به درون ذهن و قلب انسان اشاره کند و این موضوع بسیار برایم جذاب بود.

الفبای فارسی در مجسمه سازی پتانسیل بالایی دارد

این هنرمند ادامه داد: بعد از اولین طراحی به آنالیز حروف الفبای فارسی پرداختم تا امکانات هر کدام را پیدا کنم و بتوانم به آن عملکرد ببخشم. در این جستجو متوجه شدم حروف فارسی پتانسیل فوق العاده ای برای داشتن حجم و کاربردی شدن دارند.

او به پیدا کردن کلمات بامعنا نیز اشاره نمود و گفت: بعد از آنالیز حروف الفبای فارسی به پیدا کردن کلمات معنادار پرداختم. در نخستین کار اجرا شده کلمه عشق را درآوردم که از فضای خالی حروف (ع) و (ق) می توان استفاده کاربردی کرد واشیا و یا کتاب در آن گذاشت.

امین الهی درباره رسیدن به خلق آثار با چوب شرح داد: در ابتدا پیدا کردن متریال اصلی اجرا برایم مانند معما بود و در نهایت صداقت و خلوص چوب مرا شیفته خود ساخت.

این هنرمند اضافه کرد: به عنوان یک معمار می خواستم تمامی جزییات کارهایم را خودم طراحی کنم بنابراین کار با چوب و نجاری را یاد گرفتم و همچنین درباره طراحی جزییات مطالعه بسیار کردم.

ستاره امین الهی در سرانجام صحبت هایش درباره این که در آثار بعدی اش هم همواره از چوب استفاده خواهد نمود، گفت: به موازات خطی دیگر کارهای میکس مدیا با آینه انجام می دهم و مجموعه تازه ام مجسمه هایی با آینه و چوب خواهند بود که کاربردی به جز مجسمه نخواهند داشت. احساس می کنم چوب باید همواره در کارهایم چه مجسمه های کاربردی و چه آینه کاری ها دیده گردد.

ستاره امین الهی متولد 1358 است، او پس از اتمام تحصیلات معماری در ایران به فرانسه رفت و دومین مدرک کارشناسی ارشد خود را از مدرسه معماری پاریس لویلت دریافت کرد .وی پس از تجربه کار در دفاتر معماری از فرانسه به کانادا رفت. او بیش از 3 سال است که در ونکوور کانادا ساکن است. امین الهی شرکت در 4 نمایشگاه گروهی در ایران را در کارنامه هنری خود دارد و نمایشگاه شعر در رگ های چوب اولین نمایشگاه انفرادی وی محسوب می گردد.

نمایشگاه شعر در رگ های چوب تا 18 بهمن ماه در گالری مژده برپا است. علاقه مندان می توانند از این نمایشگاه یکشنبه تا پنجشنبه ساعت 11 تا 18، آدینه ها ساعت 16 تا 20 در گالری مژده به نشانی سعادت آباد، علامه شمالی، خیابان 18 شرقی، پلاک 27 دیدن نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 8 آذر 1398 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 12160

به "الفبای فارسی در مجسمه سازی پتانسیل بالایی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الفبای فارسی در مجسمه سازی پتانسیل بالایی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید