امکانات آزمایشگاه چاپ سه بعدی در اختیار پژوهشگران نهاده شد

به گزارش مجله میهن، مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ارائه توانمندی ها و امکانات آزمایشگاه چاپ سه بعدی به پژوهشگران اطلاع داد و گفت: دانشجویان و اعضای هیات علمی می توانند از این خدمات بهره ببرند.

امکانات آزمایشگاه چاپ سه بعدی در اختیار پژوهشگران نهاده شد

به گزارش مجله میهن، رضا اسدی فرد با اشاره به پیوستن یک آزمایشگاه چاپ زیستی سه بعدی به اعضای شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی، بیان نمود: با پیوستن این آزمایشگاه به شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری، این امکان برای دانشجویان و اعضای هیات علمی فراهم شده است که از تسهیلات و تخفیفات ویژه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای انجام پژوهش در زمینه چاپ سه بعدی زیستی این آزمایشگاه استفاده نمایند.

وی اضافه کرد: با پیوستن این آزمایشگاه به شبکه، امکان بهره مندی پژوهشگران از خدماتی چون انواع تکنولوژی های چاپ مکانیکی و نیوماتیک، چاپ مواد ترموپلاستیک با دمای بالا، امکان کراسلینک نوری و طول موج فرابنفش، امکان استفاده زیر هود و اختصاصی سازی دستگاه ها و غیره فراهم می گردد.

به گفته اسدی فرد، توانمندی ها و امکانات این آزمایشگاه چاپ سه بعدی زیستی در پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی در دسترس پژوهشگران و صنایع قرار گرفته است.

وی همچنین توضیح داد: با توجه به افزایش روزافزون تعداد افراد حاضر در لیست انتظار عمل پیوند عضو و تعداد بسیار کم افراد اهدانماینده عضو در جهان، فراوری بافت های زنده و قابل پیوند در محیط آزمایشگاهی از چالش های پیش روی دانشمندان به شمار می رود.

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری گفت: هر چند روش های مهندسی بافت توانسته اند تا حدودی به موفقیت هایی در این راستا دست پیدا نمایند، اما کوشش برای ساخت بافت هایی با هندسه و سلول هایی مشابه بافت بدن همچنان ادامه دارد. روش چاپ سه بعدی زیستی از جمله راه چاره های نوین در این زمینه است که امکان قرارگیری سلول و مواد مختلف را در هندسه ای مشابه بافت های بدن فراهم می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 10649

به "امکانات آزمایشگاه چاپ سه بعدی در اختیار پژوهشگران نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکانات آزمایشگاه چاپ سه بعدی در اختیار پژوهشگران نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید