انتشار اقری تازه از جمال میرصادقی، بازخوانی نسل سوم زنان نویسنده

به گزارش مجله میهن، جمال میرصادقی نویسنده و منتقد نام آشنای ادبیات فارسی و از مدرسان باسابقه داستان نویسی در ایران، کتاب تازه خود را با عنوان زنان داستان نویس نسل سوم با آنالیز و مرور 65 داستان از نسل سوم زنان داستان نویس در ایران منتشر کرد.

انتشار اقری تازه از جمال میرصادقی، بازخوانی نسل سوم زنان نویسنده

وی درباره علت تالیف این کتاب می گوید: فکر توجه به آثار زنان داستان نویس نسل سوم زمانی در سر من افتاد که خواستم سه مجلد کتاب دنیا داستان، ایران را بنویسم. در این آثار به داستن نویسان نسل اول و دوم پرداخته بودم و از هر نویسنده نام آور این دو نسل، داستان کوتاهی برگزیده بودم و تفسیری بر آن نوشته بودم، نویسنده هایی که از شروع داستان نویسی مدرن ایران آثار معتبری از خود برجا گذاشته بوند و جامعه هنری و منتقدان و خوانندگان ادبیات داستانی آنها را به عنوان نویسنده های تثبیت شده می شناختند. این آثار می بایست دنباله ای داشته باشد تا مسیر رشد و تحول داستان نویسی نوین ایران را نشان دهد، چون بعد از انقلاب نیز نویسنده هایی به وجود آمده اند و آثارشان در جامعه ادبی بازتاب بیافته است و باید از این نویسنده ها نیز صحبت کرد تا چرخه ادبیات داستانی نوین معاصر ایران کامل گردد.

میرصادقی همچنین با اشاره به این کتاب عنوان نموده است: در نسل اول نویسنده ها که از سال 1300 تا 1332 هستند، تنها یک نویسنده نام آور با نام سیمین دانشور را در میان زنان داشتیم. در نسل دوم از نویسندگان ایران که از سال 1332 تا وقوع انقلاب را در بر می گرفت تعداد نویسنده های زن شاخص به 5 نفر می رسید و افرادی چون گلی ترقی، مهشید امیرشاهی، مهن بهرامی و شهرنوش پارسی پور و غزاله علیزاده در میان آنها بودند. اما بعد از انقلاب به تعداد زنان داستان نویس به نحو بی سابقه و کم نظیری اضافه شده است. مجموعه داستان ها و رمان هایی از آنها انتشار یافته است که می توان حساب جداگانه ای برای آنها در عرصه ادبیات داستانی نوین ایران باز کرد.

یادآوری می گردد این کتاب را به تازگی نشر مروارید روانه بازار کتاب نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 فروردین 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 2125

به "انتشار اقری تازه از جمال میرصادقی، بازخوانی نسل سوم زنان نویسنده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار اقری تازه از جمال میرصادقی، بازخوانی نسل سوم زنان نویسنده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید