انتقاد از تعلل 3 ماهه کمیسیون بودجه در بررسی تفحص از مجلس

امیر خجسته در مصاحبه با خبرنگاران گفت: در اوایل اردیبهشت 97 طرح تحقیق و تفحص از مجلس شورای اسلامی به منظور شفافیت در حوزه های تشکیلاتی، مالی، اداری، معاملاتی، استخدامی، تقنینی،حقوقی، پشتیبانی، استخدامی، فنی، ارتباطات داخلی و بین المللی با توجه به ماده 214 آیین نامه داخلی مجلس جهت رسیدگی به هیات رئیسه تقدیم گردید.

انتقاد از تعلل 3 ماهه کمیسیون بودجه در بررسی تفحص از مجلس

وی اضافه کرد: بعد از گذشت حدود 3 هفته هیات رئیسه مجلس این طرح را به منظور بررسی به کمیسیون تخصصی ارجاع داد. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس گفت: طبق اصل 76 قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمامی امور کشور را دارد؛ بنابراین همانگونه که تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان انجام گشت، تحقیق و تفحص از قوه مقننه هم انجام خواهد گشت. خجسته اضافه کرد: با گذشت قریب 3 ماه از درخواست تحقیق و تفحص و ارجاع به کمیسیون برنامه و بودجه، اما هنوز جلسه کمیسیون برای بررسی این تحقیق و تفحص برگزار نگشته است. شرط نخست کارآمدی و عملیاتی گشتن تحقیق و تفحص از مجلس، دوری از سیاسی کاری است. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس، محورهای تحقیق و تفحص را به این شرح گفت؛

1ـ در امور مالی و معاملاتی: بررسی نحوه انعقاد قراردادها و پیمانکاران مربوطه و شایستگی آنها و نحوه پرداخت و دریافت ها.

2ـ در امور استخدامی و اداری و تشکیلاتی: نحوه استخدام ها، گزینش افراد، ارتقاها، حذف و ایجاد بعضی از ادارات و دوایر و ضرورت آنها و همچنین عملکرد هیات رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان.

3ـ در امور تقنینی: نحوه رعایت مواد آیین نامه داخلی مجلس و هیات نظارت بر عملکرد نمایندگان و اصل 90 4ـ در امور ارتباطات داخلی و بین المللی: ضرورت سفرهای خارجی نمایندگان و کمیسیون ها و گزینش افراد برای اینگونه سفرها، هزینه ها و پرداخت ها و ضرورت برگزاری بعضی از سمینارها، همایش ها و هزینه های مربوطه 5ـ بررسی عملکرد بودجه مرکز پژوهش ها در خصوص استخدام و بکارگیری افراد، سفارش مقالات چاپ نشریات، کتب، هزینه جابجایی ساختمان و ... 6ـ بررسی عملکرد بودجه و هزینه ای متحمله کتابخانه مجلس در خصوص بکارگیری نیروها، چاپ کتب، نشریات و ضرورت آنها 7ـ بررسی عملکرد بودجه دیوان محاسبات و نحوه بکارگیری نیروها، استخدام ها و عملکرد نظارتی دیوان و آرای هیات های مستشاری 8ـ بررسی عملکرد بودجه ای خبرگزاری خانه ملت و نحوه بکارگیری نیروها، استخدام ها، گزینش افراد و مصاحبه کننده و مصاحبه شونده ها 9ـ نحوه اجرای قوانین ایثارگران در مجلس شورای اسلامی 10ـ علت واگذاری پروژه ها بدون مناقصه و مزایده.

منبع: mehrnews.com
انتشار: بروزرسانی: 30 مرداد 1397 شناسه مطلب: 50

به "انتقاد از تعلل 3 ماهه کمیسیون بودجه در بررسی تفحص از مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد از تعلل 3 ماهه کمیسیون بودجه در بررسی تفحص از مجلس"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید