بازار حیوانات کنار میدان میوه و تره بار کرمان ، تهدیدی برای سلامت

به گزارش مجله میهن، بازار خرید و فروش حیوانات خانگی در کرمان در حالی چند هفته قبل با مصوبه کارگروه سلامت از مجاورت باغ وحش کرمان برچیده شد که این بازار حالا در کنار میدان میوه و تره بار شهر فعال شده است.

بازار حیوانات کنار میدان میوه و تره بار کرمان ، تهدیدی برای سلامت

به گزارش هشهری آنلاین به نقل از مهر، چند هفته قبل بود که نخستین نشانه های ویروس کرونا از یک بازار خرید و فروش حیوانات محلی در شهر ووهان چین مشاهده و به سرعت این بیماری در چین شیوع یافت و حالا مردم بسیاری از کشورهای جهان و به ویژه ایران با دردسری های عیجبی برای کنترل این ویروس روبرو شده اند. همین نکته باعث می شود مراقبت و افزایش نکات بهداشتی در این مراکز دارای اهمیت فوق العاده در شرایط کنونی جامعه شود.

مخاطره ای در کنار میدان میوه و تره بار کرمان

استان کرمان نیز از چندی قبل تدابیر بهداشتی خاصی را برای کنترل این ویروس آغاز کرده است که می توان به ضدعفونی مراکز عمومی، تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و حضور کمتر مردم در معابر عمومی و آماده باش بیمارستان ها اشاره کرد.

اما چند هفته قبل از پیدا شدن سرو کله ویروس کرونا مسئولان دامپزشکی کرمان برای جلوگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در شهر کرمان خواستار جمع آوری و تعطیل شدن این بازار در شهر کرمان شدند.

بازار پرندگان که عملاً در آن انواع حیوانات از جمله انواع سگ، گربه، خرگوش به فروش می رود پیش از این در کنار مجموعه تفریحی آبشار و باغ وحش کرمان فعال بود که با پیگیری های اجرا شده بازار حیوانات تعطیل شد.

بیشتر پرندگان این بازار قاچاق است

اما این سرانجام ماجرا نبود چون این بازار که هیچ گونه نظارت بهداشتی از سوی دامپزشکی روی آن نیست این بار چند کیلومتر دور از شهر و در مجاور بازار میوه و تره بار کرمان که همه محصولات کشاورزی مورد نیاز شهر یک میلیونی کرمان در این بازار عرضه می شود برپاشده است و همین امر موجب نگرانی مردم از سرایت ویروس های مشترک بین انسان و پرندگان و سایر حیوانات شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان بیان نمود: حیوانات و به خصوص پرندگانی که در این بازار عرضه می شوند به دلیل وجود بیماری های مشترکی که بین انسان و حیوان وجود دارد یک مخاطره جدی در بخش سلامت جامعه و مردم کرمان است.

محمد رشیدی اضافه نمود: پیش از این نیز اداره کل دامپزشکی نظر خود را بر غیر قانونی بودن این بازار اعلام کرده و به همین دلیل هم بازار قبلی تعطیل شد.

وی شرح داد: دامپزشکی بر واحدهای صنفی که دارای مجوز هستند نظارت کامل دارد اما هیچ گونه نظارت بهداشتی بر حیواناتی که در بازار پرندگان کرمان عرضه می شود وجود ندارد و بیشتر این حیوانات قاچاق و خارج از نظارت های بهداشتی هستند.

رشیدی گفت: نگرانی ما در خصوص شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است چون این پرندگان بیشتراً به صورت قاچاق وارد استان می شوند و می توانند کل مرغداری ها و پرندگان استان را درگیر بیماری کنند.

وی اظهار کرد: تعطیلی این بازار با تصمیم کارگروه سلامت کرمان انجام شد و نباید فعالیت این بازار ادامه یابد.

نگرانی از فروش حیوانات در مجاورت مرکز فروش محصولات کشاورزی

نکته جالب توجه اینکه این روزها یک تابلو در محل قبلی بازار پرندگان نصب شده و به مردم اعلام شده که این بازار در جاده قدیم ماهان و مجاور میدان تره بار فعال شده است!

در بازار جدید شرایط بسیار بدتر از محل قبلی است، انواع حیوانات به خصوص پرندگان و سگ به فروش گذاشته شده است، حیوانات بیشتراً در قفس های بزرگ یا پشت وانت ها قرار گرفته اند و هیچ نظارتی بر آن وجود ندارد و محیط خاکی است.

مشخص نیست متصدی جمع آوری این بازار کدام دستگاه است، اینکه کدام دستگاه مجوز نصب تابلو و اعلام جابجایی بازار پرندگان را داده نیز مشخص نیست.

این در حالیست که فعالان بازار میوه و تره بار و مردم از فعالیت بازار حیوانات در کنار مرکز خرید و فروش مواد غذایی در بخش کشاورزی به شدت گله مند هستند.

یکی از مراجعه کنندگان به بازار میوه و تره بار کرمان می گوید: در این مرکز هر روز ماحیتاج مورد نیاز مردم شهر عرضه می شود و هزاران نفر آمد و رفت دارند اما روزهای تعطیل مجاور این مرکز بازار خرید و فروش حیوانات برگزار می شود و گاهی می توان حیوانات مرده ای که فروشندگان غیرمجاز در بیابان رها می کنند را مشاهده کرد.

وی گفت: از مسئولان بهداشتی شهر کرمان می خواهیم در این خصوص تصمیم گیری کنند اگر قرار است این بازار فعالیت کند باید در مکانی بهداشتی و با نظارت کامل دامپزشکی باشد در حال حاضر هر کسی می تواند حیوانات خود را در این مکان بفروشد.

یکی دیگر از شهروندان می گوید: طبق گفته افرادی که در این بازار فعالیت می کنند بیشتر پرنده از به صورت قاچاق از مرز پاکستان به کرمان منتقل می شود و هیچ نظارت بهداشتی ندارند.

وی از مسئولان خواست یک بار برای همیشه برای ساماندهی این بازار تصمیم گیری کنند و اگر قرار است این افراد در بازار پرندگان فعال باشند باید تحت پروتکل های بهداشتی و کاملاً مشخص باشد.

این روزها حساسیت ها در خصوص شیوع کرونا نیز در کشور بیشتر از قبل شده است و مردم از مسئولان می خواهند مسببان راه اندازی مجدد این بازار را شناسایی و جلوی فعالیت خرید و فروش غیرقانونی پرندگان و حیوانات قاچاق گرفته شود.

احتمال شیوع بیماری بین انسان و حیوان وجود دارد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز با ابراز نگرانی از فعالیت این بازار مجاور میدان میوه و تره بار می گوید: احتمال شیوع بیماری های مشترک بین انسان و دام در این بازار زیاد است.

طباطبایی می افزاید: از مسئولان مربوطه می خواهیم هرچه زودتر نسبت به جابجایی این بازار و نظارت بهداشتی بر آن اقدام کنند.

وی تاکید کرد که با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور باید تمامی تمهیدات بهداشتی اندیشیده شود و چون این ویروس کاملاً ناشناخته است و مشخص نیست چگونه سرایت می یابد باید بازار حیوانات از مجاورت میدان میوه و تره بار برچیده شود.

وی گفت: ویروس کرونا در چین هم از یک بازار محلی حیوانات سرایت کرده است و باید همه احتمالات را در نظر بگیریم.

حالا مردم کرمان منتظرند در حالی که بیماری کرونا جامعه را تهدید می کند با چنین اقداماتی برخورد شود و تهدیدهای سلامت شهر کرمان رفع شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 فروردین 1399 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 16571

به "بازار حیوانات کنار میدان میوه و تره بار کرمان ، تهدیدی برای سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار حیوانات کنار میدان میوه و تره بار کرمان ، تهدیدی برای سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید