با این گجت طعم هر غذایی که دوست دارید را بچشید

به گزارش مجله میهن، محققان دانشگاهی در ژاپن گجتی را ساخته اند که با زبان زدن به صفحه آن می توانید طعم هر غذایی که علاقه دارید را به صورت مصنوعی بچشید.

با این گجت طعم هر غذایی که دوست دارید را بچشید

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران از گیزمو دو، محققان دانشگاه Meiji ژاپن گجتی تحت عنوان صفحه نمایش طعم اختراع کرده اند که می تواند با ایجاد پنج طعم مختلف روی زبان کاربر، هر طعمی را به صورت مصنوعی بازآفرینی کند.

سال ها پیش تصور می شد که زبان مناطق مختلفی را برای چشیدن طعم های شیرین، ترش، شور و تلخ دارد اما اکنون می دانیم که این توزیع به طور یکنواخت در سراسر زبان پخش می شود. هومی هیاشیا سازنده این گجت، آن را Norimaki Synthesizer نام گذاری کرده و معتقد است درک بهتر ما از نحوه کارکرد زبان برای این دستگاه بسیار مهم است.

تلاش های زیادی برای شبیه سازی ذائقه های مصنوعی بر روی زبان اجرا شده است، اما آن ها تمایل دارند که روی یک طعم خاص تمرکز کرده و یا یک چاشنی خاص را تقویت کنند؛ ازجمله تقویت چگونگی شور شدن چیزی بدون اینکه درواقع نمکی بیشتری اضافه کنند. اما دستگاه این محقق ژاپنی با استفاده از پنج ژل که باعث ایجاد 5 طعم مختلف هنگام تماس با زبان انسان می شود، روش تهاجمی تری به خود می گیرد.

این دستگاه از ژل های رنگی به شکل لوله های بلند ساخته شده که از گلیسین برای ایجاد طعم شیرین، اسیدسیتریک برای اسیدی، کلرید سدیم برای نمک، کلرید منیزیم برای تلخ و سدیم گلوتامیک برای اومامی خوشبو استفاده می کند. هنگامی که دستگاه بر روی زبان فشرده می شود، کاربر هر پنج سلیقه را به طور هم زمان تجربه می کند، اما با مخلوط کردن آن سلیقه ها در مقادیر و شدت های خاص، طعم های خاصی ایجاد می شوند.

در آزمایش این دستگاه به کاربران این امکان داده شده تا بدون نیاز به قرار دادن مواد غذایی در دهانشان، طعم همه چیز را از آب نبات گرفته تا سوشی تجربه کنند.

شکل نمونه اولیه کمی حجیم است، اما می توان آن را در نمونه های بعدی فشرده کرد، همانند سیگارهای الکترونیکی که تجربه سیگار کشیدن را برای افراد فراهم می کنند؛ اما با این تفاوت که به جای سیگار می توان احساس خوردن یک تکه شکلات یا نوشیدن شیر را بدون نیاز به مصرف یک کالری تجربه کرد.

4112/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 4 مرداد 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 20248

به "با این گجت طعم هر غذایی که دوست دارید را بچشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این گجت طعم هر غذایی که دوست دارید را بچشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید