بیرون آمدن نام زنان از پشت نام های مستعار مردانه

به گزارش مجله میهن، مجموعه ای از 25 عنوان کتاب از نویسندگان زن که تا به امروز با نام های مستعار مردانه منتشر می شده برای نخستین بار با نام اصلی نویسنده رونمایی می شود.

بیرون آمدن نام زنان از پشت نام های مستعار مردانه

به گزارش مجله میهن، ایسنا به نقل از گاردین نوشت: جوایز ادبیات داستانی زنان بیلیز به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد فعالیت خود پروژه ای را با عنوان نام او را بازگردان تعریف کرده که بر اساس آن 25 اثر از نویسندگان معروف زن که تا امروز با نام مستعار نویسندگان مرد منتشر می شده است برای نخستین بار با نام اصلی پدیدآورنده منتشر خواهد شد.

از مهم ترین این آثار رمان میدل مارچ نوشته ماری آن اوانز است که از حدود 150 سال پیش به عنوان اثری از جورج الیوت منتشر می شده است. این کتاب در اوایل قرن نوزدهم میلادی و برای آن که جدی گرفته شود به جای نام ماری آن از نام مستعار و مردانه جورج الیوت استفاده کرد و اولین بار در سال 1871-1872 در هشت بخش منتشر شد.

ماری آن اوانز معتقد بود استفاده از نام مستعار موجب شده او از تمام امتیازهای معمول برای یک نویسنده برخوردار شود و همسرش جورج لوئیس نیز می گفت انتشار کتاب از نویسنده ناشناس و یا نام مستعار موجب می شود که این اثر فارغ از تعصب ها نسبت به نویسندگان زن مورد نقد و قضاوت قرار گیرد.

رمان میدل مارچ که در یک نظرسنجی به عنوان برترین رمان بریتانیایی تمام دوره ها معرفی شده است انتها با نام اصلی نویسنده یعنی مری آن اوانز و به عنوان بخشی از پروژه نام او را برگردان از سوی جوایز ادبیات داستانی زنان بیلیز منتشر می شود.

در این پروژه که در مجموع شامل انتشار 25 اثر با نام اصلی نویسندگان است آثاری از ویولت پاژت (با نام مستعار ورنوم لی) و آرور دوپین (با نام مستعار جورج سند) نیز حضور دارد. جورج سند نویسنده آرژانتینی بود که در قرن 19 میلادی می نوشت و علاوه بر استفاده از نام مستعار مردانه برای انتشار آثارش همواره لباس مردانه می پوشید و در مکان های عمومی سیگار می کشید.

آثاری از مری برایت با نام مستعار جورج اگرتون، 《فرانسیس رولین با نام مستعار فرانک اِی رولین، فاطمه فراهانی نویسنده ایرانی با نام مستعار شاهین فراهانی، و آن پتری با نام مستعار آرنولد پتری نیز در این مجموعه حضور دارند که قرار است به صورت الکترونیکی منتشر شود و جوایز ادبی بیلیز ابراز امیدواری کرده از این طریق بتواند به دیده شدن نام اصلی این نویسندگان و دریافت اعتباری که سزاوار آن هستند کمک کند.

تیم تحقیقاتی جایزه ادبی بیلیز پیروز به شناسایی بیش از سه هزار نویسنده زن شده است که با نام مستعار مردانه اقدام به انتشار آثارشان می کرده اند.

25 عنوان کتاب در پروژه نام او را برگردان

جایزه ادبیات داستانی زنان بیلیز اولین بار در سال 1992 و یک سال پس از نامزد نشدن هیچ نویسنده زنی در جایزه بوکر، راه اندازی شد و به بهترین نویسنده زن (با هر ملیتی) در حوزه ادبیات داستانی که اثر خود را به زبان انگلیسی در بازار کتاب بریتانیا نشر بدهد اعطا می شود. هدف از این جایزه که یکی از معتبرترین جوایز ادبی جهان به شمار می رود مشارکت هرچه بیشتر زنان در امر نویسندگی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 22340

به "بیرون آمدن نام زنان از پشت نام های مستعار مردانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیرون آمدن نام زنان از پشت نام های مستعار مردانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید