بین المللی سازی آموزش عالی مسائل دیپلماسی را به حداقل می رساند

به گزارش مجله میهن به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، سمینار بین المللی سازی آموزش عالی با سخنرانی پروفسور Jane Knight Nancy و تقدیر از سخنرانان ایرانی و بین المللی به کار خود خاتمه داد.

بین المللی سازی آموزش عالی مسائل دیپلماسی را به حداقل می رساند

در این مراسم روز یکشنبه 10 اردیبهشت برگزار گردید، پروفسور Jane Knight Nancy استاد برجسته کانادایی، با اشاره به اینکه حضور در این گردهمایی فرصتی برای اشتراک گذاری ایده ها بیان نقاط قوت، مسائل و چالش های حوزه بین المللی سازی را به وجود آورد، گفت: همه ما در طول دو روز برگزاری این سمینار خود را مجبور کردیم در مورد بین المللی سازی تفکر نموده و در جهت ارتقاء آن گام برداریم.

استاد دانشگاه تورنتو به تشریح اهمیت موضوع بین المللی سازی و تأثیرات آن در سیستم آموزش عالی پرداخت و گفت: در گام نخست این مقوله توانسته با صادرات آموزش، یادگیری را در سطوح مختلف گسترش دهد.

وی ادامه داد: منظور از آموزش در این بحث تنها دانشجویان بین المللی و یا محصلین خارج از مرزها نیست بلکه تمرکز اصلی بر دانشجویان داخلی و تأثیراتی است که بین المللی سازی بر نحوه یادگیری آن ها می گذارد.

پروفسور نایت اضافه کرد: بین المللی سازی همچنین فرصتی برای این گروه از دانشجویان جهت آشنایی با کشورهای مختلف، چگونگی فراوری و انتقال دانش، همکاری در پروژه های تحقیقاتی در سطح بین المللی فراهم می نماید.

استاد دانشگاه تورنتو با تأکید بر تأثیرات بین المللی سازی بر روی جامعه، بیان داشت: به اعتقاد من بین المللی سازی فرصتی است که پنجره ها را به روی فرهنگ های مختلف باز نموده و فرصت آشنایی بیشتر با آن ها را ایجاد می نماید.

وی نقش بین المللی سازی در سیاست و همکاری میان کشورها را نیز حائز اهمیت دانست و اضافه کرد: بین المللی سازی آموزش عالی این قدرت را دارد تا مسائل سیاسی و دیپلماسی کشورها را به حداقل برساند.

پروفسور نایت اعلام کرد: بین المللی سازی همچنین در شناخته شدن مراکز علمی و دانشگاهی و کسب صندلی مناسب در نظام های رتبه بندی بین المللی سازی نیز نقش آفرین است.

استاد دانشگاه تورنتو پیشنهاد تشکیل شبکه بین المللی سازی آموزش عالی در ایران را بیان کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران با برگزاری این سمینار فصل تازه ای از حرکت در جهت بین المللی سازی را آغاز نموده که امیدوارم استمرار داشته باشد.

وی از دانشگاه علوم پزشکی تهران به واسطه کوشش های بی شائبه در برگزاری هرچه بهتر این برنامه تشکر و قدردانی کرد.

در آیین اختتامیه، با حضور مسئولین وزارت بهداشت، وزارت امورخارجه و دانشگاه علوم پزشکی تهران با اهداء گواهی و هدایایی به رسم یادبود، از سخنرانان داخلی و بین المللی تقدیر به عمل آمد.

همچنین به دنبال اعلام آمادگی دانشگاه صنعتی شریف برای برگزاری دومین سمینار بین المللی سازی آموزش عالی در سال آینده، پرچم سمینار به دکتر موقر، معاون بین الملل این دانشگاه تحویل داده شد.

در حاشیه این مراسم، دکتر علی عرب خردمند، معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: با گذشت بیش از پنج سال از آغاز فعالیت معاونت بین الملل دانشگاه، تجربیاتی از مطالعات میدانی گسترده در مورد چگونگی بین المللی سازی آموزش عالی در پرتو جذب دانشجوی بین الملل و تبادل اساتید و پژوهشگران بین المللی میان دانشگاه علوم پزشکی تهران و دیگر دانشگاه ها در اقصی نقاط جهان حاصل شده است.

وی تاکید نمود: نوآوری هایی چون تشکیل کمیته تطبیق و متناسب سازی برنامه های آموزشی دانشجویان بین المللی، ایجاد کالج بین الملل و آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان و دبیرخانه اعتباربخشی بین المللی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در دانشگاه، راه اندازی و فعال سازی پرتال EducationIRAN جهت معرفی دانشگاه های زیرمجموعه وزارتخانه های بهداشت و علوم به عرصه بین المللی و ایجاد سیستم رتبه بندی بین المللی تحت عنوان TUMS Ranking در دانشگاه علوم پزشکی تهران فرصت تعامل با صاحب نظران از اقصی نقاط جهان فراهم شد.

معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار امیدواری کرد: این حرکت توسط دانشگاه های مختلفی از علوم پزشکی و وزارت علوم تداوم داشته باشد تا فرصت برخورداری از تجربیات دیگر دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی بین المللی و تبادل تجربیات فراهم گردد.

عرب خردمند همچنین به تشریح دستاوردهای سمینار بین المللی سازی آموزش عالی پرداخت و گفت: تعامل با حدود 40 صاحب نظر خارجی در حوزه بین المللی سازی آموزش عالی، اجرای سخنرانی های تخصصی توسط 20 سخنران داخلی و خارجی، برگزاری پنج جلسه بحث و آنالیز علاوه بر سخنرانی های اجرا شده، برپایی چهار جلسه پرسش، پاسخ و گفتگو راجع به تجربیات کسب شده و آنالیز حیطه های مختلف بین المللی سازی آموزش عالی در مباحث و عناوین سخنرانی ها با برگزاری این گردهمایی دو روزه محقق شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 12172

به "بین المللی سازی آموزش عالی مسائل دیپلماسی را به حداقل می رساند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بین المللی سازی آموزش عالی مسائل دیپلماسی را به حداقل می رساند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید