تبلیغات گردشگری جان مردم را به خطر انداخته

به گزارش مجله میهن، به دنبال چندین مورد حوادث غرق شدگی، تلفات جانی و یا صدمه بدنی، مدیرکل امور حقوقی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بخشنامه کرد که در تبلیغ و معرفی جاذبه های گردشگری، مخاطرات و هشدارها، روشن و برجسته درج گردد.

تبلیغات گردشگری جان مردم را به خطر انداخته

عنوان این بخشنامه ضرورت اعلام مخاطرات در اماکن تاریخی فرهنگی و مناطق گردشگری مورد بازدید عموم است. مدیرکل امور حقوقی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که آن را اوایل شهریورماه ابلاغ نموده است، کارکرد این بخشنامه را بیشتر پیشگیری از حوادث و صدمات بدنی و خسارات جانی گردشگران می داند، اما این طور که از محتوای بخشنامه برمی آید وقوع حوادثی در طبیعت و دعوی حقوقی علیه این وزارتخانه، انگیزه اصلی این حکم بوده است.

در یک دهه اخیر کوشش برای تغییر ذائقه سفر مردم با نمایش زیبایی های بیشتر از ایران و به تصویر کشیدن ماجراجویی ها در مناطق بکر و دور از دسترس همراه با تزریق هیجان بدون اشاره به هر نوع اطلاعات کاربردی دیگر و اقدامات حفاظتی و ایمنی، نه تنها باعث شده برخی مناطق بکر در دسترس عموم مردم قرار بگیرند و با مخاطرات زیست محیطی و تخریب روبرو شوند که حجم گزارش ها از صدمات بدنی و تلفات جانی را نیز بیشتر نموده است.

سفر بدون بازگشت برخی کوهنوردان غیرحرفه ای و حتی حرفه ای از کوهستان های برف زده و با شرایط آب وهوایی وخیم، گم شدن گردشگران در آب های خروشان، دره ها و مناطق کویری، گرفتار شدن برخی مسافران داخلی و خارجی در باتلاق ها و انفجار مین در کویر و جان باختن گردشگران از جمله وقایعی بوده که در نتیجه تبلیغات هیجان انگیز با تاکید صرف بر جذابیت های دیداری اتفاق افتاده است. در حالی که پس از وقوع حادثه، هیچ ارگان و یا دستگاهی مسؤولیت این خسارات و صدمات را نپذیرفته است.

در بخشنامه مدیرکل امور حقوقی و املاک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز که به این موضوع اشاره ظریفی دارد، آمده است: نظر به این که در برخی اماکن تاریخی فرهنگی و جاذبه های گردشگری و توریستی که در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت نرسیده اند اما به جهت معرفی توسط این وزارت به طرق مختلف اعم از چاپ و توزیع بروشور، کتابچه، نشریات و یا تبلیغ در سایت ها مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است؛ چندین مورد حوادث غرق شدگی، تلفات جانی و یا صدمه بدنی اتفاق افتاده است و در مواردی همین موضوع بهانه طرح دعوی علیه سازمان (وزارتخانه) در محاکم قضایی شده و مشکلاتی را برای وزارت متبوع ایجاد نموده است؛ لذا به منظور پیشگیری از تکرار موارد مشابه و تبری وزارت متبوع از هر گونه مسؤولیت در قبال اینگونه حوادث و مخاطرات ضروری است ترتیبی اتخاذ فرمایند تا من بعد در کلیه انتشارات و اقلام تبلیغاتی اعم از کتاب و کتابچه معرفی آثار تاریخی و طبیعی و جاذبه های گردشگری، بروشور، بنرها و تابلوهای راهنما، سی دی، فضای مجازی و نظایر آن در سراسر کشور خطرات احتمالی موجود در مناطق فرهنگی تاریخی، تفریحی و گردشگری استان ها به نحو روشن و برجسته ای پیش بینی و درج گردد.

ابراهیم شقاقی مدیرکل امور حقوقی و املاک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره این بخشنامه که به وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معاون سرمایه گذاری، معاون میراث فرهنگی و معاون گردشگری این وزارتخانه و فرمانده یگان حفاظت رونوشت شده است، گفت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اداره های استانی اگرچه در تبلیغات، بناهای تاریخی را در اولویت قرار می دهند اما جاذبه های گردشگری و طبیعت گردی را که در فهرست آثار ملی ثبت نیستند برای راهنمایی و جذب گردشگر، تبلیغ می نمایند. مساله این است در امکانی که در فهرست آثار ثبت شده اند معمولا یگان حفاظت مستقر است و اصول ایمنی رعایت می گردد اما از اماکنی که ثبت ملی نشده اند و برخی در اختیار و نظارت ادارات استانی و وزارتخانه نیستند، گزارش هایی داشتیم که در آنجا حوادثی اتفاق افتاده و منجر به مصدومیت شده است و باب طرح ادعا علیه این وزارتخانه را باز نموده است.

با ابلاغ این بخشنامه از استان ها خواستیم هنگام معرفی و تبلیغ جاذبه های گردشگری به ویژه مناطقی که در فهرست آثار ملی ثبت نشده اند، هشدار و اخطار لازم را نسبت به شرایط و مخاطرات منطقه اعلام نمایند، مثلا برای تبلیغ رودخانه هایی که شنا کردن در آن ها آزاد نیست باید اعلام گردد که مخاطرات آن رودخانه ها چیست و شرایط حضور گردشگر در آن منطقه چگونه باید باشد.

او درباره پذیرفتن مسئولیت مخاطرات و حوادث احتمالی در مناطقی که اتفاقا اداره های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و حتی معاونت گردشگری وزارتخانه تبلیغ نموده اند، گفت: البته که در توضیح وظایف این وزارتخانه و ادارات استانی آن به چنین موضوعی اشاره نشده و از صندلی حقوقی مواضع این ادارات را تایید می کنم اما در این بخشنامه از آن ها خواسته شده که هشدارها و اخطارهای مربوطه را همزمان با تبلیغ جاذبه های گردشگری، اعلام نمایند.

شقاقی اضافه نمود: ما در مناطقی که نسبت به آنها مشرف نیستیم، مسئولیتی نداریم، هرچند در اماکن تاریخی که ثبت ملی شده اند مسؤولیت حوادث متوجه ما می گردد و اگر اتفاقی ناشی از قصور ما رخ دهد، وزارتخانه می پذیرد. اما اماکنی وجود دارند که ثبت ملی نشده اند ولی جاذبه گردشگری هستند مثل جاده اسالم خلخال یا گردنه حیران؛ اگر در این مناطق اتفاقی رخ دهد قطعا مسئولیتش متوجه وزارتخانه ما نیست اما برای پیشگیری باید مخاطرات آن ها را به مسافر اطلاع رسانی نمایند. بنابراین بخشنامه ای که ابلاغ شده بیشتر حالت پیشگیری دارد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 16 آبان 1398 بروزرسانی: 16 آبان 1398 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 11439

به "تبلیغات گردشگری جان مردم را به خطر انداخته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبلیغات گردشگری جان مردم را به خطر انداخته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید