ترامپ و دغدغه مهار معاون اوباما

به گزارش مجله میهن، خبرنگاران، گروه بین الملل- حنیف غفاری: طی روزهای اخیر، بعضی منابع آمریکایی از احتمال کاندیداتوری جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق ایالات متحده در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 این کشور خبر داده اند.

ترامپ و دغدغه مهار معاون اوباما

چندی پیش بایدن اعلام نموده بود که خود را لایق ترین فرد برای حضور در راس معادلات سیاسی و اجرایی ایالات متحده می داند. این اظهار نظر بایدن، از سوی رسانه های آمریکایی به شدت مورد توجه نهاده شد. اکثر رسانه ها معتقد بودند که اظهار نظر خاص بایدن دراین خصوص، مقدمه ای برای اعلام حضور رسمی وی در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری آینده محسوب می گردد.

رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به شدت از نامزدی بایدن در رقابتهای انتخاباتی نگران است. دونالد ترامپ اخیرا با بدترین ادبیات ممکن به بایدن تاخته و او را به زباله ای تشبیه نموده که اوباما او را از سطل آشغال بیرون آورده است!

تحلیلگران معتقدند که اظهارات ترامپ در مورد بایدن، نوعی گاردگیری بسته و سخت در برابر حضور انتخاباتی وی محسوب می گردد. با این حال به نظر می رسد نگرانی های ترامپ از حضور بایدن بیش از آنکه جنبه ای روانی داشته باشد، معلول نظرسنجی هایی است که طی ماهها و هفته های اخیر در ایالات متحده انجام شده و حکایت از فزونی بایدن بر دیگر نامزدهای انتخاباتی از جمله ترامپ دارد.

منابع خبری در آمریکا اعلام نموده اند که ترامپ از بایدن به عنوان اصلی ترین رقیب خود در انتخابات ریاست جمهوری آینده یاد نموده است. او به شدت از نامزدی احتمالی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 نگران است.

ترامپ نسبت به اینکه بایدن بتواند با مانور بر روی مسائلی مانند بیمه های درمانی و طرح های رفاهی گوی سبقت را از وی برباید، هراسان بوده و این ترس را به اطرافیان خود نیز منتقل نموده است.

از سوی دیگر، بایدن مانند هیلاری کلینتون دارای نقاط آسیب سیاسی و انتخاباتی زیادی نیست. روزنامه نیویورک تایمز در یکی از تازه ترین گزارشهای خود اعلام نموده است که بایدن به زودی تصمیم نهایی خود را در مورد شرکت در انتخابات اعلام خواهد نمود. این روزنامه آمریکایی تاکید نموده است که ترامپ نسبت به توانایی دیگر دموکراتها (غیر از بایدن) در مورد فتح کاخ سفید تردید دارد.

ترامپ معتقد است که می تواند بر افرادی مانند سناتور کامالا، برنی سندرز و هیلاری کلینتون (در صورتی که دوباره در انتخابات حضور یابد) غلبه پیدا کند، اما در تقابل با بایدن کارآسانی در پیش ندارد. از این رو مشاوران ترامپ در صدد معین شدن رقبای انتخاباتی وی در درون حزب دموکرات هستند.

طی نظرسنجی های انجام شده در آمریکا، جو بایدن و برنی سندرز بیشترین محبوبیت را نزد رای دهندگان دموکرات دارند. از این رو ممکن است در آینده ای نزدیک شاهد رقابت تنگاتنگ این دو سیاستمدار دموکرات در انتخابات درون حزبی با یکدیگر باشیم.

نکته جالب توجه اینکه در نظرسنجی های عمومی، بایدن و سندرز وضعیت بهتری نسبت به ترامپ داشته و هر دو قادر به شکست دادن رئیس جمهور فعلی ایالات متحده بوده اند. با این حال نباید فراموش کرد که نظرسنجی های عمومی نمی تواند مبنایی برای قضاوت نهایی در مورد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا (که بر اساس ساختار کالج الکترال مشخص تکلیف می گردد) باشد.

بنابراین در آینده ای نزدیک و در صورت اعلام کاندیداتوری بایدن در انتخابات آمریکا، شاهد نظرسنجی های دقیق تر (با تکیه بر ساختار ایالتی و الکترال) در این کشور خواهیم بود. نظرسنجی هایی که شاید مطالعه نتایج آنها نگرانی های ترامپ را در قبال بایدن بیشتر کند!

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 خرداد 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 3031

به "ترامپ و دغدغه مهار معاون اوباما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ و دغدغه مهار معاون اوباما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید