تناقض آماری در فراوری و قیمت لبنیات؛ وقتی وزارت جهاد و صنایع حرف همدیگر را قبول ندارند!

به گزارش مجله میهن، افزایش بی حدو اندازه قیمت کالا های ضروری اتفاقی است که به موجب تناقض آماری در فراوری و قیمت لبنیات بین مسئولان جهاد کشاورزی و وزارت صنایع اتفاق افتاده است.

تناقض آماری در فراوری و قیمت لبنیات؛ وقتی وزارت جهاد و صنایع حرف همدیگر را قبول ندارند!

به گزارش گروه وبگردی مجله میهن؛روز گذشته دبیر انجمن صنایع فرآورده های لبنی ایران در نامه سرگشاده ای از کمبود شیر خام تحویلی به صنایع لبنی انتقاد و اعلام کرده است که افزایش قیمت شیر خام همچنان ادامه دارد.

بیشتربخوانید :آیا بالا رفتن قیمت ها با افزایش حقوق کارمندان تناسبی دارد؟

رضا باکری همچنین نوشته است به دلیل عدم تصمیم گیری به موقع از طرف سازمان ها و نهادهای تصمیم گیر دولتی، دیگر قادر به تحمل چنین افزایشی در بهای تمام شده کالای فراوریی خود نبوده و برای جلوگیری از ورشکستگی واحدهای فراوریی خود و جلوگیری از بیکاری ده ها هزار نفر پرسنل زحمت کش و خدوم شاغل در این صنایع به ناچار گرانی های تحمیل شده به فراوری را، عیناً انتقال به بازار عرضه محصولات کرده است.

این چند سطر نشان می دهد که دبیر انجمن صنایع فرآورده های لبنی ایران هم به افزایش قیمت محصولات لبنی در بازار اقرار می نماید و هم این افزایش را با بالا رفتن قیمت های بسته بندی و شیر خام توجیه می نماید.

شاید صحبت های این مسئول درباره بالا رفتن قیمت انواع بطری و وسایل بسته بندی شیر درست باشد اما آنچه مسلم است باید هر مجوز افزایش قیمتی از سوی سازمان تنظیم بازار باید صادر گرددکه اینگونه نبوده است در سه ماه گذشته قیمت لبنیات حدود 150 درصد افزایش یافته و سوال این است آیا نرخ بسته بندی در بالا رفتن قیمت لبنیات تا این اندازه تاثیرگذار بوده است؟

بر اساس گزارش رسانه ها طی مدت حدود سه ماه قیمت شیر پاکتی کوچک از 1000 تومان به 2000 تومان رسیده و نرخ هر بطری شیر نیز طی این مدت از 2500 تومان به 4200 تومان رسیده یعنی معادل 168 درصد رشد قیمت طی حدود 3 ماه برای این کالا رخ داده است.

دبیر انجمن صنایع لبنی دراین نامه کوشش می نماید تا کاری کند که پرونده ها تعزیراتی هم برای گرانفروشان لبنیات که یک ماده غذایی بسیار ضروری در سبد خانوارها است تشکیل نگردد آنجا که میگوید: به جای تشکیل پرونده های تعزیراتی متعدد و متهم کردن صنایع لبنی به گناه ناکرده گران فروشی، هرچه سریعتر تصمیمات منطقی و عقلانی برای آرامش بازار اتخاذ و با در پیش دریافت سیاست های کلان صحیح ارزی، پولی و مالی و صادرات و واردات و عرضه و تقاضا در تجارت، واحدهای فراوریی را از چالش های موجود رهائی بخشند.

بخش دوم صحبت های آقای باکری کاملا درست است که باید تصمیم ها و سیاست های ارزی و مالی در جهتی باشد که فراوری کنندگان و صادر کنندگان کشور بتوانند نفس راحتی بکشند و نه اینکه هر چه در می آورند را به واسطه گرانی ارز از دست بدهند.

اما درباره بخش اول صحبت های ایشان که به گناه ناکرده گرانفروشی اشاره می نماید، باید گفت: آیا این بالا رفتن قیمت ها در بازار آنهم خودسرانه و بدون مجوز اسمش گرانفروشی نیست؟ قیمت های لبنیات آنقدر در بازار بالا رفته است که دیگر مردم توان خرید ندارند و آقایان می توانند از میزان فروش های روزانه اشان به این مسئله پی ببرند. لبینات مواد غذایی بسیار ضروری برای رشد، استحکام استخوان ها و هزاران نوع فایده های دیگر است که نبود آنها در سفره مردم سلامتی آنها را در معرض خطر جدی قرار می دهد.

اما مسئله دیگر این است که نوسان لبنیات از شیر و ماست گرفته تا دوغ و پنیر نسبت به کارخانه های مختلف آنقدر زیاد است که کاملا پیداست افسار آنها رها شده و هیچ مدیریتی هم روی آنها نیست کارخانه ها هر اندازه ای که توانسته آند قیمت را افزایش داده اند، تفاوت قیمت در یک بطری شیر در برخی موارد تا 500 تومان است.

در ا دامه این نامه سرگشاده دبیر انجمن صنایع و فرآورده های لبنی ایران از کسری دریافتی شیر خام صنایع لبنی (صرف نظر از علت آن) صحبت می نماید که به گفته وی کماکان ادارمه دارد اما معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی که مسئولیت فراوری محصولات دامی کشور نظر متفاوتی دارد و می گوید: سالانه شش درصد افزایش فراوری شیر داریم و سال گذشته یک میلیون تن صادرات شیر و لبنیات داشتیم و از نظر تامین شیر هیچ کمبودی نداریم.

رضا باکری در این نامه به افزایش قیمت شیرخام در کشور اشاره می نماید و آن را عاملی برای بالا رفتن لبنیات بازار مطرح می نماید و می گوید: شیر خام نیز پس از حرکت جهشی از 1400 تومان در اوایل امسال به 2000 تومان در شهریورماه، با افزایش تدریجی خود هم اکنون نیز از مرز هر کیلو 2200 تومان عبور کرده تا 2400 تومان هم عرضه می گردد.

این در حالی است که روز گذشته محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، در حاشیه جلسه هیات دولت، با حضور در جمع مجله میهن، گفت: قیمت شیر در دامداری ها افزایش نیافته و خرید آن نزدیک به دو هزار تومان است.

داستان قیمت شیر و واردات شیرخشک، گرانفروشی دامدار یا کارخانه ها و غیره سال هاست ادامه دارد و همواره سخنان متناقضی هم از سوی مسئولان شنیده شده است هیچوقت مسئولان ما در اینگونه بحث ها وحدت کلام نداشتند و نتیجه آن شده است که تمام این مسائل سر مردم خالی شده است.

آمار دقیقی اگر معین کند میزان خرید لبنیات در یک سال گذشته چقدر کم شده آن زمان معین خواهد شد که با چه فاجعه ای روبرو هستیم، به گواه آمار سرانه مصرف شیر در کشور نصف میانگین جهانی و یک پنجم تا یک ششم برخی کشورهای اروپایی است، اما رقم مصرف در کشور ما بسیار پایین تر از این حرف ها است، این را کارشناسان می گویند.

رضا باکری در ادامه این نامه که رونوشت آن به ستاد تنظیم بازار کشور، سازمان محترم حمایت از مصرف کنندگان و فراوریکنندگان و وزارت جهاد کشاورزی هم ارسال شده می نویسد، مواد پتروشیمی نیز بطور میانگین در هزینه بسته بندی انواع محصولات لبنی، حداقل 600 تومان تا حداکثر 1000 تومان موجب افزایش قیمت فرآورده های لبنی را فراهم کرده است.کارخانجات لبنی در مجموع، بسته به نوع کالای لبنی فراوریی خود گرانی 1200 تا 1600 تومانی اقلام مواد اولیه و بسته بندی خود را متحمل شده است.

وی تاکید کرده است که تأخیر در اتخاذ تصمیمات صحیح به موقع، تعطیلی کارخانجات و بیکاری گسترده پرسنل را در پی خواهد داشت.

باید تابع قانون بود اگر افزایشی در قیمت تمام شده یک کالایی اتفاق می افتد باید مرجع تصمیم گیر برای بالا بردن یا نبردن قیمت آن در بازار تصمیم بگیرد تصمیم های خودسرانه آنطور که در باره کارخانه های لنبی شاهد بودیم باعث لجام گسیختگی در بازار می گردد که اصلا پسندیده نیست.

منبع: فارس

تناقض آماری در فراوری و قیمت لبنیات/وزارت جهاد و صنایع حرف همدیگر را قبول ندارند

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 اسفند 1397 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 1633

به "تناقض آماری در فراوری و قیمت لبنیات؛ وقتی وزارت جهاد و صنایع حرف همدیگر را قبول ندارند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تناقض آماری در فراوری و قیمت لبنیات؛ وقتی وزارت جهاد و صنایع حرف همدیگر را قبول ندارند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید