توسعه بوم گردی ها از مهاجرت روستاییان جلوگیری کرد، سرمایه گذاری 200هزارمیلیارد تومانی نشان از امیدبخشی گردشگری است

به گزارش مجله میهن، دکتر مونسان از توسعه بوم گردی در کشور با دستاورد اشتغال و درآمدزایی برای روستاییان اطلاع داد و گفت: برنامه های حوزه گردشگری بسیار رو به جلوست. میزان گردشگری ورودی در سال 96 تعداد 4 میلیون و 700 هزار نفر بود که این عدد در سال 97 به 7 میلیون و 700 هزار نفر رسیده است و در چهار ماهه ابتدای سال جاری نسبت به سال گذشته 40 درصد رشد داشته است.

توسعه بوم گردی ها از مهاجرت روستاییان جلوگیری کرد، سرمایه گذاری 200هزارمیلیارد تومانی نشان از امیدبخشی گردشگری است

به گزارش خبرنگار مجله میهن، دکتر علی اصغر مونسان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که صبح امروز به منظور ارائه برنامه های خود در کمیسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، در جمع مجله میهن پارلمانی اظهار کرد: سهم گردشگری در فراوری ناخالص ملی کشور 11.8 میلیارد دلار شده است که قبلاً حدود 7 میلیارد دلار بود و رشد قابل ملاحظه ای داشته است.

او اضافه نمود: در محصولات گردشگری تنوع داشتیم و گردشگری کشاورزی به گردونه گردشگری کشور اضافه شده است.

سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین عنوان نمود: طبیعت گردی به عنوان یک موضوع جدید به گردونه گردشگری کشور اضافه شده است و فقط در حوزه گردشگری فرهنگی و تاریخی بخش کوچکی به عنوان توریست سلامت داشتیم که هم اینک توریست سلامت بسیار بازار بزرگی پیدا نموده است.

دکتر مونسان گفت: سند توسعه گردشگری کشور با همکاری سازمان جهانی گردشگری و یونسکو در حال تدوین است و کارهای مختلف آن صورت گرفته و این سند در کمیسیون های دولت در حال رسیدگی است تا به صحن دولت بیاید و تصویب گردد و این سند آینده گردشگری کشور را تعیین خواهد نمود.

او اضافه نمود: برنامه های ملی را با سازمان گردشگری جهانی جلو می بریم. موضوع بسیار مهم بوم گردی ها را به شدت گسترش دادیم که موجب توزیع عادلانه گردشگر در کشور شد و درآمد را در همه جای کشور توزیع کرد. حتی روستاهای ما بهره مند شدند و از مهاجرت روستاییان به شهر جلوگیری نموده و موجب شکوفایی اقتصاد در روستاها شده و برای آنها درآمد ایجاد نموده است.

وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین اعلام کرد: در بخش میراث فرهنگی همانطور که می دانید ما سالانه یک سهمیه برای ثبت جهانی داریم و از حداکثر این ظرفیت استفاده کردیم و کار جدیدی که انجام دادیم و تداوم خواهیم داد این است که در گذشته به صورت نقطه ای یک بنا را ثبت تاریخی می کردیم و سهمیه سالمان تمام می شد. در سال گذشته محور ساسانی را ثبت کردیم که پنهه ای 100 کیلومتری و شامل 8 بنای تاریخی بود.

جلب مشارکت مردم در مرمت و حفظ بناهای تاریخی

دکتر مونسان اضافه نمود: با این اقدام هشت سال در ثبت میراث فرهنگی و بناهای تاریخی جلو افتادیم. ثبت زنجیره ای را همچنان تداوم خواهیم داد، ثبت جنگل های هیرکانی صورت گرفته، پرونده ثبت راه آهن شمال به جنوب ارسال شده و پس از آن کاروانسراها را ارسال می کنیم، بنابراین استان های بیشتر و شهرهای بیشتری در محور ثبت جهانی ما قرار خواهند گرفت.

او در بخشی از سخنانش به جلب مشارکت مردم برای ثبت آثار تاریخی اشاره و اعلام کرد: برای محافظت از میراث فرهنگی مشارکت مردم را با توجه به کمبود بودجه ای که داشتیم به میدان آوردیم و به ویژه بعد از تحریم که وضعیت بودجه ای دولت تحت فشار قرار گرفته و ما یا باید متوقف می شدیم یا باید از سرمایه گذاری بیرونی استفاده می کردیم.

سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در همین خصوص اظهار کرد: خوشحالیم که بیشترین واگذاری ها در حوزه میراث فرهنگی با حق بهره برداری از بناهای تاریخی صورت گرفته و با سرمایه های مردمی به منظور خود که مرمت و احیای بناهای تاریخی بوده رسیدیم و این خود کسب و کار ایجاد نموده و موجب اشتغال نیز شده است.

تجاری سازی صنایع دستی، پیوند هنر و صنعت

دکتر مونسان از تجاری سازی صنایع دستی با اجرای طرحی به همین منظور اطلاع داد و گفت: از سال 96 این طرح را شروع نموده ایم و باید همچنان ادامه و ارتقا بدهیم. در این طرح روی بسته بندی محصولات صنایع دستی کار کردیم تا ارتقا یابد. روی برندسازی نیز کار کردیم و پای طراحان صنعتی را به این میدان باز کردیم و در کنار هنرمندان سنتی خودمان طراحان صنعتی را قرار دادیم تا طرح ها روزآمد و جدید و با سلیقه مشتری و بازار منطبق گردد؛ ضمن این که درجهت کاربردی کردن صنایع دستی هم کوشش می کنیم.

او در پاسخ به پرسشی در خصوص جذب نیرو و استخدام در وزارت جدیدالتأسیس میراث فرهنگی گفت: بر اساس مصوبه دولت چنین اجازه ای نداریم و قرار نیست حجم ما بزرگ گردد و باید با یک ساختار چابک و متناسب بتوانیم ماموریت های جدیدمان را اجرا کنیم.

سرمایه گذاری 200هزارمیلیارد تومانی نشان از امیدبخشی گردشگری است

سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پاسخ به پرسشی درخصوص سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، اعلام کرد: هم اکنون 200هزارمیلیارد تومان حجم سرمایه گذاری است که در حوزه گردشگری در کشور در حال اجرا است و این نشان می دهد که سرمایه گذاران این حوزه را مالی و امیدبخش دیده اند. فقط در دولت دوازدهم 4500 موافقت اصولی صادر نموده ایم، و پشتیبانی هایی که از حوزه سرمایه گذاری در گردشگری با اعطای تسهیلات به وسیله صندوق توسعه ملی در اختیار بخش گردشگری صورت گرفته، حجم سرمایه گذاری در گردشگری را افزایش داده است.

دکتر مونسان توضیح داد: مهم تر از سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، پروژه های محرک گردشگری است که در حال شروع، اجرا و بهره برداری است. در دو سال دولت دوازدهم 206 پروژه مهم گردشگری را افتتاح کردیم که 28 پروژه آن افتتاح هتل های 4 و 5 ستاره بوده است که در نوع خود یک رکورد است و بیش از 1400 بوم گردی به موجودی بوم گردی های ما اضافه شده و از مرز 1700 واحد بوم گردی هم عبور کردیم.

بازارهای هدف جدید گردشگری، راه دور زدن تحریم ها

او در خصوص برنامه های وزارت میراث فرهنگی در توریسم مذهبی، گفت: ما در انتهای سال 96 با توجه به ابلاغیه دولت، متناسب با رفتار آمریکایی ها که خروج از برجام را انجام دادند، برنامه ریزی هایی انجام دادیم که با تحریم ها مقابله کنیم و این اقدام موجب کاهش گردشگران خارجی نگردد و یکی از این اقدام ها این بود که بازارهای هدف جدید ایجاد کردیم و سعی کردیم بازارهای هدف جدید را روان سازی کنیم.

سرپرست وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: از این رو با کشور عمان لغو ویزا یک طرفه کردیم؛ همچنین اخیراً با کشور چین هم لغو ویزا یک طرفه را اعمال کردیم. از این طریق فقط از کشور عمان در سه ماهه نخست سال 12400 گردشگر داشتیم که سال گذشته این تعداد 4700 نفر بود.

توریسم زیارتی بیش از گردشگران اروپایی ارزآوری داشت

مونسان با بیان این موضوع که بر روی بازارهای منطقه ای برای افزایش گردشگری کار کردیم اضافه نمود: بازارهای منطقه ای از صرفاً گردشگری زیارت به توریست ترکیبی تبدیل شده است و همه گردشگران حتماً به گردشگری زیارت که به لطف خدا یکی از مزیت های کشور است ورود دارند و در کنار آن کار درمان هم انجام می دهند.

او در خاتمه گفت: گردشگری زیارتی ما به گردشگری ترکیبی تبدیل شده و ارزآوری بالایی برای ما ایجاد نموده است و این ارزآوری برای ما از حوزه کشورهای اروپایی هم فراتر رفته است و از این رو یک سند جامع برای گردشگری زیارت مهیا خواهیم کرد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 6 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 9840

به "توسعه بوم گردی ها از مهاجرت روستاییان جلوگیری کرد، سرمایه گذاری 200هزارمیلیارد تومانی نشان از امیدبخشی گردشگری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه بوم گردی ها از مهاجرت روستاییان جلوگیری کرد، سرمایه گذاری 200هزارمیلیارد تومانی نشان از امیدبخشی گردشگری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید