جلب مشارکت فرهنگی دانشجویان دستاوردهای دانشگاه را افزایش می دهد

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: هر چه بتوانیم زمینه مشارکت دانشجویان را در ساختارها و برنامه های مدیریت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بیشتر نماییم، دستاورد بزرگی نصیب جامعه و دانشگاه می گردد.

جلب مشارکت فرهنگی دانشجویان دستاوردهای دانشگاه را افزایش می دهد

به گزارش خبرنگاران، محمدهادی عسکری در نشست معاونان فرهنگی و معاونان دانشجویی دانشگاه های منطقه یک کشور با اشاره به اینکه دسترسی گسترده دانشجویان به فضای مجازی و مجموعه های تسهیلگر در این محیط ها، سبب شده است که مراجعه حضوری آنها به محیط های دانشگاهی و به دنبال آن تقاضای کنشگری درفضاهای فرهنگی کمتر گردد از این رو هر چه بتوانیم زمینه مشارکت دانشجویان را در ساختارها و برنامه های مدیریت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بیشتر نماییم، دستاورد بزرگی نصیب جامعه و دانشگاه می گردد.

وی با تاکید بر تفاوت زیست دانشجویی با زیست دانش آموزی اظهار کرد: دانشگاه امتداد یا تداوم کمی یا توسعه مقاطع قبل از دانشگاه نیست بر این اساس زیست دانشجویی واجد خصوصیاتی است که با زیست دانش آموزی متفاوت است.

مهندس عسکری گفت: وجه اصلی زیست دانشجویی نحوه شهروندی آن است. نقطه تمایز و افتراق دانشگاه و دانشجو از غیر خودی آنجایی است که نگاهی از جنس بلوغ عقلانی و استقلال شخصی و فراتر رفتن از ظواهر و کنکاش در لایه های اجتماع در ذهن و ضمیر دانشجو شکل می گیرد و از این رو متناسب با این موضوع در دانشگاه های ایران عرصه هایی برای فعالیت در قالب تشکل ها و گروه های دانشجویی شکل گرفته است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، مهندس عسکری توضیح داد: در دانشگاه ها ما به یک هسته نرم افزاری فعالیت های فرهنگی احتیاج داریم که جلب مشارکت دانشحویان، قانومندی فعالیت ها و پاسخگویی دانشجویان در برابر عملکرهای خود و پاسخگویی مدیران به دانشجویان از وجوه اصلی این هسته نرم افزاری است و اگر بتوانیم این سه عرصه را توامان پیش ببریم، فضایی مبتنی بر توانمند سازی و قابلیت حل مسائل برای دانشجویان شکل می گیرد و این امر موجب رضایت دانشجویان و افزایش مشارکت آنها خواهد شد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به ضرورت برگزاری جلسات مشترک بین معاونان دانشجویی و فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها گفت: سطح تاثیر گذاری این جلسات بسیار قابل توجه است به ویژه اینکه اگر ما زیست شبانه دانشجویان را که پس از خاتمه کلاس های آموزشی و در محیط خوابگاه شروع می گردد، جدی بگیریم می توانیم به یک میثاق مشترک برای جهت دهی به اوقات فراغت دانشجویان دست یابیم و از آن برای افزایش مهارت ها، توانمندی ها و توسعه شایستگی های کانونی دانشجویان استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جلب مشارکت فرهنگی دانشجویان دستاوردهای دانشگاه را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلب مشارکت فرهنگی دانشجویان دستاوردهای دانشگاه را افزایش می دهد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید