خانه مومنان قزوین در یک قدمی نابودی ، ثبت ملی هم به داد این بنای تاریخی نرسید ، دزدها به تزیینات خانه هم رحم نکردند

به گزارش مجله میهن، خانه تاریخی مومنان قزوین با وجود ثبت ملی در آستانه نابودی قرار گرفته است.

خانه مومنان قزوین در یک قدمی نابودی ، ثبت ملی هم به داد این بنای تاریخی نرسید ، دزدها به تزیینات خانه هم رحم نکردند

مجله میهن: خانه تاریخی مومنان شهر قزوین در محله دباغان قرار گرفته و با وجود ثبت ملی در سال گذشته، وضعیت مناسبی ندارد و در آستانه نابودی است. این خانه متعلق به خاندان مومنان معماری دوره پهلوی اول دارد و از سال گذشته و پس از ثبت ملی قرار بر مرمت و احیای آن بوده است.

گفته می شود که برخی از تخریب ها در این بنا و بافت تاریخی محله دباغان توسط شهرداری قزوین اجرا شده است. با این وجود میراث فرهنگی قزوین تاکنون اقدامی برای حفاظت از این بنا انجام نداده است.

محمد وفایی راد مدیر هماهنگی و نظارت بر سازمان های خدمات شهری شهرداری قزوین، یک ماه قبل درباره وضعیت این محله و خانه مومنان گفته است: ارائه خدمات در امر مرمت اراضی تملک شده در محله دباغان تسریع پیدا می کند. تعیین تکلیف بنای تاریخی خانه مومنان، لزوم رفع خطر و ایمن سازی بنای تاریخی با قید فوریت و همچنین محصور کردن در کارگروهی بررسی شده است.

با این وجود هنوز اقدامی برای حفاظت از خانه مومنان رخ نداده و تصاویر منتشر شده از وضعیت وخیم این خانه تاریخی حکایت دارد.

مهدی معتمد، عکاس درباره وضعیت این بنا نوشته است: با توجه به مشاهدات اخیر می توان گفت این بنا کاملا رها شده است. در چند ماه اخیر تقریبا تمام وسائل قیمتی، پنجره ها و درهای این بنا سرقت شده اند.

عکس های مهدی معتمد از وضعیت بنا را در ادامه مشاهده کنید:

به گزارش مجله میهن، بافت تاریخی شهر قزوین یکی از بافت های تاریخی شهری دست نخورده در سطح کشور است که با توجه به تعداد زیاد بناهای دوره صفوی، قاجار و پهلوی از جمله بافت های با ارزش کشور محسوب می شود. با این وجود طی سال های گذشته روند توسعه و عملیات های عمرانی در این شهر هر روز بافت و بناهای تاریخی قزوین را تهدید می کند.

اداره کل میراث فرهنگی شهر قزوین که سال گذشته با بازداشت مدیر کل و جمعی از معاونان و کارشناسان روبرو شده، طی این سال ها نتوانسته از بافت تاریخی شهر قزوین حراست و حفاظت کند.

منبع: چمدان
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 10654

به "خانه مومنان قزوین در یک قدمی نابودی ، ثبت ملی هم به داد این بنای تاریخی نرسید ، دزدها به تزیینات خانه هم رحم نکردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه مومنان قزوین در یک قدمی نابودی ، ثبت ملی هم به داد این بنای تاریخی نرسید ، دزدها به تزیینات خانه هم رحم نکردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید