خاورمیانه میدان رقابت نظامی چین و ایالات متحده است؟ ، از فروش سلاح های اتوماتیک تا توسعه پهبادها در منطقه

به گزارش مجله میهن، به نظر می رسد چین و ایالات متحده در حال برگزاری یک مسابقه بزرگ برای فروش سلاح های مرگبار خود در خاورمیانه هستند. در این میان ایالات متحده با یک چالش جدی رو به روست.

خاورمیانه میدان رقابت نظامی چین و ایالات متحده است؟ ، از فروش سلاح های اتوماتیک تا توسعه پهبادها در منطقه

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، ایالات متحده از مدت ها پیش با بعضی از متحدان خود در منطقه خاورمیانه روابط تجاری د رحوزه فروش سلاح داشته و این موضوعی جدید نیست اما این روزها ایالات متحده تحت فشاری مضاعف برای گسترش فروش اسلحه به خاورمیانه در راستای رکورد هزینه های دفاعی منطقه ای و تهاجم به رقابت های خارجی واقع شده است.

ژنرال چارلز هوپر، مدیر سازمان آژانس همکاری های امنیتی دفاعی پنتاگون، هفته گذشته تاکید نمود که رفتارهای چین در منطقه می تواند باعث تغییر بعضی روینمودهای ایالات متحده گردد. یکی از این روینمودها، تغییر سیاست های پنتاگون است که تاکنون از فروش هواپیماهای خاص و پهبادها به متحدان عرب واشنگتن جلوگیری می نموده است.

اما چین نسبت به ایالات متحده بسیار بی مهابا تر عمل می نماید و با کشورهایی مثل امارات و عربستان سعودی روابطی قوی برای فروش سلاح برقرار نموده است. با وجود این که ایالات متحده، یک شریک امنیتی برتر برای بعضی کشورهای عرب خاورمیانه محسوب می گردد اما در حال حاضر به دلیل مقررات صادراتی سخت خود اجازه صادرات بعضی از این تکنولوژی به ویژه پهبادهای پیشرفته را به این کشورها نمی دهد.

با همه این ها به نظر می رسد چینی ها، ایالات متحده را مجبور خواهند کرد تغییر روبه دهد، هوبر در این خصوص گفت: ما در حال آنالیز امکان انجام تغییرات در سیاست های خود در رابطه با سیستم های تجارت پهبادها هستیم.ما می خواهیم بازار فروش پهبادها به شرکای منطقه ای خود را حفظ کنیم. بسیاری از متحدان ما در خاورمیانه درخواست این نوع تجهیزات را دارند و ما نیز در تلاشیم روند ارائه پهبادها را تسهیل کنیم.

سیستم هایی که متحدان ایالات متحده در حاشیه خلیج فارس مطالبه نموده اند شامل سیستم های موسوم به MQ-9 Reaper و پهبادهای قاتل است که می تواند تا چهار موشک و همچنین بمب های راهنمایی شده با لیزر و مهمات موشک های مستقیم (JDAM) را حمل کند. آنچه که فروش این محصولات را متوقف نموده است شامل نگرانی در خصوص گسترش سلاح های هسته ای یا خطراتی است که می تواند ایجاد کند.

امارات متحده عربی از 2016 تا کنون هواپیمای چینی Wing Loong I را خریداری نموده است و در اوایل سال 2018 از Wing Loong II به روز رسانی سلاح های جدیدی را دریافت نموده است. تابستان گذشته، نیز ریاض تایید کرد که چین در حال ساخت تأسیسات CH-4 - اولین کارخانه هواپیماهای بدون سرنشین منطقه در عربستان سعودی است. امارات متحده عربی، عراق و مصر نیز در صف این نوع تجهیزات ایستاده اند.

به نظر می رسد روند تمایل کشورهای حوزه خلیج فارس به همکاری نظامی با چین، پس از محدودیت های فروش ایالات متحده شروع شده است. البته دولت ترامپ نیز آستانه فروش تسلیحات نظامی به امارات را پس از همکاری امارات با چینی ها کاهش داده است.

با همه این ها به نظر می رسد ایالات متحده چاره ای ندارد به جر فزوش سلاح های خود در منطقه، چرا که اگر این کار را انجام ندهد چین از آمریکا سبقت خواهد گرفت.

منبع: انتخاب
انتشار: 10 شهریور 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 8509

به "خاورمیانه میدان رقابت نظامی چین و ایالات متحده است؟ ، از فروش سلاح های اتوماتیک تا توسعه پهبادها در منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاورمیانه میدان رقابت نظامی چین و ایالات متحده است؟ ، از فروش سلاح های اتوماتیک تا توسعه پهبادها در منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید