خطرناک ترین مخلوقِ زمین کیست؟

به گزارش مجله میهن، آفریقایی ها باور ندارند که کروکودیل ها خودشان این حملات را انجام می دهند، آن ها فکر می کنند جادوگران روحِ این حیوانات را کنترل می کنند. متأسفانه، پادزهرِ عقربِ زرد برزیلی به طور کامل اثربخش نیست و برخی اوقات می تواند باعث آلرژی شود؛ بنابراین تصور کنید خودِ درمان می تواند منجر به مرگ شود. کپلک خون نوعی کرمِ انگلی به نامِ شیستوزومه است که بیماری شیستوزومیازیس (تب حلزون) را ایجاد می کند.

خطرناک ترین مخلوقِ زمین کیست؟

حیوانات هر روز انسان ها را می کشند، اما همواره آن حیواناتی نیستند که ما فکرش را می کنیم. مرگ می تواند از طریق آب، غذا، جنگل و سبزیجات ما را از پای درآورد. بسیاری از حیوانات، در مقایسه با آن حیواناتِ بسیار ترسناکی که می شناسیم، فقط به این دلیل ساده مرگبارند که انسان ها در محلِ زیست آن ها زندگی می کنند. این حیوانات از طریق زخمی کردن و بیمار کردن انسان باعث مرگ او می شوند. ما از شماره 30 و حیوان کمتر مرگبار آغاز می کنیم و به شماره 1 که خطرناک ترین است، می رسیم.

30-تمساحِ میوه خوار

این خزندگانِ عظیم الجثه قطعاً منظره ترسناکی ایجاد می کنند، اما این حیوانات کمترین تعدادِ قربانیانِ انسانی را در سال به خود اختصاص داده اند. تمساح ها فقط 3 انسان در سال می کشند. در حقیقت، تعداد انسان هایی که ممکن است از اصابت صاعقه در کشوری مثل آمریکا جان خود را از دست بدهند، از تعداد افرادی که در سال توسط تمساح شکار می شوند، بیشتر است. تمساح ها در تمام طول زندگی شان رشد می کنند. اغلب تمساح های نر بین 8 تا 10 فوت طول دارند، اما حتی تا 15 فوت تا اواخر عمر هم می رسند.

شگفت آور اینکه مشاهده شده بعضی تمساح ها گاهی از چوب استفاده می کنند تا پرندگانی که مشغول لانه سازی هستند را فریب داده و به سمت خود جذب کنند. تمساح ها به خوردنِ ماهی، پستانداران و سایر حیوانات معروفند، اما جالب است بدانید آن ها بعضی اوقات میوه هم می خورند.

29-گرگ

گرگ ها برای زمانی طولانی بسیار بد نام بودند. آن ها تقریباً در آمریکا منقرض شدند، آن هم به این دلیل که مردم آن ها را می کشتند تا از شرشان خلاص شوند. گرگ ها برای گله مضر هستند، اما در طی سال آدم های زیادی را نمی کشند. در ایالات متحده فقط یکی دو مرگ در سال در اثر حمله گرگ ها گزارش می شود که اغلب آن ها نیز دچار هاری هستند. در عوض، صد ها گرگ در سال در آمریکا توسط انسان ها کشته می شوند. بعضی اوقات گرگ ها برای این کشته می شوند که حیوانات گله فردی را شکار کرده اند، اما شکار گرگ باعث می شود سال بعد تعداد بیشتری از حیواناتِ گله شکارِ گرگ ها شوند. گرگ ها بسیار اجتماعی هستند، بنابراین کشتن آن ها باعث ایجاد آشفتگی در ساختارِ گروه می شود و همین باعث می شود بیشتر از حد طبیعی حیوان شکار کنند.

28-کوسه

درحالیکه فیلم های متعددی حملات مرگبار کوسه را به نمایش گذاشته اند، حملات کوسه بسیار نادر و مرگ ناشی از حمله کوسه بسیار نادرتر از آن است. هر سال در حدود 6 تا 10 نفر از حمله کوسه می میرند، درحالیکه هر سال 150 حمله کوسه اتفاق میفتد. کمتر از 100 عدد از این حملات بی دلیل رخ می دهد. هر ساعت 11417 کوسه توسط مردم شکار می شوند. هر سال، بیش از 100 میلیون کوسه در سال می میرند.

بسیاری از آن ها به خاطر باله هایشان شکار می شوند که برای تهیه سوپِ باله استفاده می شود. بسیاری از آن ها تصادفی کشته می شوند؛ به این معنی که مردم به دنبال شکارِ ماهی های دیگر هستند، اما کوسه ها را به دام میندازند. بیشتر از آنکه کوسه ها به انسان صدمه بزنند، انسان ها به کوسه ها صدمه وارد می کنند.

27.5-خطرناکترین کوسه

درحالیکه کوسه ها تعداد زیادی انسان در سال را نمی کشند، آن هایی که این کار را می کنند به چند گونه از کوسه ها محدود می شوند. همه می دانند کوسه های سفید بزرگ می توانند مرگ آفرین باشند. آن ها از هر نوعِ دیگری از کوسه ها بیشتر حمله می کنند. در رتبه دوم کوسه ببری و کوسه گاوی قرار دارند. هر دو گونه تمایل دارند هر چیزی را بخورند، بنابراین گاهی انسان ها را هم امتحان می کنند. گونه های دیگر فقط 30 بار یا کمتر به انسان ها حمله کرده اند. 400 گونه کوسه یا حتی بیشتر از این تعداد، هرگز در طی میلیون ها سالی که روی زمین زیسته اند به یک انسان هم صدمه نزده اند.

26-خرس

علی رغم تبدیل کردن خرس ها به تِدی های بامزه، آن ها همچنان در زمره ترسناک ترین حیوانات جهان هستند. هر سال 12 نفر از حمله خرس ها صدمات شدید می بینند. این حملات شامل انواعی از خرس در سراسر جهان می شود - از خرس قهوه ای در آمریکای شمالی تا خرس های تنبل در هند.

با اینکه خرس های تنبل اغلب از میوه ها و حشرات تغذیه می کنند؛ از پرخاشگرترین نوع خرس ها هستند. شاید این حد از پرخاشگری به این دلیل باشد که مجبورند ببر ها را که گاهی اوقات آن ها را می خورند، فراری دهند. خرس ها بیشتر اوقات زمانی انسان ها را می کشند که انسان و خرس به صورت تصادفی با هم روبرو می شوند، در این هنگام اگر خرس دارای توله باشد، شرایط فوق العاده خطرناک می شود.

25-عنکبوت

عنکبوت ها به احتمالِ زیاد یکی از ترسناک ترین حیوانات روی زمین هستند؛ با این حال با مرگبارترین حیوانات فاصله زیادی دارند. عنکبوت های مرگ آور وجود دارند (خطرناک ترین نوع عنکبوت ها در استرالیا زندگی می کنند)، اما تعداد زیادی از انسان ها را در سال نمی کشند. در آمریکا، در حدود 7 نفر در سال از گزش عنکبوت، که یا بیوه سیاه است یا بیوه قهوه ای، می میرند.

از زمانی که پادزهر برای عنکبوت های پشت قرمز و فانِل-وِب تهیه شده، هیچ استرالیایی ای از نیش این دو نوع عنکبوت بسیار خطرناک نمرده است. در سال 2016، نخستین استرالیایی بعد از 37 سال از نیش یک عنکبوت جان باخت. در حقیقت، بسیاری از گزش هایی که این عنکبوت های سمی انجام می دهند آنقدر سمی نیست که بتواند یک فرد را از پای درآورد. اما بسیاری از مردم به خاطر نیش آن ها بستری می شوند.

25.5-سمی ترین عنکبوت

عنکبوت های پرسه زنِ برزیلی سمی ترین و مرگ آفرین ترین عنکبوت های روی زمین شناخته شده اند. 8 نوعِ دیگر از عنکبوت وجود دارد که در گروه عنکبوت های قاتل قرار می گیرند. هر 8 گونه در برزیل هستند، اما بعضی از آن ها در سراسر آمریکای لاتین یافت می شوند. شباهت آن ها به عنکبوت هایی که برای انسان ها کمتر مضر هستند به قدری زیاد است که اغلب با آن ها اشتباه گرفته می شوند.

24- مورچه

بعضی می گویند مورچه ها در سال 30 نفر را می کشند. بیش از 10000 گونه از مورچه ها در جهان وجود دارد که بسیاری از آ نها در جنگل های گرمسیری هستند. مورچه های آتشین به گزش های کشنده خود که منجر به حساسیت در انسان ها می شود، معروفند. در آمریکا هر سال 9 نفر از گزش این نوع مورچه جان خود را از دست می دهند. در جا های دیگر جهان مورچه هایی هستند که نیش سمی دارند و اگر مثلاً 100 بار شما را نیش بزنند، می میرید. مورچه های دِرایوِر، مانند آن ها که در ایندیانا جونز 4 وجود داشت، می توانند یک انسان کامل را، در صورتی که در جای خود ثابت باشد، بخورند.

24.5- مرگبارترین مورچه

مورچۀ بولداگ خطرناک ترین گونه مورچه در جهان است، زیرا این مورچه تهاجمی است و قربانیان خود را با زهر نیش می زند. این مورچه ها چندین بار نیش می زنند و هر بار زهر را وارد بدن قربانی می کنند. درست مانند بسیاری از زهرآگین ترین حیوانات جهان، این گونه نیز در استرالیا زندگی می کند. این مورچه ها از انسان نمی ترسند. اما فقط 3 مرگِ ناشی از حمله این مورچه از سال 1936 گزارش شده است. اما نیش او به قدری سمی است که قربانی در عرض 15 دقیقه خواهد مرد.

23-گاو

گاو ها قطعاً به نظر ترسناک نمی آیند، اما اگر از آسمان سقوط کنند، حتماً تجدید نظر می کنید. پرش از پرتگاه فقط یکی از چندین راهی است که گاو ها تا کنون از طریق آن انسان ها را کشته اند. برای مثال، بعضی اوقات سگ ها، گاو ها را تحریک می کنند و ورود انسان به این ماجرا خاتمه خوشی ندارد. بقیه اوقات، گاو ها هدفمند پرخاشگری و به انسان ها حمله می کنند. دیده شده که گاو ها به انسان ها به شکلی گروهی حمله کرده اند.

احتمالاً این به کشتار میلیون ها گاو در سال به دستِ انسان ها ربط پیدا می کند. البته گاهی اوقات نیز این حملات تصادفی است، مثل وقتی که حیوان در فضای بسته قرار می گیرد و می ترسد. در آمریکا هر سال 20 نفر از حملات گاو ها کشته می شوند، این تعداد در جهان بسیار بیشتر است.

22-اسب

اسب ها هر سال 20 نفر در آمریکا و تعدادی بیشتر را در استرالیا می کشند. آمار قربانیان حملات اسب حتماً در سراسر جهان بیشتر است. شاید تعجب کنید، اما تعداد افرادی که در استرالیا از حمله اسب ها می میرند بیشتر از تعدادی است که در اثر نیش مار ها و عنکبوت ها می میرند.

بسیاری از این مرگ ها ناشی از افتادن از روی اسب است، پس سعی کنید در هنگام اسب سواری از روی آن سقوط نکنید (به همین سادگی!). بعضی اوقات، اسب ها به انسان حمله می کنند، اما این کار بسیار نادر است. صد ها اسب هر سال در زمین های مسابقه جانِ خود را از دست می دهند، زیرا بیشتر از حد توان به آن ها فشار آورده می شود، پس شاید پرت کردن سوارکار به روی زمین عملی تلافی جویانه باشد.

21-شیر

شیر ها هر سال بین 70 تا 100 نفر را می کشند، و فقط بعضی از آن ها را می خورند. هر زمانی که این گربه های بزرگ طعم گوشت انسان را بچشند و عمداً انسان ها را شکار کنند، به آن ها شیر های آدمخوار گفته می شود. این رفتار طبیعی نیست، اما دلایلی برای آن وجود دارد. برای مثال، در سال 1898 یک جفت شیر 35 تا 135 کارگرِ راه آهن را در کنیا کشتند. آن ها را به ضرب گلوله کشتند، اما وقتی دانشمندان جمجه های آن ها را دهه ها بعد مطالعه کردند، دلیل قانع کننده ای برای رفتارِ آدمخواری شیر ها پیدا کردند. دندان ها و آرواره های آن ها آسیب دیده بود و آن ها نمی توانستند قربانیانِ اصلی خود را شکار کنند برای همین مجبور شدند! آدم بخورند.

21.5-مرگبارترین گربه

مرگبارترین گربه های روی زمین، کوچکترین، اما وحشی ترین گربه های پا-سیاه هستند که از گربه های خانگی کوچکترند. آن ها قطعاً نمی توانند انسان ها را بکشند، اما از هر گربه دیگری روی زمین بیشتر شکار می کنند. این گربه های کوچک در 60 درصد مواردِ شکار پیروز هستند و در نتیجه هر شب بین 10 تا 14 جونده و پرنده را می کشند. ترسناک ترین شیر ها فقط در 25 درصد موارد پیروزیت آمیز عمل می کنند. گربه های پا -سیاه مجبورند هر شب مقدار زیادی غذا بخورند، چون بسیار کوچک هستند. جثه کوچک آن ها متابولیسم شان را سریع و اشتهایشان را افزایش می دهد. این قاتلین کوچک در علفزار های آفریقا زندگی می کنند.

20-ببر

در هند ببر ها زیاد دور از مردم زندگی نمی کنند، آن ها همسایگانِ ترسناکِ بغلی هستند. اما از آنجایی که زیستگاه های آن ها کوچک تر شده است، ببر ها در زیستگاه های کوچکتری زندگی می کنند که همین مسئله مسائل بیشتری را ایجاد کرده است. در حدود 100 نفر در سال از حمله ببر ها می میرند، اما این رقم بسیار متغیر است. ببر های آدمخوارِ بدنامی تا کنون شناسایی شده اند. بعضی از آن ها به این دلیل به سراغِ آدم ها می فرایند که به دلیل جراحت - درست مثل شیر ها - قادر به شکارِ غذای معمولِ خود نیستند یا نمی توانند بر قلمرو خود کنترل داشته باشند. ببر ها حیوانات قلمرو طلبی هستند، برای همین اگر انسان ها تصادفی وارد قلمرو آن ها شوند، لاجرم توسط این حیوانات شکار می شوند.

19-عروس دریاییِ جعبه ای

در حدود 100 نفر هر سال از نیشِ عروس دریایی جعبه ای می میرند، که این زهر به قدری است که می تواند 60 نفر را بکشد. این مخلوقاتِ 24-چشمیِ دریایی سم خود را وارد خونِ انسان می کنند که منجر به ایست قلبی می شود. البته در بعضی موارد، افراد در اثر نیش بسیارِ دردناک این جانور دچار شوک شده و غرق می شوند. اما، بعضی از افرادی که به موقع به ساحل آورده و درمان می شوند، زنده می مانند. مرگبارترین عروس دریاییِ جعبه ای در استرالیا زندگی می کند. اما تعدادی از آن ها نیز در هاوایی و فلوریدا زندگی می کنند. این جانوران 10 فوت طول دارند، بلندی آن ها به خاطر 15 شاخکِ طویل آنهاست.

18-زنبور های عسل، زنبور های سرخ و زنبور های جلیقه زرد

هر سال بیشتر از 100 انسان از نیشِ زنبور عسل، زنبور جلیقه زرد و زنبور قرمز می میرند. بعضی از این مرگ ها ناشی از حساسیت نسبت به نیشِ زنبور و بعضی به خاطر این است که فرد بار ها نیش زده شده است. زنبور در آمریکا یکی از کشنده ترین جانوران است، زیرا فقط در این کشور هر سال 58 نفر در اثر نیش زنبور جان خود را از دست می دهند. زنبور ها به شیرینیِ عسلی که می سازند، نیستند. اما تعداد رو به کاهشِ آن ها موجبِ نگرانی است؛ زیرا آن ها یکی از عوامل اصلی گرده افشانی است.

18.5. سمی ترین زنبور

کشنده ترین زنبورها، زنبورِ قرمزِ عظیم الجثه است که در آسیا زندگی می کند. این زنبور، بزرگترین زنبور جهان و 5 برابر بزرگتر از زنبور عسل است. این زنبور ها نیشِ مرگبار دارند و می توانند 40 زنبور عسل را در یک دقیقه از بین ببرند. زهرِ زنبورِ قرمزِ آسیایی گلبول های قرمزِ خونِ انسان را از بین می برد و گاهی منجر به از کار افتادگی کلیه ها و مرگ می شود. بسیاری در اثر حساسیت نسبت به نیشِ زنبور جان خود را از دست می دهند. فقط در ژاپن حدود 40 نفر در سال از نیشِ این زنبور ها جانِ خود را از دست می دهند. نیشِ این زنبور بسیار دردناک است و احساس فرو رفتن یک سوزنِ داغ را در پوست افراد ایجاد می کند.

17. کیپ بوفالو

کیپ بوفالو که همچنین به مرگِ سیاه و بیوه کننده معروف است، یکی از خطرناک ترین شکارچیانِ بدنام آفریقاست. وقتی این بافالو زخمی می شود، فرار می کند؛ البته بعضی اوقات نیز دور می زند و به سمتِ ضارب حمله ور می شود. به نظر می رسد آن ها از اینکه تیر خورده اند ناراحت هستند، اما این فقط یک حدس است.

بعضی تخمین می زنند کیپ بوفالو در حدود 200 نفر را در سال می کشد؛ و علی رغم این حقیقت که آن ها گیاه خوار هستند، قتل هایشان فقط محدود به انسان نیست. کیپ بوفالو وقتی موردِ حمله شیر ها قرار می گیرد، مبارزه می کند و شیر را می کشد. این درگیری بسیار کشنده است، زیرا در این درگیری بوفالو شکم شیر را روی هوا پاره می کند.

16-پلنگ

آمار دقیقی درباره اینکه پلنگ ها چند نفر در سال را می کشند، وجود ندارد؛ اما بعضی آمار ها نشان می دهد که این تعداد به صد ها نفر در سال می رسد. پلنگ ها هم مانند شیر ها و ببر ها بعضی اوقات آدمخوار می شوند. مثال هایی از این اتفاق در تاریخ وجود دارد. بعضی پلنگ ها فقط 100 نفر را به تنهایی کشته اند. وقتی نوبت به گربه های بزرگ می رسد، مرگ انسانی در سال بسیار متغیر می شود. بعضی اوقات این گربه ها آدمخوار نیستند و مرگِ انسان ناشی از ورود تصادفی به قلمرو آن هاست. مثل ببرها، پلنگ ها هم بیشتر در هند قربانی می گیرند.

15-گوزن

گوزن ها به خشونت معروف نیستند، اما می توانند تا 240 نفر (و حتی بیشتر) را در سال بکشند. بسیاری از این مرگ ها ناشی از تصادف ماشین است، زیرا گوزن ها یک عادتِ بامزه دارند و آن اینکه علی رغم اینکه ماشینی با سرعت زیاد در حال عبور از جاده است، آن ها ناگهان وسطِ جاده می پرند. البته، این ما هستیم که با جاده کشیدن وسطِ زیستگاه این حیوانات، آن ها را گیج کرده ایم. آن ها فرصتِ کافی نداشته اند تا خودشان را با محیطِ زیستِ جدید خود انطباق دهند. در تصادفات جاده ای، گوزن ها خودشان هم قربانی هستند.

14- کودو

کودو نیز نوعی گوزن آفریقایی است که درست مانند گوزن های دیگر عامل تصادفات جاده ای و مرگ خودش و انسان هاست.

13-فیل

اگر دامبو یک شخصیت در فیلم های دیسنی نبود، قطعاً انتظار داشتیم که مادرش، خانمِ جامبو، آدم هایی که فرزندش را اذیت و آزار می کنند، بکشد. فیل ها هر سال 500 نفر را می کشند، اما تعداد حملات فیل ها به انسان ها رو به افزایش است. خاستگاهِ فیل ها رو به نابودی است، برای همین ان ها مجبورند بیشتر از قبل نزدیک انسان ها ظاهر شوند.

بعضی محققان گمان می کنند فیل ها به این دلیل آدم ها را می کشند که دچار اختلالِ کوتاهِ مدتِ زخمِ روان می شوند و در حافظه شان می ماند که چه کسی خانواده شان را کشته است. این خشونت به اعضای دیگر خانواده منتقل می شود. انسان ها برای دور نگه داشتن فیل ها از روش های نامرسوم مثل استفاده از فلفل تند یا فیل های اهلی استفاده می کنند تا فیل های بزرگتر را از محل زندگی شان دور کنند.

12-اسبِ آبی

اسب های آبی قلمرو طلب و بزرگ هستند (وزن آن ها به 6000 پوند هم می رسد) برای همین، تهدید بزرگی برای انسان ها هستند. هر سال حدود 500 مرگ به دست این اسب های آبی رقم می خورد. این حملات اغلب به دلیل نزدیک شدن انسان ها به قلمرو حیوان و اذیت کردن بچه های آن ها انجام می گیرد. آن ها انسان را می گیرند او را به داخل دریاچه می کشند و اغلب سر او را گاز می گیرند. متأسفانه، بسیاری از آن ها خاستگاه های خود را از دست داده اند و مجبورند در نزدیکی انسان ها زندگی کنند. اما انسان ها هم بسیاری از آن ها را می کشند.

11- کرمِ نواری

این جانوران زشت و خزنده هستند و هیچ کسی از آن ها خوشش نمی آید، اما کرم های نواری تقریباً 700 نفر را در سال آلوده می کنند. سلاح مرگبار آن ها بیماریِ سیستی سرکوزیس است که از طریقِ مدفوع انسان انتشار میابد. آن ها هم خطرناکند و هم به شیوه ای ترسناک عمل می کنند. مرگِ ناشی از کرم نواری در سراسر جهان رخ می دهد، اما در روستا های کشور های در حال توسعه بیشتر است.

رعایت نکردن بهداشت دلیل اصلی ابتلا به این کرم است. افراد با خوردن تخمِ این کرم که از غذا یا دستِ آلوده وارد بدن می شود، به آن مبتلا می شوند. این بیماری در گوشتِ خوکی که از مدفوعِ انسان تغذیه می کند، بسیار شایع است.

10-کروکودیل

دستیابی به آمار دقیق کار آسانی نیست، اما به صورت تقریبی می توان گفت: هر سال 1000 نفر توسطِ کروکودیل ها کشته می شوند. باید گفت: تعداد بیشتری از حملات کروکودیل هم گزارش نمی شوند. کروکودیل ها می توانند بسیار خطرناک باشند، چون می توانند در سکوت در کنار ما زندگی کنند و در چشم بهم زدنی قربانی خود را ببلعند. بسیاری از این حملات در آفریقا رخ می دهد؛ برای همین کروکودیل ها عنوانِ خطرناک ترین حیواناتِ عظیم الجثه آفریقا را از آنِ خود کرده اند.

پیش از این اسب های آبی و کیپ بوفالو ها این عنوان را داشتند، اما کروکودیل ها آن ها را شکست دادند. بعضی از آفریقایی ها باور ندارند که کروکویل ها خودشان این حملات را انجام می دهند، آن ها فکر می کنند جادوگران روحِ این حیوانات را کنترل می کنند. بهرحال، کروکودیل های زیادی وجود دارند و در مناطق وسیعی پراکنده اند و همین باعث می شود که تعداد قربانیانشان نیز زیاد باشد.

9-عقرب

تعدادِ 2000 گونه متنوع از عقرب وجود دارد، اما فقط 25 گونه آن ها سمی و کشنده هستند. این گونه ها در حدود 3250 انسان در سال را به کام مرگ می کشند. اما، بیشتر این مرگ ها فقط توسط یک گونه رقم می خورد: عقربِ زردِ برزیلی. این عقرب ساکنِ آمریکای جنوبی است و هر سال هزاران نفر را نیش می زند.

متأسفانه، پادزهرِ عقربِ زرد برزیلی به طور کامل اثربخش نیست و بعضی اوقات می تواند باعث آلرژی شود؛ بنابراین تصور کنید خودِ درمان می تواند منجر به مرگ شود. فقط سعی کنید از این جانورانِ ترسناک تا آنجا که می توانید دور بمانید. سایر گونه های کشندۀ عقرب در خاورمیانه، آفریقا، آسیاو جنوب غرب آمریکا زندگی می کنند.

9.5-سمی ترین گونۀ عقرب

عقربِ دِث استاکر که با عنوانِ عقربِ زردِ بیابانی خاورمیانه نیز شناخته می شود، یکی از سمی ترین انواع عقرب است. این عقرب در بیابان های خاورمیانه زندگی می کند و شب ها به شکار کرم و هزارپا مشغول است. عقرب ها به محضِ پیدا کردنِ طعمه آن را نیش می زنند و فلج می کنند. عقرب همه زهرش را یکباره وارد بدنِ قربانی نمی کند. تحقیقات نشان می دهد که 0.25 میلی گرم (کمتر از یک صدمِ اُنس) از زهر این عقرب می تواند یک موشِ 2 پوندی را از پای درآورد. البته به سختی می توان ظرفیت زهر را اندازه گیری کرد؛ زیرا نمی توان این زهر را روی انسان ها آزمایش کرد. از طرفی، حیوانات متفاوت زهر را برای مصارف متفاوت تولید می کنند، برای همین سخت بتوان شدت عملِ زهر را با هم مقایسه کرد.

8-کرم های حلقویِ آسکاریس

این کرم های کوچکِ چندش آور مسئولِ مرگِ سالانه 4500 نفر هستند. آن ها عاملِ بیماریِ آسکاریاسیس در جهان هستند، اما بیشتر این مرگ ها در کشور های در حال توسعه و در هوای گرم و مرطوب رخ می دهد. آسکاریاسیس به دلیلِ رعایت نکردن بهداشت منتشر می شود. این کرم در روده کوچک ساکن است و هیچ علامتی ندارد و از طریق تخم ریزی در مدفوع انسان منتشر می شود.

اگر مدفوعِ آلوده آب یا خاک را آلوده کند یا به غذا راه پیدا کند، مثلا از طریق کود های انسانی، می تواند بسیار سریع گسترش پیدا کند. این بیماری درمان دارد، اما انسان ها می توانند از خوک ها نیز این بیماری را دریافت کنند.

7- مگسِ تِتِسه

مگس تتسه در مناطق روستایی آفریقا زندگی می کند و بیماری خواب را منتشر می کند. کمتر از 5000 مرگِ ناشی از این نوع مگس در سال گزارش می شود، اما تعدادِ واقعیِ مرگ معین نیست. بعلاوه، احتمالاً تعداد بیشتری انسان از آنچه که می دانیم دچار این بیمار می شوند. بیماری خواب درمان می شود، اما بعضی از مردم به درمان دسترسی ندارند. خبر خوب این است که تعداد افراد مبتلا به این بیماری هر سال رو به کاهش است. در سال 1998، در حدود 40000 نفر از این بیماری مردند.

6-خوناشامی به نامِ کیسینگ باگ

این حشرات که به نامِ حشراتِ قاتل نیز معروف اند، هر سال 12000 نفر را می کشند. این حشرات بیماری شاگاس را تولید می کنند. این بیماری در آمریکای لاتین و از طریق مدفوعی که روی پوستِ انسان به جای می گذارد، منتشر می شود. مدفوعِ بسیاری از حشرات خطرناک است و اگر قصد دارید در جهانِ آن ها سیر کنید، باید از مدفوع آن ها دور بمانید. البته دور ماندن از مدفوعِ کیسینگ باگ سخت است، زیرا آن ها معمولاً انسان را وقتی که خواب است می گزند. برای همین است که این نامِ [به فارسی حشرۀ بوسنده]انحرافی و جذاب به آن ها نسبت داده شده است؛ بنابراین بوسه مرگ واقعی است.

5-سگ

در حدود 25000 تا 35000 نفر در سال توسطِ بهترین دوستانشان کشته می شوند. بسیاری از این مرگ ها ناشی از بیماری هاری است؛ بنابراین نمی توانید فقط آن را به گردنِ سگ ها بیندازید. اما باید گفت: هاری بیماری قابلِ پیشگیری است. سگ ها را می توان در مقابلِ هاری واکسینه کرد، اما در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین سگ های ولگرد زیادند و دامپزشک کم. فرقی نمی کنید ساکن کجا هستید، اگر سگ دارید، باید آن را واکسینه کنید.

4-کَپَلَک خون (از طریق حلزون های آب شیرین)

می دانید جانورانی که در نامشان کلمه خون وجود دارد، خطرناکند. کپلک خون نوعی کرمِ انگلی به نامِ شیستوزومه، است که بیماری شیستوزومیازیس (تب حلزون) را ایجاد می کند. کپلک ها دز حلزون های آب شیرین زندگی و رشد می کنند، اما می توانند از طریق آب آلوده به بدن انسان راه پیدا کنند. این جانوران از طریق مجاری باز مانند دهان وارد بدن انسان نمی شوند بلکه از طریق پوست به بدن وارد می شوند. آن ها در بدن انسان در کبد، رگ ها و مجاری اداری ساکن می شوند. کرم ها در بدن انسان تخم ریزی می کنند و از طریقِ مدفوعِ انسان گسترش پیدا می کنند.

این بیماری در آفریقا شایع است، اما در هر جامعه ای که افراد فقیر به بهداشت دسترسی نداشته باشند، یافت می شود. برای این بیماری درمان وجود دارد، اما همه به درمان دسترسی ندارند.

4.5-زهرآگین ترین حلزون

درحالیکه حلزون های آب شیرین از طریقِ کپلک خون انسان ها را ناخواسته از پا درمی آورند، بعضی از حلزون ها به شدت زهرآگین هستند. حلزون های مخروطیِ دریایی دندان های پر از زهر خود را در درون گوشتِ ماهی فرو می کنند تا آن را از حرکت بازدارند. این زهر ماهی را فلج می کند تا حلزون بتواند در کمال آرامش آن را ذره ذره بخورد. دندانِ حلزونِ مخروطی آنقدری تیز هست که بتواند از لباسِ شنای غواصان نیز عبور کند، برای همین در هنگام شنا باید مراقب آن ها بود.

درصورتیکه درمان به موقع و به سرعت آغاز نشود، زهر این نوع حلزون می تواند انسان را از پای درآورد. اما از سال 1670 فقط 36 مرگ ناشی از زهر حلزون گزارش شده است. اما دفعه بعدی که یک حلزون دیدید، به یاد داشته باشید، حلزون ها گرچه آهسته راه می فرایند، اما به این معنی نیست که بی خطر هم هستند.

3-مار

مار ها قطعاً به ترسناکی معروفند. بعضی مردم می گویند مار ها هر سال 50000 نفر را می کشند، اما این رقم ممکن است تا 200000 نفر نیز برسد. نمی شود با نیشِ زهرآگین مار شوخی کرد. از میانِ همه انواع مارها، مار های تایپان یکی از بدترین انواع هستند. تایپانِ درون مرزی (اینلند)، فقط با یک گزش می تواند 100 نفر را بکشد، البته برای این کار باید بتواند 100 نفر را همزمان نیش بزند.

تایپان بیشتر در استرالیا زندگی می کند، اما این مار در هند مشکل آفرین تر است. این مار ها در آفریقا، آمریکای لاتین، پاکستان، افغانستان و شرق آسیا نیز تهدید محسوب می شوند. در استرالیا تاکنون، فقط چند نفر از نیش این مار جان باخته اند، اما تعداد زیادی بستری شده اند. البته مار های دیگر مانند کبرا، افعی و کِریِت نیز مار های بی آزاری محسوب نمی شوند.

3.5-سمی ترین مار

تایپانِ درون مرزی سمی ترین ماری است که تاکنون شناخته شده است. حجم زهر این مار زیاد نیست، اما همین مقدار برای از پای درآوردن پستانداران بسیار قدرتمند است. این مار ها در صحرا های استرالیا، جاییکه انسان ها کمتر اطراف آن ها پیدا می شوند، زندگی می کنند. اما وقتی احساسِ خطر کنند، چند بار پشتِ سر هم نیش می زنند.

مار تایپان سم نوروتوکستین تولید می کند که می تواند باعث لکنت زبان، تشنج و ناتوانی در کنترل اعضای بدن شود. زهر این مار همچنین حاوی هِموتوکسین است که می تواند به خونریزی داخلی بینجامد. اما اغلب افرادی که توسط این مار گزیده شده اند، توانسته اند از عهده آن بربیاند و جان سالم به در ببرند. البته باید افزود اغلب افرادی که توسط این مار گزیده شده اند، آن هایی بوده اند که طی مراسمی خاص این مار را در دستان خود نگه داشته بودند. حملات این مار همواره هم به صورتِ شبیخون و ناگهانی نیست.

2-پشه

پشه ها احتمالاً کوچکترین جانوران این فهرست، اما حقیقتاً ترسناکترین آن ها هستند. هر سال در حدود 725000 نفر در اثر نیش پشه که منجر به انتقال بیماری هایی مانند مالاریا، تب دنگی، تب زرد و آنسفالیت می شود، جان خود را از دست می دهند. در حدود 3000 گونه از پشه تا کنون شناسایی شده که بسیار بیشتر از تعدادِ گونه های اولیه است. این پشه ها بیشترین تعداد قربانیان خود را از صحرای آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین می گیرند.

صد ها هزار نفر از نیش پشه می میرند، اما میلیون ها نفر از بیماری هایی که پشه ها انتقال می دهند در عذابند. پشه ها واقعاً آن بیرون منتظرند تا ما را به دام بیندازند. بعضی دانشمندان به دنبال روش های اصطلاح ژنی هستند تا با عقیم سازی پشه های ماده به کلی پشه ها را از بین ببرند.

2.5-واکسن مالاریا

اگرچه مرگِ ناشی از پشه مالاریا، با تمهیداتی نظیر استفاده از پشه بند، پشه کش ها و سایر روش ها، به نصف کاهش پیدا کرده بود، اما در سال های اخیر - به دلیل کاهشِ بودجه برای اجرای اقدامات پیشگیرانه و مقاومت پشه در مقابل پشه کش های رایج - این آمار دوباره افزایش یافته است. برای مبارزه با این قاتل، دانشمندان به دنبال تهیه واکسن مالاریا هستند. البته یک مانع بزرگ بر سر راه ساختِ واکسنِ مالاریا این است که حتی اگر این بیماری را بگیرید، در مقابل آن مصون نیستید.

بهرحال، دانشمندان اخیراً یک نمونه از این واکسن را در مالاوی امتحان کرده اند. اما واکسن کامل نیست: بچه ها باید تا قبل از دو سالگی 4 بار واکسن بزنند؛ و حتی در اینصورت هم 40 درصد از مواقع این واکسن درست عمل می کند. این واکسن در کنیا نیز آزمایش شد که پیروزیت های بیشتری به همراه داشت. البته همواره نگرانی وجود دارد که این بیماری در مقابل دارو مقاوم شود و برای مدت طولانی نتوان از یک نوع واکسن استفاده کرد.

1-انسان

همانطور که احتمالاً در تلویزیون هم دیده اید، انسان ها هر سال تعداد زیادی انسان را می کشند. تحقیقات نشان می دهد میزان جرایم در کشور های غربی به طرز وحشتناکی افزایش یافته و انسان ها هر سال 437000 از همنوعان خود را به قتل می رسانند. اما اگر تعداد کشته شدگان در جنگ ها را هم به آن بیفزایید، تعداد مرگ و میر افزایش میابد: در سال 2017 در حدود 135000 نفر در جنگ ها کشته شدند.

البته این تعداد سال به سال متغیر است و بستگی به این دارد که چه کسی تصمیم بگیرد با چه کسی وارد جنگ شود. قتل و جنگ یگانه راه هایی نیستند که انسان ها از طریق آن یکدیگر را می کشند. بیش از یک میلیون انسان هر سال در تصادفات جاده ای کشته می شوند. در هند و چین که بالاترین آمار مرگ های مربوط به رانندگی گزارش شده است، بیش از 200000 مرگ در سال رخ می دهد. در آمریکا، هر سال حدود 35000 نفر در جاده ها جان خود را از دست می دهند. ما، واقعاً بدترین دشمنان خویش هستیم.

منبع: The CNN

مترجم مجله میهن: عاطفه رضوان نیا

منبع: فرادید
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 14293

به "خطرناک ترین مخلوقِ زمین کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرناک ترین مخلوقِ زمین کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید