دانشمندان ناسا پیروز به کشف سیاره جدیدی شده اند

به گزارش مجله میهن، دانشمندان ناسا پیروز به کشف سیاره جدیدی شده اند و آن را 51 Eridani نامگذاری نموده اند. این سیاره جدید شبیه به مشتری است. با این سیاره جدید بیشتر آشنا شوید.

دانشمندان ناسا پیروز به کشف سیاره جدیدی شده اند

به تازگی، یک گروه از مجله میهن شناسان از جمله دانشمندان ناسا با استفاده از یک سیستم جدید که می تواند به عنوان یک حلقه رسیور برای درک چگونگی سیارات به دور خورشید اطلاعات دریافت نماید، پیروز به کشف یک سیاره جدید شده اند که شبیه به سیاره مشتری است.

این سیاره جدید 51 Eridani نامیده شده است. این اولین سیاره کشف شده توسط تصویرساز سیاره برج جوزا می باشد که آن را به اختصار ( GPI) می گویند. یک ابزار جدید که به واسطه یک همکاری بین المللی بر روی تلسکوپ 8 متری جمینی جنوبی در شیلی نصب شده است. GPI به طور خاص برای کشف و تجزیه و تحلیل ضعف ها، آنالیز سیاره ها به دور ستار ه ها طراحی شده است و طرز کار آن به این صورت است که از طریق تصویر برداری مستقیم عمل می نماید. مجله میهن شناسان از طریق این تلسکوپ، با استفاده از اپتیک تطبیقی به واضح کردن تصویر از یک مجله میهن می پردازند. همچنین مجله میهن شناسان نور ستارگان را آنالیز می نمایند. هر نور ورودی باقی مانده مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و درخشان ترین نقاط ممکن است نشانگر یک سیاره باشند.

جیمز گراهام، استاد دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و از دانشمندان پروژه GPI می گوید:

GPI به طور خاص برای کشف و تحلیل سیارات و پیش بینی اطلاعات جدید درباره آن ها طراحی شده است.

روش های دیگر تشخیص سیاره به صورت غیر مستقیم است، مانند روش حمل و نقل. چیزی شبیه ماموریت کپلر ناسا، که در آن کشف سیاره جدید با اندازه گیری از دست دادن نور مجله میهن هنگامی که یک سیاره از مقابل آن عبور می نماید صورت می گیرد.

بروس مکینتاش، استاد فیزیک در دانشگاه استنفورد و عضو موسسه کاولی در زمینه ذرات اختر فیزیک و کیهان شناسی می گوید: برای تشخیص سیارات، کپلر (سیاره جدید) سایه خود را می بیند در حالی که GPI درخشش آن را می بیند، در نتیجه نقاط درخشان ممکن است سیاره باشند.

تا آنجایی که به ساعت کیهانی مربوط می گردد، 51 Eridani یک سیاره جوان است که تنها 20 میلیون سال سن دارد و امکان تشخیص مستقیم این سیاره وجود دارد. هنگامی که سیاره ها یکی می شوند، موادی به حالت انرژی درون آن ها منتشر می گردد که سبب بالاروی سیاره می گردد. بیش از صد میلیون سال بعد، این انرژی ها پرتو افکنی می نمایند و به نور مادون قرمز تبدیل می شوند.

بسیاری از سیارات فراخورشیدی در اتمسفر با استفاده از تصویربرداری مستقیم که توسط مجله میهن شناسان صورت می گیرد کشف می شوند، مانند مجله میهن های بسیار سرد. مکینتاش در ادامه می گوید:ساخت و ساز GPI در حال حاضر منجر به آنالیز سیاره جدید مشتری مانندی شده است.

مشاهدات بر روی تصاویر ثبت شده توسط GPI نشان می دهد که 51 Eridani دارای جرمی تقریبا دو برابر مشتری است. علاوه بر این سیاره جدید کمترین جرم را درمیان سایر تصویربرداری ها از سیارات دیگر دارد. همچنین این سیاره با دمای 800 درجه فارنهایت سردترین سیاره منظومه شمسی می باشد. از دیگر ویژگی های آن این است که قوی ترین سیگنال متان اتمسفری را دارد. تا به حال در سیارات جدید بیگانه چنین میزانی شناسایی نشده است.

مشتری مانند سیارات فراخورشیدی دیگر تنها اثری ضعف از متان را دارد، اگر چه در در زمره غول های گازی منظومه شمسی قرار گرفته است.

مارک مارلی، متخصص فیزیک نجومی در مرکز تحقیقات Ames ناسا در مافت فیلد کالیفرنیا و همچنین عضو تیم مسئول برای یاری به تفسیر مشاهدات GPI می گوید: در جو سیارات غول پیکر سرد در منظومه شمسی ما، بیشتر دارای کربن هستند تا متان. بر خلاف بسیاری سیارات فراخورشیدی که در آن ها کربن عمدتا به شکل مونوکسید کربن پیدا شده است، فضای 51 Eridani غنی از متان می باشد واین حاکی از آن است که این سیاره شباهت زیادی به پسر عموی خود یعنی مشتری دارد.

علاوه بر گسترش دانش دنیا از سیارات شناخته شده، GPI سرنخ کلیدی برای کشف چگونگی شکل گیری منظومه شمسی را فراهم می نماید. مجله میهن شناسان بر این باورند که غول های گازی در منظومه شمسی ما توسط یک هسته عظیم در بیش از چندین میلیون سال پیش ایجاد شده اند و پس از آن در مقدار زیادی هیدروژن و دیگر گازهای کشیده شده اند و به شکل جو در آمده اند. اما سیارات فراخورشیدی مشتری مانند بسیار داغ تر از مدل های پیش بینی شده هستند، که این امر نشان دهنده یک تفاوت مهم است. GPI به مطالعه سیستم های خورشیدی جوان تر مانند 51 Eridani یاری خواهد نمود و مجله میهن شناسان را قادر می سازد تا به درک بهتری از تشکیل سیارات دست یابند و چگونگی شکل گیری سیارات در سراسر دنیا را دریابند.

ترجمه: مجله اینترنتی مجله میهن

منبع: ستاره
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 17817

به "دانشمندان ناسا پیروز به کشف سیاره جدیدی شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان ناسا پیروز به کشف سیاره جدیدی شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید