دانشمندان پژواک هستی را شنیدند

به گزارش مجله میهن، خبرنگاران: امواج گرانشی چین های ریزی در تارو پود هستی هستند، مثل امواجی که اقیانوس را درمی نوردند، این امواج گرانشی نخستین انرژی را در کائنات جابجا می نمایند.

دانشمندان پژواک هستی را شنیدند

به گزارش گروه رسانه های دیگر مجله میهن،جان کواچ رئیس تیم تحقیقاتی این مرکز، در بیانیه ای اظهار داشت ردیابی این علائم مهمترین هدف اخترشناسی مدرن بوده است.این مرکز از چند روز پیش گفته بود که دوشنبه شب کشف بزرگی را اعلام خواهد نمود، اما به جزئیات آن اشاره ننموده بود.

اما روزنامه گاردین پیش بینی نموده بود که این کشف، همان کشف امواج گرانشی نخستین است.

این کشف که یکی از مهمترین کشفیات اختر شناسی و فیزیک ارزیابی می گردد به دانشمندان امکان می دهد که برای اولین بار پژواک انفجار بزرگ (مهبانگ) را بشنوند یعنی همان لحظه ای که کائنات از نیستی به هستی آمد. این پژواک پس از 13.84 میلیارد سال شنیده شده است.

ردیابی امواج گرانشی در واقع دو نظریه مهم فیزیک و کیهان شناسی را ثابت نموده است، نخست فرضیه نسبیت عام انشتین که حدود صد سال پیش (1916) ارائه شد و نظریه دیگری به نام نظریه تورم کیهانی که در دهه هشتاد میلادی مطرح شد.

امواج گرانشی چین های ریزی در تارو پود هستی هستند، مثل امواجی که اقیانوس را درمی نوردند، این امواج گرانشی نخستین انرژی را در کائنات جابجا می نمایند.

این شواهد را تلسکوپی به نام بایسپ که در قطب جنوب نصب شده ثبت نموده است. این تلسکوپ امواج مایکروویو فضا را برای ثبت انرژی انفجار بزرگ رصد می نماید.

دانشمندان از ده ها سال پیش بر این باور بودند که آثار امواج گرانشی نخستین را در این پرتوهای مایکروویو خواهند یافت.

این امواج از 380 هزار سال بعد از مهبانگ در پس زمینه کائنات در طنین داشته، اما در طول این زمان طولانی از پلاسمایی بسیار داغ به امواجی بسیار سرد (سه درجه بالای صفر مطلق یعنی حدود منفی 270 درجه) سرد و ضعیف شده اند.

این امواج کاملا همگون نیستند و مثل نور در همکنشی با الکترون ها و اتم ها قطبی می شوند. دانشمندان با مدل سازی رایانه ای یک الگوی موج دار را پیش بینی نموده بودند و آنچه اکنون یافت شده این مدل را تایید می نماید.

علاوه بر این اخترشناسان متوجه شدند این امواج قویتر از آن چیزی هستند که قبلا تصور می شد.

به گفته کلم پرایک، یکی از محققان ارشد این پژوهش، جستجو برای این امواج مثل جستجوی یک سوزن در کاهدان بود، اما به جای آن یک دیلم پیدا کردیم.

دانشمندان فکر می نمایند که این کشف قفل راز آفرینش را باز خواهد نمود و شرح خواهد داد که انفجاری با این عظمت چگونه چنین انبساطی ایجاد نموده و جهانی یکپارچه را در ده به توان منفی 34 ثانیه پس از مهبانگ شکل داده است.

کارشناسان این کشف مهم را شایسته دریافت جایزه نوبل فیزیک می دانند.

موج گرانشی چیست؟

در فیزیک مدرن بعد چهارم بصورت فضا- مان تعریف می گردد. انشتین دریافت که نمی توان این دو مفهوم را از هم جدا کرد و در تئوری نسبیت، فضا - زمان بعد چهارم را تشکیل می دهد.

گرانش یا جاذبه در این تئوری انحنایی در فضا-زمان است. این انحنا را جرم ایجاد می نماید.

هر چه جرم جسمی بیشتر باشد انحنای بزرگتری در فضا-زمان ایجاد می نماید. این انحنا در واقع موقیت جسم را معین می نماید.

وقتی جسمی حرکت می نماید، انحنایی که در فضا-زمان ایجاد می نماید هم حرکت می نماید.

برای اینکه این موضوع روشن گردد، یک صفحه پلاستیکی منعطف را در نظر بگیرید. اگر یک توپ تنیس را روی این صفحه بغلتانید روی خط مستقیم حرکت خواهد نمود چون جرم زیادی ندارد.

اما اگر یک توپ بسکتبال را روی آن بغلتانید روی خط صاف حرکت نخواهد نمود چون جرم زیاد آن باعث فرو رفتگی در صفحه لاستیکی خواهد شد.

رویداد های عظیم کیهانی مثل انفجار ابرنواخترها که انرژی های عظیم با سرعت نور حرکت می نمایند موج گرانشی فراوری می نمایند.

وقتی که آب را در حوض به هم بزنید موج های کوچکی ایجاد می گردد. این موج ها را می توان به مثابه موج گرانشی در نظر گرفت.

منبع:مهر

مجله میهن: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 12037

به "دانشمندان پژواک هستی را شنیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان پژواک هستی را شنیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید