دانشگاه امام خمینی (ره) در جمع دانشگاه های جوان جهان نهاده شد

به گزارش مجله میهن، بر اساس نظام رتبه بندی آموزش عالی تایمز، دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در فهرست 20 دانشگاه برتر ایرانی در جمع دانشگاه های جوان جهان در رتبه چهارم نهاده شد.

دانشگاه امام خمینی (ره) در جمع دانشگاه های جوان جهان نهاده شد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات کارشناسی ارشد استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش گروه دانشگاه مجله میهن، نظام رتبه بندی آموزش عالی تایمز، جدیدترین رتبه بندی دانشگاه های جوان در سال 2020 را منتشر کرد که بر اساس این رتبه بندی 20 دانشگاه ایرانی در جمع 414 دانشگاه جوان برتر دنیا حضور دارند و نام دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) نیز در فهرست 20 دانشگاه برتر ایرانی در جمع دانشگاه های جوان دنیا در رتبه چهارم واقع شده است.

نظام رتبه بندی آموزش عالی تایمز برای رتبه بندی دانشگاه جوان 2020 از همان روشی که دانشگاه های دنیا را ارزیابی می نماید استفاده می نماید و ماموریت های اصلی دانشگاه ها تدریس، تحقیق، انتقال دانش و چشم انداز بین المللی را مورد ارزیابی قرار می دهد، اما در این رتبه بندی خاص، دانشگاه هایی با قدمت کمتر از 50 سال مدنظر هستند.

در سال 2019 تعداد 13 دانشگاه ایرانی در میان 351 دانشگاه برتر جوان دنیا حضور داشتند که اکنون در رتبه بندی 2020 تایمز، تعداد 20 دانشگاه ایرانی در جمع 414 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند، که در این میان دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) رتبه چهارم را به خود اختصاص داد.

لازم به ذکر است شاخص های عملکرد که براساس آن رتبه بندی صورت گرفته به پنج حوزه تقسیم می شوند: آموزش (محیط یادگیری)، تحقیق (میزان تحقیقات، درآمد و شهرت)؛ استناد ها (تأثیر تحقیقات)؛ چشم انداز بین المللی (کارکنان، دانشجویان و تحقیقات)، درآمد صنعت (انتقال دانش).

تدریس و آموزش 30 درصد وزن این رتبه بندی را به خود اختصاص می دهد که از این میان 10 درصد مربوط به اعتبار دانشگاه، 6 درصد نسبت اعضای هیات علمی به دانشجو، 3 درصد نسبت دانشجویان دکتری به دانشجویان لیسانس، 8 درصد نسبت اعضای هیات علمی دارای درجه دکتری و 3 درصد درآمد سازمانی دانشگاه است.

این رتبه بندی سال جاری بین نوامبر 2018 و مارس 2019 صورت گرفته است و کوشش شده است که از توزیع متوازن پاسخ دانشگاه ها در رشته ها و کشور های مختلف اطمینان حاصل گردد. داده های سال 2019 با نتایج نظرسنجی سال 2018 ترکیب شده و بیش از 21 هزار مورد پاسخ جمع آوری شده اند.

تحقیقات نیز 30 درصد وزن دیگر این رتبه بندی را به خود اختصاص می دهد که از این میان آنالیز اعتبار تحقیقات 12 درصد، درآمد دانشگاه از تحقیقات 9 درصد و بهره وری تحقیق نیز 9 درصد در این شاخص سهم دارند. برجسته ترین شاخص در این رده، شهرت یک دانشگاه برای فزونی تحقیقات در میان همسالان خود است.

برای سنجش میزان بهره وری، تعداد مقالات چاپ شده در ژورنال های دانشگاهی نمایه شده از پایگاه های اسکوپوس (Scopus) و الزویر (Elsevier) را برای هر محقق، از نظر اندازه سازمانی مقیاس بندی و ارزیابی شده است. در واقع توان تحقیقاتی دانشگاه برای انتشار مقالات در مجلات با کیفیت ارزیابی شده اند.

استنادات یا تأثیر تحقیقات در این رتبه بندی 30 درصد وزن دارند و در این شاخص به نقش دانشگاه ها در گسترش دانش و ایده های جدید پرداخته شده است.

تایمز برای آنالیز این موضوع داده های استنادات و کتابشناختی 77.4 میلیون استناد به بیش از 12.8 میلیون مقاله ژورنال، مقالات مروری، مقالات کنفرانسی، کتاب و فصول کتاب که در بیش از پنج سال گذشته منتشر شده است، را آنالیز نموده اند. این داده ها شامل بیش از 23 هزار و 400 نشریه دانشگاهی است که در پایگاه های اسکوپوس (Scopus) و الزویر (Elsevier) و سایر نشریات بین سال های 2014 تا 2018 نمایه شده اند.

چشم انداز بین المللی نیز 7.5 درصد وزن دارد که از این میان نسبت دانشجویان بین المللی 2.5 درصد، نسبت اعضای هیات علمی بین المللی 2.5 درصد و همکاری بین المللی 2.5 درصد در این شاخص وزن دارند. در واقع توانایی دانشگاه برای جذب دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی و اعضای هیات علمی از سراسر دنیا، میزان موفقیت یک دانشگاه در صحنه دنیای محسوب می گردد.

در همکاری بین المللی، تایمز تعداد کل نشریات تحقیقاتی دانشگاه با حداقل یک نویسنده بین المللی مدنظر بوده است.

شاخص درآمد صنعت (انتقال دانش) نیز در این رتبه بندی 2.5 درصد وزن دارد. در واقع توانایی دانشگاه برای یاری به صنعت با نوآوری و اختراعات به مأموریت اصلی دانشگاه های دنیا تبدیل شده است. تایمز برای وزن دهی به دانشگاه ها به میزان درآمد دانشگاه ها از صنعت و اعضای هیئت علمی موثر در صنعت و میزان فعالیت های انتقال دانش نگریسته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 12 شهریور 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 21412

به "دانشگاه امام خمینی (ره) در جمع دانشگاه های جوان جهان نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه امام خمینی (ره) در جمع دانشگاه های جوان جهان نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید