درهای موزه فرش شیروان به روی مردم باز می گردد

به گزارش مجله میهن، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: درهای موزه فرش استان در شیروان هم زمان با دهه فجر به روی مردم گگردده می گردد و مسکوت ماندن یا تعطیلی امور اجرایی آن نادرست است.

درهای موزه فرش شیروان به روی مردم باز می گردد

به گزارش مجله میهن به نقل از ایرنا، علی مستوفیان سه شنبه 26 آذر گفت: موزه فرش خراسان شمالی در حال تکمیل و حتی ویترین های آن نیز جایگذاری شده است.

وی اضافه کرد: 12 تخته فرش نفیس از دوره صفویه و قاجاریه در این موزه به نمایش گذاشته می گردد و موزه با فرش هایی که ارزش آن هزار میلیارد ریال است دهه فجر سال جاری، کار خود را آغاز می نماید.

وی گفت: در صورت استقبال از این موزه و ایجاد شرایط مناسب برای نگهداری فرش های بیشتر، ممکن است تعداد فرش های نفیس افزایش پیدا کند.

از سال 90، 20 تخته فرش نفیس از موزه فرش ایران به منظور راه اندازی موزه فرش به خراسان شمالی منتقل شد اما نبود مکان مناسب و همکاری نکردن مسئولان برای تأمین فضا موجب شد تا این موزه راه اندازی نگردد و این فرش های نفیس در انبار خاک بخورد.

در ابتدا قرار بر این بود تا این موزه در بجنورد راه اندازی گردد و حتی تفاهم نامه ای با شورای اسلامی شهر بجنورد منعقد شد تا مکانی را برای امر اختصاص دهند اما این تفاهم نامه عملیاتی نشد.

ازآنجایی که مکان مناسبی در شیروان برای راه اندازی این موزه اختصاص داده شد موزه فرش در این شهرستان راه اندازی خواهد شد و علاوه بر آن فرآیند بافت فرش، آلات فرش و ... نیز در این موزه به نمایش گذاشته می گردد.

20 هزار بافنده فرش در خراسان شمالی فعالیت می نمایند و حتی منحصربه فردترین فرش دنیا که همان فرش دو رویه تمام ابریشم دویدوخ است در این استان بافته می گردد.

6 موزه فعال با مساحت 10 هزار و 150 متر مربع در استان 863 هزارنفری خراسان شمالی دایر است.

از مجموع آثار تاریخی این استان، 509 اثر تاریخی، 42 اثر طبیعی و 70 اثر ناملموس در فهرست ملی ثبت شده و 11 اثر نیز به ثبت دنیای رسیده است.

این استان با داشتن هزار و 200 اثر تاریخی شناسایی شده، حلقه اتصال شمال و شرق کشور است که راستا عبور میلیون ها مسافر، گردشگر و زائر امام هشتم (ع) قرار گرفته است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 14607

به "درهای موزه فرش شیروان به روی مردم باز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درهای موزه فرش شیروان به روی مردم باز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید