راهزنی در روز روشن، ترامپ به غارت نفت و گاز سوریه اعتراف کرد

به گزارش خبرنگاران، سردبیر پایگاه فرامنطقه ای رای الیوم در مقاله ای نوشت: فکر می کردیم که هدف از سیطره نیروها و زره پوش های آمریکایی بر چاه های نفت و گاز سوریه در شرق دیرالزور حمایت از این تاسیسات در مقابل افتادن به دست عناصر داعش است که توانسته بودند در زمان حضور خود در این مناطق ثروت هنگفتی را به دست آورند. اما این اعتقاد زمانی که دیدیم و شنیدیم که دونالد ترامپ رئیس جمهور (آمریکا) پیشنهاد کنترل این منطقه توسط شرکت های نفت این کشور همچون اکسون موبیل و شیفرن و صادرات نفت آن و سرازیر شدن پولش به خزینه آمریکا را بیان کرد، رنگ باخت.

راهزنی در روز روشن، ترامپ به غارت نفت و گاز سوریه اعتراف کرد

عبدالباری عطوان در ادامه مطرح نمود: می فهمیم و درک می کنیم که داعش نفت سوریه را سرقت کند و از پول آن برای سیطره بر مناطق تحت اشغال خود، پرداخت حقوق به عناصرش و اداره مناطق تحت اشغال خود که بالغ بر 7 میلیون نفر جمعیت در مساحتی بالغ بر 250 هزار کیلومتر مربع از موصل در عراق تا الرقه در سوریه را شامل می شوند، استفاده کند. داعش یک گروه تروریستی عصیانگر است که به هیچ قوانینی پایبند نیست، اما اینکه دولت آمریکا که داعیه ریاست دنیا آزاد را دارد دست به چنین سرقت علنی بزند و به اشغال کشورها تحت بهانه دموکراسی و حقوق بشر بپردازد، امری شوکه نماینده و غیرقابل باور است. البته این امر از ترامپ تاجر که چیزی جز قرارداد و کسب مال به هروسیله ای نمی فهمد چیز عجیبی نیست.

عطوان می افزاید: این کار باندهای مافیا و راهزنان است نه کار رئیس جمهور کشور بزرگی مثل ایالات متحده. ذخایر نفت و گاز در شرق فرات متعلق به مردم سوریه از هر رنگ و مذهبی است و نیروهای اشغالگر آمریکا حق برداشتن حتی یک بشکه از آن را ندارند.

وی ادامه داد: اینکه دنیا در مقابل غارت ثروت های سوریه در روز روشن توسط دولت عصیانگر آمریکا سکوت نمایند ننگ است. دولتی که ثابت نموده از داعش که ادعای مبارزه با آن به وسیله مقابله با قاچاق نفت سوریه را دارد برای نقض قوانین بین المللی خطرناکتر است. درآمد نفتی سوریه به 30 میلیون دلار در ماه می رسد و در صورت کشف چاه های جدید و بازگشت فراوری این کشور به میانگین طبیعی خود قبل از جنگ یعنی 380 هزار بشکه در روز می تواند به ده برابر نیز افزایش یابد.

عطوان نوشت: این اقدام یک اشغال غیرقانونی از سوی آمریکا و غارت غیرقانونی ثروت هاست امری که می تواند زمینه را برای جنبش های مقاومت که بیشتر عناصر آن از فرزندان منطقه هستند باز کند چیزی که بعد از اشغال عراق توسط آمریکا نیز شاهد آن بودیم.

این تحلیلگر برجسته دنیا عرب در خاتمه اضافه کرد: مردم سوریه و تمام ملت های عربی علی الخصوص محور مقاومت غارت ثروت های خود را نمی پذیرند و همانگونه که با طرح آمریکا برای تجزیه خاک خود مقابله نموده و هزاران شهید تقدیم کردند در مقابله با غارت ثروت های خود توسط آمریکا تردید نخواهند کرد و این تنها به بحث زمان مربوط می گردد نه چیز دیگر.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1398 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 12951

به "راهزنی در روز روشن، ترامپ به غارت نفت و گاز سوریه اعتراف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهزنی در روز روشن، ترامپ به غارت نفت و گاز سوریه اعتراف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید