روسای دانشگاه های فنی و حرفه ای برای دریافت بودجه اقدام نمایند

به گزارش مجله میهن، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: با توجه به تخصیص اعتبار ابلاغی 250 میلیارد ریالی به دانشگاه فنی و حرفه ای روسای استان ها موظف هستند برای دریافت بودجه خود اقدام نمایند.

روسای دانشگاه های فنی و حرفه ای برای دریافت بودجه اقدام نمایند

به گزارش گروه دانشگاه مجله میهن به نقل از دانشگاه فنی حرفه ای، نخستین جلسه شورای دانشگاه فنی و حرفه ای با حضور اعضای شورا متشکل از اعضای هیئت رییسه، روسای استانی، جمعی از مدیران کل حوزه ستادی و روسای دانشکده های فنی و حرفه ای شهر تهران صبح امروز 14 مهر ماه 98 در سالن اجتماعات سازمان مرکزی برگزار گردید.

ابراهیم صالحی عمران، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای ضمن تبریک مجدد آغاز سال تحصیلی به حاضران با اشاره به قرار دریافت در ایام اربعین حسینی و تقارن این ایام نورانی با آغاز سال تحصیلی دانشجویان، از مسئولین استان ها و مدیران دانشگاه خواست شرایطی فراهم سازند تا دانشجویان و کارکنان علاقمند بتوانند در پیاده روی اربعین شرکت نموده و حضور فعال داشته باشند و بر لزوم حمایت از برگزاری این مراسم پر فیض و ارائه خدمات لازم به شرکت نمایندگان تأکید کرد.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای با معرفی مدیران و روسای استان های گلستان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، لرستان، سمنان، مرکزی، آذربایجان غربی و تشکر از زحمات روسای پیشین، بیان نمود: به حمدالله تمامی انتصابات دانشگاه با استفاده از خرد جمعی و با جمع آوری بانک اطلاعاتی در کمیته انتصابات دانشگاه و تکیه بر اصل شایسته سالاری و معیار های عمومی مدیریتی، اختصاصی، اخلاقی و حرفه ای و فارغ از هر گونه فشار سیاسی و دغدغه ای صورت می پذیرد.

پذیرای 75 هزار دانشجو در مقطع کاردانی فنی و حرفه ای هستیم

وی اضافه نمود: با عنایت به اقدامات گسترده ای که در مورد جذب دانشجو طی دو سال اخیر از لحاظ فرهنگ سازی و معطوف ساختن توجه دانشجویان و خانواده ها به سمت آموزش های عالی فنی و حرفه ای، تبلیغات و اصلاح قوانین صورت پذیرفته است خوشبختانه آمار ها نشان می دهد سیر صعودی خوبی در جذب دانشجویان داشته ایم و در مهر ماه امسال پذیرای 75 هزار دانشجو در دوره های کاردانی فنی و حرفه ای و 45 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی ناپیوسته خواهیم بود.

صالحی عمران ادامه داد: گرایش آموزش عالی در کشور های پیشرفته به سوی حرفه گرایی است و به عبارتی آموزش فنی و حرفه ای بهترین نوع سرمایه گذاری در دستیابی به توسعه پایدار به شمار می رود؛ لذا برنامه جذب دانشجویان بایستی منسجم بوده و دانشگاه فنی و حرفه ای نیز ابعاد برنامه های خود را در راستای ارتقاء برنامه های آموزشی در حوزه های مهارتی پایه گذاری کند و این در حالی است که هم اکنون بیش از 200 هزار دانشجو داریم و در کشور شاهد موج تازه ای از گرایش به مهارت آموزی هستیم بنابراین مسئولیت مدیران دانشگاه سنگین تر می گردد.

صالحی عمران با تاکید بر اینکه دانشجویان اصلی ترین منابع در دانشگاه فنی و حرفه ای به شمار می روند؛ اظهار کرد: باید از لحاظ کیفیت آموزشی و فراهم ساختن زیر ساخت های کارگاهی، آزمایشگاهی، فناوری و رفاهی برنامه ریزی جدی داشته باشیم. توسعه کیفی و کمّی آموزش از پایه و اساس تربیت دانشجو به شمار می رود و دانشگاه نیز باید جوابگوی این احتیاج ها باشد از این رو دانشگاه فنی و حرفه ای نیز در برنامه های خود به دنبال تربیت دانشجویانی است که به محض دانش آموختگی با مهارت های بالا وارد بازار کار شوند.

به روزرسانی 41 برنامه درسی کاردانی ناپیوسته

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای با اشاره به اینکه بروز رسانی 41 برنامه درسی کاردانی ناپیوسته از دیگر اتفاقات خوبی که در سال جدید تحصیلی رقم خورده است؛ تاکید نمود: اگر این برنامه ها به درستی اجرا گردد اثرات خوبی روی برنامه های مهارتی دانشجویان به جای خواهد گذشت. ثابت نگه داشتن سرفصل برنامه های درسی کار اشتباهی است چرا که مرز های علم هر روز در حال تغییر و تحول است و احتیاج ها ثابت نیست، به همین دلیل باید برنامه های درسی هم با تغییرات و تحولات علم و فناوری بروز رسانی گردد.

وی ادامه داد: باید آمار دقیقی از اشتغال دانشجویان رشته های مختلف را در دست داشته باشیم که به همین دلیل به رصد این امر مهم را به معاونت های آموزشی و پژوهش و فناوری ابلاغ نموده ایم به طوری که تحولات بازار کار را مرتب به شورای برنامه ریزی درسی اطلاع رسانی کند.

صالحی عمران با اشاره توانمند سازی استادان و مدرسان با هدف توسعه و ارتقاء توان علمی استادان و مدرسان در زمینه آموزش، پژوهش توضیح داد: آشنایی با فنون تخصصی آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای از دیگر برنامه های اصلی دانشگاه است. در امسال 141 نفر به عنوان عضو هیئت علمی جدید جذب و وارد سیستم آموزشی مراکز در سراسر کشور شده اند.

رئیس دانشگاه فنی حرفه ای ادامه داد: از روسای دانشگاه ها باید از پتانسیل جوانی و ظرفیت های بالقوه اعضای هیئت علمی در پیشبرد اهداف دانشگاه استفاده نمایند. بنده معتقدم این عزیزان ایده های خوبی دارند و حضور و استفاده از تجربیات علمی و عملی ایشان منشاء خدمات فراوانی برای دانشگاه خواهد بود.

استقرار طرح ارزشیابی بهبود مستمر در دانشگاه فنی حرفه ای

رئیس دانشگاه ضمن ابراز خرسندی از استقرار طرح ارزشیابی بهبود مستمر توسط دفتر نظارت و ارزیابی دانشگاه و حضور مستمر در مراکز تابعه گفت: بهبود مستمر یک فرآیند، روشی موثر برای افزایش بهره وری در سازمان است که هدف آن رشد ثابت و بهبود کیفیت در تمامی فرآیند های خدمت رسانی خواهد بود به همین دلیل دفتر نظارت باید مسائل، مسائل، دغدغه ها و نقاط ضعف و قوت مراکز را با همکاری مسئولین مرکز رهگیری و برای برطرف، اقدامات لازم را انجام دهند.

وی اظهار کرد: حضور اساتید حق التدریس در مراکز و لزوم تغییر نگرش و حمایت از ایشان به عنوان بخش اعظم بدنه آموزشی دانشگاه از اهمیت به سزایی برخوردار است.

صالحی عمران با اعلام اینکه استقرار بودجه ریزی عملیاتی از برنامه های این دانشگاه در حوزه معاونت اداری و اقتصادی است؛ بیان نمود: ﻧﻈﺎم ﺑﻮدﺟﻪ رﯾﺰی ﻋﻤﻠﯿﺎﺗﯽ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﯾﮏ ﻧﻈﺎم ﻣﺪﯾﺮﯾﺘﯽ ﺑﺮای ارﺗﻘﺎء ﮐﺎراﯾﯽ و اﺛﺮﺑﺨﺸﯽ ﻣﺼﺮف و ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺳﺎزﻣﺎﻧﯽ، ﻣﻮرد ﺗﻮﺟﻪ ﺟﺪی دانشگاه فنی و حرفه ای اﺳﺖ.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای از ساماندهی و استقرار نیرو های بند ذال ابراز خرسندی کرد و گفت: در برهه کنونی و مسائل موجود این عزیزان می توانند یاری بزرگی برای مراکز باشند و تأکید دارم روسا از ظرفیت های آن ها بالاخص در کارگاه ها و آزمایشگاه ها استفاده نمایند.

وی ضمن قدردانی از کارکنان دفتر فنی و عمرانی دانشگاه در مورد برنامه ریزی و انسجام بخشی طرح های عمرانی مراکز که در هفته دولت با حضور مقام عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به افتتاح رسید اظهار کرد: امیدواریم با سخت کوشی و کوشش شبانه روزی شما عزیزان در دهه فجر امسال شاهد افتتاح طرح های عمرانی اعم از خوابگاه ها، ساختمان های آموزشی و کارگاه و آزمایشگاه در مراکز باشیم.

روسای استان ها برای دریافت بودجه استانی اقدام نمایند

صالحی عمران ادامه داد: در راستای اجرای قانون استفاده متوازن از امکانات کشور برای ارتقاء سطح مناطق کمتر توسعه یافته، دانشگاه فنی و حرفه ای با عنایت به گستره جغرافیایی در سطح کشور، اعتبار ابلاغی به مبلغ 250 میلیارد ریال در 15 استان جذب کرد که از سایر روسای استانی درخواست دارم در مورد دریافت بودجه های استانی پیگیری لازم را انجام دهند.

همچنین در این جلسه چارت سازمانی، آیین نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی، لزوم استقرار برنامه های درسی بروز شده در ترم جدید برای دانشجویان، توجه به طرح برند ملی دانشگاه در راستای یاری دریافت از ظرفیت های صنایع بزرگ و خیرین آموزشی عالی جهت تجهیز کارگاه ها و آزمایشگاه ها، گسترش آموزش های عالی فنی و حرفه ای، تدوین و آماده سازی سند راهبردی گسترش آموزش های فنی و حرفه ای با لزوم توجه به اشتغال، جمعیت و آمایش سرزمینی، توسعه و ساماندهی آمایش فنی و حرفه ای در استان ها، توجه به راه اندازی مراکز رشد و نوآوری از دیگری مسائلی بود که توسط رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای در این جلسه بیان شد.

در خاتمه این جلسه معاونین، مدیران کل و روسای استانی حاضر در شورای دانشگاه پیش از دستور جلسه به بیان نقطه نظرات، پیشنهادات و مسائل جاری دانشگاه پرداختند و رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای به مسائل مطروحه پاسخ داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 11695

به "روسای دانشگاه های فنی و حرفه ای برای دریافت بودجه اقدام نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسای دانشگاه های فنی و حرفه ای برای دریافت بودجه اقدام نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید