روش مقابله با کرونا در سوئد با همه دنیا فرق دارد

به گزارش مجله میهن، اقدامات مقابله ای با کرونا تقریبا در همه جای دنیا یکسان است اما گویی در سوئد هیچ تغییری صورت نگرفته و مردم به مانند سابق زندگی می نمایند.

روش مقابله با کرونا در سوئد با همه دنیا فرق دارد

به گزارش مجله میهن به نقل از یورونیوز، خیابان های استکهلم، پایتخت سوئد، آرام اما مانند دیگر شهرها و پایتخت های اروپا خالی از جمعیت نیست. مردم هنوز هم در کافه های روباز در بخشهای مرکزی پایتخت سوئد نشسته اند. فروشندگان هنوز هم گل می فروشند. نوجوانان هنوز در پارک ها به صورت گروهی گپ می زنند. بعضی هنوز همدیگر را با درآغوش دریافت و دست دادن سلام و احوال پرسی می نمایند.

بعد از یک زمستان طولانی و تاریک در این کشور اسکاندیناو، همه گیری ویروس کرونا نتوانسته سوئدی ها را درآغاز بهار در خانه نگاه دارد. در واقع تدابیر شدید قرنطینه که از سوی اغلب کشورهای اروپایی انجام می گیرد، در این کشور دنبال نمی گردد هرچند مقامات سوئد به مردم توصیه نموده اند که در صورت امکان، اجتماع دوری نموده و دورکاری نمایند.

از افراد بالای هفتاد سال خواسته شده است که محض احتیاط در خانه بمانند. نمایند. با این حال هم چنان آزادی های حریم خصوصیُ از جمله خروج از خانه و ملاقات با دوستان و آشنایان و حضور در کافه ها پابرجاست. این در حالی است که 3700 مبتلا به ویروس کرونا تا روز دوشنبه در این کشور ثبت شده است.

تصمیمات دولت مستقر در استکهلم با توجه به توصیه های آژانس بهداشت این کشور گرفته می گردد. یوهان گیسکه، محقق و مشاور آژانس بهداشت سوئد می گوید: سوئد حداقل در صحن اروپا غیرقابل مقایسه است و فکر می کنم کار درستی است. به گفته این اپیدومولوژیست دیگر کشورهای اروپایی نیز باید در درجه اول به توصیههای محققان متخصص گوش نمایند پیش از آنکه تدابیر سخت را برای مبارزه با کرونا به اجرا بگذارند.

بعضی دیگر از کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا و هلند و حتی بلژیک هرچند در روزهای اول پس از شیوع کرونا سخت گیریهای ویژه ای اتخاذ نکردند اما ناگزیر پس از گسترده تر شدن شیوع ویروس سیاست هایشان را تغییر دادند.

استفان لوفن، نخست وزیر سوسیال دموکرات سوئد تا امروز سیاست های مبارزه با کرونا را تغییر نداده است اما با افزایش هزار نفری شمار مبتلایان در سه روز اخیر امکان دارد این کشور اسکاندیناو نیز تدابیر سختگیرانه ای درپیش بگیرد. نمونه آن تغییر فرامین دولتی مربوط به گردهمایی شهروندان است. هفته گذشته دولت اجازه گردهمایی کمتر از 500 نفر را داده بود و از روز یکشنبه تنها اجازه گردهمایی های زیر 50 نفر امکان دارد. استفان لوفن هم چنین در آخرین سخنرانی خود تاکید نمود که هفته های سختی پیش روی شهروندان خواهدبود.

سیاست های استکهلم در مبارزه علیه کرونا بیشتر روی اعتماد به شهروندان پایدار است. دولت می گوید باید این اجازه را به سوئدی ها داد تا رعایت تدابیری چون دوری های اجتماعی را انجام دهند. اما بعضی از دانشمندان از رویکرد آژانس بهداشت عمومی سوئد نسبت به غیرمسئول بودن در طول همه گیری جهانی کرونا که تا به امروز بیش از 21000 نفر را در اروپا قربانی نموده، انتقاد نموده اند. حدود 2000 محقق و استاد دانشگاه سوئد با انتشار نامه ای خواهان شفافیت و توجیه لازم و کافی برای استراتژی پیشگیری های دولت شده اند.

استن لینارسون، استاد مؤسسه کارولینسکا، یک دانشگاه برجسته پزشکی در سوئد، می گوید سیاست و تدابیر اتخاذ شده توسط دولت را نمی توان از جهت علمی و عملی تاییدکرد چرا که برای اجرای این تدابیر مدارک و شواهد کافی علمی در دست نیست. به گفته این محقق سیاست های دولت منطقی نیست و مثل این می ماند که شما در حالی که آشپزخانه منزلتان آتش گرفته به خود بگویید خوب من تجهیزات لازم برای نجات خانه ام را دارم و لازم نیست فورا آتش آشپزخانه را خاموش کنم. اما نهایتا آتش می تواند کل خانه شما را با خاک یکسان کند.

در مقابل چنین برداشتی رییس بخش همه گیرشناسی، اپیدومولوژیست، دولت می گوید سیاست های کنونی دولت بهتر می تواند از سلامت همگانی حفاظت کند تا اتخاذ تدابیر سختگیرانه ای چون تعطیلی چندماهه مدارس و دانشگاه ها.

آمار قربانیان مبتلا به ویروس کرونا در سوئد 110 نفر تا صبح دوشنبه است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 17996

به "روش مقابله با کرونا در سوئد با همه دنیا فرق دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش مقابله با کرونا در سوئد با همه دنیا فرق دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید