زعفران ضد سرطان است و محافظ قلب

ایسنا به نقل از عضو مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی نوشت: طبق مطالعات بالینی اجرا شده روی زعفران، این ادویه معطر دارای فعالیت های بیولوژیکی مختلف از جمله اثرات ضد سرطانی، محافظت کنندگی عصبی، ضدالتهابی و محافظت کنندگی قلبی است.

زعفران ضد سرطان است و محافظ قلب

مهدی ابراهیمی اظهار کرد: زعفران یک گیاه دارویی مهم است که به خانواده زنبق تعلق دارد و استفاده از آن در طب سنتی به دوران باستان بر می شود. وی اضافه نمود: ایران با سطح کشت حدود 5 هزار و 269 هکتار و فراوری 336 تن زعفران در سال بعنوان بزرگترین فراوری کننده زعفران در دنیا به حساب می آید و خراسان جنوبی ضمن کسب رتبه دوم فراوری زعفران در کشور، مرغوب ترین زعفران دنیا را فراوری می نماید.

عضو مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی ادامه داد: محصولات طبیعی از جمله زعفران به عنوان منبع اصلی داروهای موثر به لحاظ داروشناسی نیز مورد توجه بوده و همچنان به عنوان منبعی پایدار در فراوری داروهای جدید مورد استفاده قرار می گیرند. ابراهیمی با بیان اینکه استفاده از زعفران برای دستیابی به اهداف درمانی به دوران روم و یونان باستان برمی شود، توضیح داد: از زعفران برای درمان مسائل شکمی، نفخ، سرفه، کولیک، بی خوابی و بیماری قلبی، به عنوان داروی مسکن و همچنین آرامبخش استفاده می شده است.

وی با بیان اینکه زعفران باعث تسهیل هضم شده و روغن های فرار آن در درمان بی خوابی اثرات مفیدی دارد، اضافه نمود: از زعفران به طور وسیع در بهبود بیماری های کبد، کلیه، مثانه و همچنین در درمان وبا استفاده می شده است. عضو مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی اعلام نمود: خواص درمانی زعفران محققین سراسر دنیا را مجذوب خود نموده است و تنها در طی چند دهه اخیر چندین مولکول از این گیاه جداسازی شده اند که دارای اهمیت دارویی فوق العاده ای هستند. ابراهیمی با بیان اینکه استفاده های دارویی سنتی از این گیاه توسط مطالعات علمی نیز مورد تایید قرار گرفته است، اضافه نمود: طبق مطالعات بالینی انجام شده روی زعفران، این ادویه معطر دارای فعالیت های بیولوژیکی مختلف از جمله اثرات ضد سرطانی، محافظت کنندگی عصبی، ضد التهابی و محافظت کنندگی قلبی است.

وی با اشاره به کوشش های انجام شده توسط محققین مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی در زمینه بهبود عملکرد و کیفیت و همچنین معرفی هرچه بیشتر طلای سرخ خراسان جنوبی، یادآور شد: کتاب آپوکاروتنوئیدهای زعفران که در ماه های اخیر توسط جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی منتشر شده است، کوششی در راستای معرفی مسیرهای بیوسنتز که ترکیباتی هستند که منجر به بروز اثرات دارویی و درمانی زعفران می شوند، است.

5656

منبع: خبرآنلاین

به "زعفران ضد سرطان است و محافظ قلب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زعفران ضد سرطان است و محافظ قلب"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید