زمین سریع تر از تصورمان گرم می گردد

به گزارش مجله میهن، محققان فرانسوی هشدار دادند، تا زمانی که دولت ها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اقدام قاطعی انجام ندهند، گرمایش زمین سریع تر از آنچه که قبلا انتظار می رفت، رخ خواهد داد.

زمین سریع تر از تصورمان گرم می گردد

به گزارش ایرنا، کارشناسان مرکز ملی تحقیقات علمی، انرژی های جایگزین و کمیسیون انرژی هسته ای (CEA) و سازمان هواشناسی (Meteo France) هشدار دادند، گازهای گلخانه ای که عمدتا از سوختن سوخت های فسیلی وارد جو می شوند، سطح زمین را سریع تر از آنچه قبلاً تصور شده بود، گرم می نمایند.

دو الگوی جداگانه از دو مرکز برجسته تحقیقاتی فرانسه، نشان می دهد که در صورت تداوم بدون مجوز انتشار گازهای کربن، متوسط دمای هوا تا سال 2100، هفت درجه سانتی گراد بالاتر از سطح پیش از صنعتی شدن می رسد. این میزان دو درجه سانتی گراد از سناریوی معادلی که در پنجمین گزارش ارزیابی پانل بین دولتی برای تغییرات اوضاع اقلیمی دنیا (IPCC) در سال 2014 ارائه شد، بالاتر بود.

این محاسبات جدید همچنین نشان می دهند که اهداف توافق نامه پاریس برای محدود کردن گرمایش زمین به زیر دو درجه سانتی گراد یا در صورت امکان یک و نیم درجه سانتی گراد، در خوش بینانه ترین حالت با چالش روبرو خواهد شد.

آن ها توصیه کردند که کوشش های بسیار چشمگیری برای کاهش فوری میزان انتشار گازهای گلخانه ای باید انجام گردد تا انتشار کربن در هوای دنیا تا سال 2060 به صفر برسد. همچنین به گفته این محققان، شدت و بسامد امواج حرارتی در دهه های اخیر افزایش یافته است و این روند بدون در نظر دریافت سناریوی در نظر گرفته شده، حداقل تا دو دهه آینده ادامه خواهد یافت.

آن ها خاطر نشان کردند، انتشار گازهای گلخانه ای در دنیا امروز به جای فردا باید کاهش یابد و انتشار دی اکسید کربن باید به صفر برسد.

مجموعه الگوهای آب و هوایی 2014 نشان می دهند که گرمایش زمین در روند فعلی تا سال 2100، سه درجه سانتی گراد دمای هوای دنیا را افزایش می دهد و در صورت برآورده شدن تعهدات کاهش کربن کشورها دست کم دو درجه سانتی گراد افزایش می یابد.

در فرانسه دو موج گرمای جداگانه در تابستان جاری یکی در ماه ژوئن و دیگری در ماه ژوئیه باعث شد که دمای هوای اکثر مناطق این کشور به سطح بی سابقه ای بالا برود طوری که دمای هوا در جنوب فرانسه در روز 28 ژوئن به 46 درجه سانتی گراد رسید.

بر اساس داده های رسمی، این هوای داغ باعث شد که میزان مرگ و میر در این کشور هزار و 500 نفر بیش از معمول گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 10671

به "زمین سریع تر از تصورمان گرم می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمین سریع تر از تصورمان گرم می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید