ساختار دانش بنیان بستر مستعدی برای دستیابی به توسعه صنعتی است

به گزارش خبرنگاران، محسن نجفی عصر سه شنبه در جلسه شورای اداری استان مرکزی که با حضور معاون رئیس جمهور در اراک برگزار گشت، گفت: استان مرکزی در پنج دهه گذشته با ده ها میلیارد تومان سرمایه گذاری در مسیر توسعه، به یکی از قطب های صنعتی کشور تبدیل گشته است.

ساختار دانش بنیان بستر مستعدی برای دستیابی به توسعه صنعتی است

رئیس دانشگاه صنعتی اراک اضافه کرد: پس از گذشت زمان در مسیر صنعت شاهد عدم توازن های زنجیره پیشین و پسین فراوری در کنار کارخانجات استان هستیم.

نجفی ادامه داد: امروز سوای مشکلات عامه ای که کشور با آن درگیر است، وقتی عمیق مشکلات صنعتی استان مرکزی را کنکاش کنیم می بینیم که نوسازی در بستر طبیعی خود اتفاق نیفتاده، آن هم به دلیل اینکه حلقه های طرح و توسعه و فناوری و واحدهای آر اند دی و سایر نهادهای مرتبط، به صورت طبیعی به تناسب قدرت صنعتی استان شکل نگرفته است.

رئیس دانشگاه صنعتی اراک توضیح داد: همین مورد باعث گردیده که بخشی از نیروهای متخصص ما زمینه به کارگیری و ماندگاریشان در استان ضعیف گردد.

نجفی دومین مشکل را نیز، مشکلی تحت عنوان تقابل بیان کرد و اضافه کرد: منظور از این مساله، تقابل توسعه صنعتی و بخش زیست محیطی است که این مساله خیلی ساده قابل حل می باگشت، چراکه توسعه صنعتی ما اجتناب ناپذیر است.

وی بیان: داشت مشکلی که به آن اشاره گشت، فقط خاص استان مرکزی نیست. خساراتی که ناشی از عدم توجه به این دو عنصر نصیب می گردد بحث ملی دارد چراکه استان مرکزی صنعتی ترین استان کشور است و به لحاظ وزن اقتصادی و همچنین اقتصاد صنعتی در کشور مخصوصا صنایع سنگین و صنایع استراتژیک نقش کلیدی دارد.

نجفی بیان داشت: به همین جهت بایستی به دو مقوله تقابل توسعه صنعتی و بخش زیست محیطی و ساختار تکنولوژی به روز و جدید توجه گردد چراکه در استان مرکزی بعد از این حجم بالای سرمایه گذاری صنعتی و موقعیت استراتژیکی که از نظر جغرافیایی در کشور دارد، توسعه صنعتی باید اتفاق بیفتد.

منبع: mehrnews.com
انتشار: بروزرسانی: 30 مرداد 1397 شناسه مطلب: 55

به "ساختار دانش بنیان بستر مستعدی برای دستیابی به توسعه صنعتی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساختار دانش بنیان بستر مستعدی برای دستیابی به توسعه صنعتی است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید