سفیر چین در ایران : با تحریم های یک جانبه آمریکا مخالفیم، هیچ کشوری حق دخالت در روابط چین و ایران ندارد

به گزارش مجله میهن، سفیر جمهوری خلق چین در ایران که حدود دو ماه است ماموریت خود را در تهران شروع نموده است، با تاکید بر این که دولت چین همیشه خواستار صلح و کاهش تنش در منطقه خلیج فارس است، گفت: از نظر چین عامل اصلی تنش زا در منطقه، خروج یک جانبه آمریکا از برجام است.

سفیر چین در ایران : با تحریم های یک جانبه آمریکا مخالفیم، هیچ کشوری حق دخالت در روابط چین و ایران ندارد

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

ایسنا: چانگ هوآ همچنین در خصوص اجرای پروژه بازطراحی رآکتور اراک توسط طرف های چینی، ابراز کرد: طرف چینی همواره در کوشش برای اجرای این پروژه است، نهادهای مربوطه چین و ایران راجع به این پروژه همواره در تماس هستند و در روزهای نزدیک هماهنگی های خوبی با یکدیگر داریم.سفیر جمهوری خلق چین در ایران در پاسخ به این سوال که سیاست و دیدگاه دولت چین در قبال بهانه بعضی کشورهای فرامنطقه ای برای ایجاد امنیت و ائتلاف در منطقه خلیج فارس چیست؟ گفت: اوضاع منطقه خلیج فارس همواره مورد توجه چین قرار داشته و طرف چینی همواره خواستار صلح و کاهش تنش در این منطقه بوده است.

دولت آمریکا با اجرای تحریم های یک جانبه گرایی علیه ایران و با اقدامات زیاده خواهی و زورگویی در همکاری ایران با سایر کشورها از جمله چین دخالت می نماید.

وی تاکید نمود: بنابراین ما از طرف ها می خواهیم که اقدامات با احتمال افزایش تنش را در نظر نگرفته و کوشش نمایند تا تنش های موجود را کاهش دهند.

این دیپلمات چینی همچنین بیان نمود: از نظر چین، عامل اصلی تنش زا در این منطقه و در شرایط فعلی خروج یک جانبه آمریکا از برجام است. دولت آمریکا با اجرای تحریم های یک جانبه گرایی علیه ایران و با اقدامات زیاده خواهی و زورگویی در همکاری ایران با سایر کشورها از جمله چین دخالت می نماید و دولت چین نیز با این گونه اقدامات آمریکا مخالفت دارد.

چانگ هوآ یادآور شد: طی ماه گذشته در سفری که محمد بن زائد ولیعهد امارات به چین داشت و در دیدار با رئیس جمهور چین، اوضاع منطقه خلیج فارس مورد تاکید نهاده شد. در واقع طرف چینی معتقد است که کشورهای اطراف خلیج فارس با گفت وگو و مذاکره سعی می نمایند تا اختلاف نظر با یکدیگر را حل و فصل نموده و تنش ها را کاهش دهند تا منطقه خلیج فارس یک منطقه صلح آمیز باشد.

وی با تاکید بر این که چین همواره با استفاده از زور یا تهدید نظامی مخالف است، اظهار کرد: در تحولاتی که طی سال های اخیر با عنوان بهار عربی رخ داد، تاثیر زیادی بر منطقه خلیج فارس نداشت و اکنون که 9 سال از آن موقع می گذرد، منطقه خلیج فارس یک منطقه ثبات می باشد.

سفیر چین در ایران همچنین در ادامه این گفت وگو درباره آخرین مراحل باز طراحی رآکتور اراک توسط طرف چینی و رفت و آمد هیات ها برای اجرای این پروژه گفت: پروژه باز طراحی رآکتور آب سنگین اراک یکی از پروژه های مهم در چارچوب برجام است، در حال حاضر چین و انگلیس رئیس گروه پروژه بازطراحی اراک هستند.

چین در کوشش است تا اجرای پروژه بازطراحی رآکتور اراک را به پیش ببرد

این دیپلمات چینی همچنین بیان نمود: طرف چینی همواره در کوشش است تا اجرای این پروژه را روز به روز پیش ببرد و به یاد دارم که در 7 جولای زمانی هم که سخنگوی سازمان انرژی اتمی اقدامات ایران در گام دوم برای کاهش تعهدات در برجام را اظهار داشت، سهم چین در این پروژه را مثبت ارزیابی کرد.

چین معتقد است که تمام طرف های برجام باید به طور کامل و مفصل تعهدات برجام را اجرا نمایند و به نوعی تعادل بین تعهدات و منافع کشورها ایجاد گردد.

وی اضافه کرد: بنابراین نهادهای مربوطه چین و ایران راجع به این پروژه همواره در تماس هستند و در روزهای نزدیک هماهنگی های خوبی داریم اما به دلیل این که بعضی از موارد پروژه محرمانه است، نمی توانم مفصل تر پاسخ دهم.

سفیر چین در تهران اظهار داشت: چین معتقد است که تمام طرف های برجام باید به طور کامل و مفصل تعهدات برجام را اجرا نمایند و به نوعی تعادل بین تعهدات و منافع کشورها ایجاد گردد.

روابط ایران و چین، یک رابطه مشارکت جامع راهبردی است، سایر کشورها حق دخالت ندارند

چانگ هووآ همچنین در رابطه با همکاری های مالی ایران و چین در پی درگیری تجاری آمریکا با این کشور و اعمال تحریم ها گفت: روابط ایران و چین، روابط مشارکت جامع راهبردی است که در حوزه های مختلف همکاری های عملگرا دارند و سایر کشورها حق دخالت در همکاری های چین و ایران را ندارند.

چین همواره با تحریم های یک جانبه آمریکا مخالف است

وی ابراز کرد: سخنگوی وزارت امور خارجه چین بارها اعلام نموده که طرف چینی همواره با تحریم های یکجانبه آمریکا مخالف است، ضمن این که دولت چین حتما از منافع قانونی شرکت های چینی حفاظت می نماید.

این دیپلمات چینی درباره احتمال دیدار روسای جمهور ایران و چین در حاشیه نشست مجمع سازمان ملل گفت: تاکنون اطلاعی از برنامه رئیس جمهور چین ندارم. اما دیدار روسای جمهور دو کشور در سال های اخیر کم نیست، رئیس جمهور چین در سال 2016 سفری به ایران داشت و روابط مشارکت جامع راهبردی دو کشور را اظهار داشت. بعد از آن هم تقریبا سالی یکبار روسای جمهور دو کشور دیدار داشته اند.

به عنوان سفیر چین تعهدات روسای جمهور را پی گیری و اجرا می کنم

سفیر جمهوری خلق چین در تهران ادامه داد: اخیرا هم در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای در شهر بیشکک با یکدیگر ملاقات کردند که در خصوص همکاری های دو جانبه، اوضاع منطقه ای و بین المللی گفت وگو نموده و به توافق های مهمی رسیدند. بنده به عنوان سفیر چین در ایران وظیفه ام این است که تعهدات روسای جمهور را پی گیری و اجرا کنم.

ایران بدون شک یک شریک مهم در ساخت و اجرای ابتکار یک کمربند- یک جاده است

وی همچنین درباره آخرین وضعیت ابتکار یک کمربند-یک جاده گفت: ایران کشور مهمی است و مردمان دو کشور از قدیم چه راستا دریایی و چه زمینی جاده ابریشم با یکدیگر در ارتباط بوده اند. در واقع بیش از 2 هزار سال پیش جاده ابریشم زمینی قدیمی دو ملت ایران و چین را به یکدیگر پیوسته است. در خصوص جاده ابریشم دریایی هم این گونه است که در زمان سلسله مینگ در 600 سال پیش کشتی های چین به ریاست یک فرمانده چینی سه بار به استان هرمزگان امروزی ایران رسیدند. بنابراین بدون شک ایران یک شریک مهم در ساخت واجرای این ابتکار است.

این دیپلمات چینی در پاسخ به سوالی درباره هشداری که پیش از این سفارت چین برای سفر گردشگران این کشور به ایران داده بود و این که آیا قرار است این هشدار برداشته گردد یا خیر؟ گفت: همان طور که گفتید من سفیر گردشگری ایران در چین هستم و همواره دوست داشتم تا فرهنگ و جاذبه های گردشگری ایران را برای دوستانم معرفی کنم و مردم چین را برای سفر به ایران تشویق کنم.

وی توضیح داد: قبلا در این زمینه با مقامات وزارت خارجه ایران و بعضی دوستان ایرانی صحبت کردم، این توصیه و یادآوری سفارت ارتباطی با مساله گردشگری ندارد، بنده تاکید می کنم که این فقط یک یادآوری و توصیه است و وظیفه سفارت این است که گاهی اوقات اگر در یک منطقه ای اتفاقی پیش می آید در چنین شرایطی برای شهروندان خود توصیه نامه ای را صادر می نماید اما این مساله به معنای جلوگیری از سفر گردشگران نیست.

سفیر چین در ایران همچنین اظهار کرد: همان روزی که سفارت این توصیه را منتشر نموده بود، به دلیل سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران، از سوی ترامپ تهدیدهایی مطرح شده و گفته بودند که آمریکا اقدامات متقابل را انجام می دهد و حتی 150 سرباز ایرانی را می کشد، به همین دلیل ما این یادآوری و توصیه را منتشر کردیم زیرا بسیاری از شهروندان چینی که در پروژه های مربوط به ایران مشارکت دارند، در جنوب ایران زندگی می نمایند.

وی تاکید نمود: در واقع اگر شما با دقت متن اصلی توصیه را بخوانید، متوجه می شوید که فقط به شهروندان چینی یادآوری می نماید که به امنیت خود بیش تر توجه نمایند و طی دو ماه گذشته چنین توصیه هایی در خصوص بیش از 20 کشور صادر شده است.

چانگ هوآ در انتها تاکید نمود: همواره در کوشش هستم تا شهروندان زیادی از چین را برای سفر به ایران تشویق کنم زیرا ایران آثار تاریخی و دیدنی بسیار جالبی برای چینی ها دارد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 8775

به "سفیر چین در ایران : با تحریم های یک جانبه آمریکا مخالفیم، هیچ کشوری حق دخالت در روابط چین و ایران ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر چین در ایران : با تحریم های یک جانبه آمریکا مخالفیم، هیچ کشوری حق دخالت در روابط چین و ایران ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید