سقوط قیمت نفت به پایین ترین رقم در 17 سال گذشته

به گزارش مجله میهن، قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه در پی ضعیف شدن امیدها به همکاری میان اوپک و صنعت نفت شیل تگزاس آمریکا برای مقابله با اشباع عرضه و افت تقاضا، به پایین ترین حد خود در 17 سال گذشته سقوط کرد.

سقوط قیمت نفت به پایین ترین رقم در 17 سال گذشته

بهای معاملات آینده نفت در لندن حدود چهار درصد سقوط کرد و به حدود 26 دلار در هر بشکه رسید درحالی که بهای وست تگزاس اینترمیدیت اندکی رشد کرد. رایان سیتون، کمیسر کمیسیون خط آهن تگزاس روز آدینه با دعوت برای حضور در نشست ژوئن اوپک موافقت کرد اما امیدها به توافق میان فراورینمایندگان برای یافتن راه کار مقابله با سقوط قیمتها ساعاتی بعد با انتقاد سایر رگولاتورها و شرکتهای حفاری از پیشنهاد این آژانس برای محدودیت فراوری، از میان رفت.

دموکرات ها در سنای آمریکا بسته احیای مالی دو تریلیون دلاری را رد و اعلام کردند این بسته به شرکتها متمرکز شده و کارگران را نادیده گرفته است. به نظر می رسد مدتی طول خواهد کشید تا نمایندگان دو حزب جمهوریخواه و دموکرات روی اقدامات حمایتی به توافق برسند. بازارهای سهام آسیایی متزلزل شدند، درحالی که معاملات سهام آمریکا پنج درصد سقوط کردند.

به گفته ناظران روسیه، احتمال این که عربستان سعودی یا روسیه از جنگ قیمت عقب نشینی نمایند، اندک است. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه اظهار نموده که تسلیم اخاذی نفتی سعودی ها نخوهد شد. این جنگ قیمت در حالی به راه افتاده که دورنمای تقاضا برای نفت به دلیل شیوع ویروس کرونا و قرنطینه در بسیاری از کشورها به شدت افت نموده است. بعضی از معامله گران پیش بینی می نمایند تقاضا برای نفت بین 10 تا 20 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد نمود.

بهای معاملات آینده نفت برنت که در زمان گشایش معاملات 24 دلار و 68 سنت بود، با 3.7 درصد کاهش، به 25 دلار و 98 سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آینده وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 0.5 درصد افزایش، به 22 دلار و 75 سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا که هفته گذشته 29 درصد کاهش داشت، اوایل معاملات روز جاری تا مرز 20 دلار و 80 سنت سقوط نموده بود.

حتی اگر تقاضا برای نفت در اواسط سال جاری بهبود پیدا کند، همچنان با عظیمترین کاهش سالانه مصرف از اواسط دهه 1960 روبرو خواهد بود. عظیم ترین کاهش سالانه مصرف تا به امروز در سال 1980 ثبت شد که میزان مصرف 2.6 میلیون بشکه در روز سقوط نموده بود.

یک منبع مطلع اظهار کرد: الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه در پی سقوط قیمتهای نفت، قرار است روز دوشنبه با مدیران شرکتهای نفتی این کشور ملاقات کند.

شرکت اکسون موبیل به پیمانکاران و تأمین نمایندگان تجهیزات هشدار داد که در واکنش به سقوط قیمت نفت و افت تقاضا، میزان هزینه هایش را به طرز چشمگیری کاهش می دهد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت جی بی سی انرژی برآورد نموده که ظرفیت مخازن سوخت جت در حال پر شدن است و تنها 20 درصد ظرفیت نگهداری آزاد برای این فرآورده مانده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 17655

به "سقوط قیمت نفت به پایین ترین رقم در 17 سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط قیمت نفت به پایین ترین رقم در 17 سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید