شفیعی: پیشنهاد روحانی مبتکرانه و مبتنی بر صلح است

به گزارش مجله میهن، یک کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به طرح پیشنهادی رئیس جمهور که قرار است در سازمان ملل مطرح شود، اظهار کرد: این پیشنهاد یک دژ منطقه ای علیه دیگران نیست، رویکرد تدافعی نیست، در مقابل پیشنهاد ائتلاف آمریکایی ها که رویکرد تدافعی دارد، پیشنهاد روحانی مبتکرانه و مبتنی بر صلح است.

شفیعی: پیشنهاد روحانی مبتکرانه و مبتنی بر صلح است

نوذر شفیعی در گفت وگو با مجله میهن در ارزیابی خود از طرحی که با عنوان ائتلاف امید و ابتکار صلح هرمز قرار است رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کند، گفت: رئیس جمهور با اظهاراتی که در مراسم رژه نیروهای مسلح داشت در حقیقت از مهم ترین موضوعاتی که باید در صحن سازمان ملل مطرح شود، رونمایی کرد. پیش از این هم آقای روحانی در سازمان ملل درباره جهان عاری از خشونت صحبت کرد و طرح او در مجمع عمومی سازمان ملل مورد استقبال قرار گرفت.

وی شرح داد: انتظار می رود این ابتکار جدید در مورد صلح هرمز و ائتلاف امید نیز مورد استقبال جامعه جهانی قرار گیرد. البته در سیاست بین الملل بیش تر عمل مهم است تا حرف، در گذشته نیز حرف های خوبی توسط رهبران سایر کشورها مطرح شده که برخی جنبه عملی پیدا کرده و برای صلح و امنیت بین الملل مفید بوده و برخی دیگر به بایگانی سپرده شده و این فرصت از جامعه بین الملل سلب شده است.

این استاد دانشگاه همچنین بیان نمود: اکنون اقتضائات منطقه ای به گونه ای است که پیشنهاد آقای روحانی مورد توجه قرار می گیرد. چرا؟ چون منطقه حساس است و مسائل منطقه در مسائل بین المللی تاثیرگذار است به عنوان مثال هر گونه اختلال در روند نفت می تواند اقتصاد جهان را دچار مشکل کند.

این کننده سابق مجلس در ادامه اظهار کرد: از سوی دیگر برای جامعه بین الملل اهمیت دارد که چه کسی، چه حرفی را و با چه هدفی بیان می کند، این سوال همیشه در ذهن رهبران ملت ها وجود دارد. از این منظر ممکن است حرف آقای روحانی با این که خوب است و برای جامعه بین المللی مفید است مورد انکار دیگران از جمله برخی از کشورهای عربی و آمریکا قرار گیرد، حتی برخی از کشورهای اروپایی با احتیاط از آن استقبال کنند.

شفیعی تاکید کرد: در سیاست بین الملل آن چه مهم است ادراک رهبران است، این که رهبران کشورها چه ادراکی داشته باشند مبنای قضاوت خواهد شد، بنابراین رئیس جمهور به عنوان یک سیاست مدار و کسی که دیدگاه های ایران را در مورد مسائل بین المللی مطرح می کند پیشنهاد او با منطق سازگار است و طبیعتا باید مورد استقبال قرار گرفته و در سند سازمان ملل مستند شود. همچنین وزارت امور خارجه کشورمان نیز باید تلاش کند تا این ایده را به عمل تبدیل کند.

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین با اشاره به پیشنهاد ائتلاف آمریکا برای تامین امنیت خلیج فارس گفت: دیدگاه و پیشنهاد رئیس جمهور کشورمان جامع است. یک دژ منطقه ای علیه دیگران نیست، رویکرد تدافعی نیست، در مقابل پیشنهادی که آمریکا برای ایجاد ائتلافی جهت تامین امنیت کشتی ها مطرح کرده یک نگاه تدافعی دارد تا به دژ منطقه ای علیه ایران تبدیل شود. علاوه بر این راهکاری که آمریکایی ها می گویند خیلی نتیجه بخش نیست.

وی در سرانجام گفت: اما پیشنهادی که رئیس جمهور کشورمان در اجلاس سازمان ملل مطرح خواهد کرد پیشنهادی نهادمند است. می تواند نهادی تشکیل شود که در راستای صلح و آرامش باشد و سایر تعارضات منطقه ای را در ذیل خودش حل نماید. بنابراین یک پیشنهاد مبتکرانه مبتنی بر صلح است در حالی که پیشنهاد آمریکایی ها در یک فضای خصمانه اتخاذ می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 10941

به "شفیعی: پیشنهاد روحانی مبتکرانه و مبتنی بر صلح است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شفیعی: پیشنهاد روحانی مبتکرانه و مبتنی بر صلح است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید