صادرات 151 میلیون دلاری از مرزهای خراسان جنوبی

به گزارش مجله میهن، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در نیمه نخست امسال 151 میلیون و 320 هزار دلار کالا به وسیله مرزهای استان صادر شده است.

صادرات 151 میلیون دلاری از مرزهای خراسان جنوبی

به گزارش مجله میهن، به نقل از روابط عمومی صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی، داود شهرکی، امروز دوم آبان ماه، با بیان اینکه از این میزان خروجی 19 درصد به وسیله بازارچه مرزی ماهیرود و 81 درصد از گمرکات بیرجند و ماهیرود انجام شده است، اضافه کرد: از مجموع کالاهای خروجی از مرزهای استان 102 میلیون دلار از محل ماده 116 و 49 میلیون دلار نیز مربوط به صادرات کالاهای خود استان بوده است.

وی ادامه داد: اقلام عمده صادراتی طی شش ماهه نخست امسال شامل گازوئیل، سیمان، هیدرو کربن سبک، روغن سوخت تقطیری، کاشی و سرامیک، صیفی جات، قیر، تسمه آهنی و رول گالوانیزه بوده که به کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان و ترکمنستان صادر شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اعلام کرد: میزان واردات کالا از گمرکات و بازارچه های مرزی استان در شش ماه نخست امسال 36 میلیون و 500 هزار دلار بوده است.

شهرکی توضیح داد: آنالیز روند صادرات استان در هفت سال گذشته نشان می دهد با وجود افزایش میزان صادرات استان از نظر وزنی، میزان صادرات از نظر ارزش ریالی روند یکسانی داشته است.

وی اعلام کرد: در حال حاضر خراسان جنوبی دارای دو گمرک رسمی بیرجند و ماهیرود و چهار بازارچه مرزی با زیرساخت های مناسب در چهار شهرستان است که سه بازارچه آن به دلیل وجود بعضی مسائل در کشور افغانستان مسدود است.

کاهش صادرات در استان و دلایل آن

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی تعطیلی بازارچه های مرزی استان را یکی از مهم ترین موانع و مسائل تجارت با کشور افغانستان دانست و گفت: همچنین نبود سیاست تجاری معین در افغانستان و قدرت تصمیم گیران محلی، ممنوعیت های مقطعی اعمال شده از جانب افغانستان برای کالاهای ایرانی و ثبت غیرقانونی برندهای معتبر ایرانی در افغانستان از دیگر موانع و مسائل است.

شهرکی به دلایل کاهش صادرات در استان اشاره نمود و اضافه کرد: اصلاح ارزش پایه گمرکی بسیاری از کالاهای صادراتی و واقعی شدن ارزش گمرکی این کالاها، ممنوعیت های صادراتی بعضی از کالاها به جهت اولویت تامین احتیاج داخل و جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی، محدود شدن صادرات بعضی از کالاها صرفا توسط واحدهای تولیدی یا نمایندگان مجاز آن ها، مسائل ناشی از نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه مالی و ابهام در زمینه مبادلات ریالی با افغانستان، استمرار تعطیلی بازارچه های مرزی استان خراسان جنوبی و فعال بودن تنها یک معبر از جمله عمده ترین دلایل کاهش صادرات در استان بوده است.

وی به صندلی تولیدات مهم استان در کشور اشاره نمود و گفت: خراسان جنوبی در زمینه کنسانتره ذغال سنگ رتبه نخست، کاشی و سرامیک رتبه دوم، لاستیک خودرو رتبه چهارم و استخراج واقعی معادن رتبه هفتم را در کشور به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی 331 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد و این کشور 90 درصد بازار صادراتی استان را به خود اختصاص داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 12737

به "صادرات 151 میلیون دلاری از مرزهای خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات 151 میلیون دلاری از مرزهای خراسان جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید