ضرورت انتشار اوراق نوآوری به عنوان یکی از الگوهای پیروز در بازار سرمایه

به گزارش مجله میهن، نشست هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری با رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار دوشنبه شب در محل این صندوق برگزار گردید.

ضرورت انتشار اوراق نوآوری به عنوان یکی از الگوهای پیروز در بازار سرمایه

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی مجله میهن به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، نشست هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری با رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار دوشنبه شب در محل این صندوق برگزار گردید.

در این نشست علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر ضرورت انتشار اوراق نوآوری به عنوان یکی از الگوهای پیروز در بازار سرمایه گفت: صندوق نوآوری با ابزارهای اقتصادی متنوع، قصد تامین اقتصادی اکوسیستم نوآوری را دارد.

وی با تاکید بر اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی در عرصه سرمایه گذاری در طرح های دانش بنیان، سرمایه گذاری مستقیم را متوقف نموده و از ابزارهای متنوع با بازیگران اصلی برای سرمایه گذاری استفاده می نماید، توضیح داد: یکی از بازیگران اکوسیستم نوآوری در کشور، صندوق های پژوهش و فناوری هستند که در کارگروهی به ریاست وزیر علوم و دبیری صندوق نوآوری و شکوفایی مجوز فعالیت می گیرند.

وحدت اضافه کرد: تا به امروز 9 صندوق جسورانه بورسی مجوز فعالیت گرفته اند که چهار صندوق تا به امروز در هیچ طرحی سرمایه گذاری ننموده اند و مجموع عملکرد آنها زیر 80 میلیون تومان بوده است. صندوق علاوه بر حمایت های اقتصادی آمادگی دارد در بخش کارشناسی نیز با بازار سرمایه همکاری های لازم را داشته باشد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه از سازمان بورس خواست به حوزه شرکت های دانش بنیان نگاه خاص داشته باشد تا شرکت های بیشتری به سمت بازار سرمایه جذب شوند، گفت: ما انتظار داریم که با همکاری سازمان بورس و صندوق نوآوری، فعالیت صندوق های جسورانه بورسی موثرتر از گذشته گردد. صندوق نوآوری علاوه بر حمایت های اقتصادی آمادگی دارد در بخش کارشناسی نیز با بازار سرمایه همکاری لازم را داشته باشد.

برای عملیاتی شدن مدل های پیشنهادی صندوق نوآوری آماده همکاری هستیم

در ادامه این نشست حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادر بر رکن ضامن بودن صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید نمود و گفت: برای عملیاتی شدن مدل های پیشنهادی صندوق نوآوری آماده همکاری هستیم. بر این اساس می توان موارد درخواستی را مورد به مورد اجرایی کنیم و در صورت بروز مشکل، چالش های پیش رو را حل کرد.

به همین منظور مدل های پیشنهادی را آنالیز می کنیم اگر قرار به تسهیل گری یا ایجاد تغییر در امور باشد همکاری می کنیم تا ورود شرکت های دانش بنیان به بورس تسهیل گردد.

قالیباف ضمن اشاره به اینکه شرکت های مشاور در بازار سرمایه می توانند در ارایه مشاوره به شرکت های استارتاپی و دانش بنیان در بورس راه چاره ارائه نمایند گفت: آمادگی همکاری برای ایجاد تابلوی جدید برای شرکت های استارتاپی و متناسب سازی شرایط پذیرش با ویژگی های شرکت های نوآور را داریم.

وی در ادامه با اشاره به یک نمونه پیروز در سازمان بورس بر اساس خلاقیت های شرکت های مشاور در بازار سرمایه، اظهار داشت: شرکت های مشاور در بازار سرمایه می توانند در ارائه مدل های خلاقانه برای حضور شرکت های دانش بنیان در بورس راه چاره ارائه دهند.

عملکرد سرمایه گذاری صندوق نوآوری در سال 98 نسبت به سال های قبل از آن رشد قابل توجهی داشته است

علی ناظمی، معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این نشست، ضمن معرفی خدمات متنوع صندوق، بر ابزارهای سرمایه گذاری بیشتر تاکید نمود و گفت: ما در عرصه سرمایه گذاری کوشش کردیم تا سرمایه گذاران جدیدی به بازار بورس جذب شوند. بر این اساس عملکرد سرمایه گذاری صندوق نوآوری در سال 98 نسبت به سال های قبل از آن رشد قابل توجهی داشته است.

وی بخشی از ماموریت های سرمایه گذاری صندوق را ورود مستقیم به عرصه سرمایه گذاری خطرپذیر، تسهیل ورود سایر بازیگران اکوسیستم فناوری و بهبود کیفیت سرمایه با رویکرد توسعه نهادهای حرفه ای بیان کرد و گفت: برای ورود مستقیم صندوق و بازیگران به عرصه سرمایه گذاری به ابزارهای مختلفی احتیاج داریم تا ضمن تامین احتیاج استارت آپ ها و SMEها سرمایه پرریسک را در اختیار شرکت ها قرار دهیم. در حال حاضر 31 شرکت دانش بنیان در بازار سرمایه حضور دارند که با استفاده از ابزارهای اقتصادی پیروز می تواند موجب جذب بیشتر شرکت های اکوسیستم نوآوری به بازار سرمایه باشند.

وی در ادامه گفت: صندوق نوآوری کوشش می نماید با استفاده از ابزارهای موجود و ابزارهای جدیدی که در بستر بازار سرمایه طراحی و اجرا می گردد بتواند شرکت های استارتاپی و دانش بنیان را تامین اقتصادی و امکان ورود سایر سرمایه ها را به این بخش فراهم کند.

معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه کرد: بر همین اساس برای ورود به بازار سرمایه گذاری از سه مدل استفاده می کنیم که شامل هم سرمایه گذاری، مشارکت در تشکیل صندوق های جسورانه و خصوصی VC و در نهایت مشارکت در ایجاد صندوق های پژوهش و فناوری در استان های مختلف کشور است. با فعال کردن صندوق های جسورانه بورسی، همکاری خود را برای تامین اقتصادی اکوسیستم فناوری افزایش می دهیم. به همین دلیل صندوق نوآوری در صندوق های جسورانه بورسی مشارکت می نماید تا با سرمایه 4 برابری، محرک بازار و تامین اقتصادی سرمایه گذاری باشیم.

ناظمی به تعامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بازار سرمایه برای یافتن راه چاره تسهیل جذب منابع این بازار برای توسعه اکوسیستم فناوری در کشور اشاره نمود و گفت: در همکاری با بازار سرمایه و فرابورس دو موضوع برای تسهیل جذب منابع بازار سرمایه در حال پیگیری است که به زودی عملیاتی می گردد که شامل انتشار اوراق بورسی برای شرکت های دانش بنیان با هدف یاری به شرکت هایی است که احتیاجمند جذب منابع اقتصادی بیشتر هستند. موضوع بعدی مدیریت ریسک سرمایه گذاری است که از اوراق فروش تبعی استفاده خواهیم کرد تا ریسک سرمایه گذاری در بخش VC را کاهش داده و جذابیت ایجاد کند. همچنین بیمه سرمایه گذاری یکی از ابزارهای صندوق نوآوری برای جذب سرمایه به حوزه دانش بنیان است؛ با بیمه مرکزی نیز به توافقات لازم در این زمینه رسیده ایم.

ناظمی در انتها گفت: عرضه شرکت های استارتاپی در بورس احتیاجمند یک عزم جدی و تغییر نوع نگاه به این شرکت ها است و صندوق پیشنهادهایی برای ایجاد ابزار جدید جهت عرضه شرکت های استارتاپی دارد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 4 مرداد 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 20234

به "ضرورت انتشار اوراق نوآوری به عنوان یکی از الگوهای پیروز در بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت انتشار اوراق نوآوری به عنوان یکی از الگوهای پیروز در بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید