طرح جدید برای نوسازی تاکسی های فرسوده

خبرنگاران آنلاین:مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی های کشوردرباره طرح جدید نوسازی تاکسی های فرسوده گفت: براساس این طرح مقرر شد شرکت بهینه سازی مصرف سوخت از منابع ماده 12 برطرف موانع فراوری، یارانه به تاکسیرانی اختصاص دهد و شرکت خودروساز نیز قرار است 100 دستگاه خودرو با ظرفیت پیمایش 300کیلومتر فراوری کند.

طرح جدید برای نوسازی تاکسی های فرسوده

مرتضی ضامنی،مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور در گفت وگو با ایسنا، آخرین وضعیت نوسازی تاکسی های فرسوده را تشریح و به اجرای پایلوت طرح جدید نوسازی تاکسی های فرسوده اشاره نمود و گفت: براساس این طرح مقرر شد که شرکت بهینه سازی مصرف سوخت از منابع ماده 12 قانون برطرف موانع فراوری، یارانه ای به تاکسیرانی تخصیص دهد.بر این اساس نیز با شرکت ایران خودرو توافق هایی انجام داده ایم که به صورت پایلوت 100 دستگاه خودرو با ظرفیت پیماش 300 کیلومتر با یکبار سوخت گیری را فراوری کند.

ضامنی افزود: هفته آینده پیش فاکتورهای این100 دستگاه خودرو صادر خواهد شد و اگر پایلوت آن نیز با موفقیت انجام گردد و شرکت خودروساز نیز همراهی های لازم را داشته باشد،بخشی از این اختلاف قیمت خودرو توسط شرکت بهینه سازی مصرف سوخت تامین و به رانندگان تاکسی نیز فشاری وارد نخواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور در ادامه به تشریح این طرح پرداخت و گفت: براساس ماده 12 قانون برطرف موانع فراوری اعلام شده است که اگر به تعداد ناوگان گازسوز با چارچوب مشخصی که در قانون و دستورالعمل ها آمده است به تاکسیرانی و سامانه حمل و نقل عمومی اضافه گردد، به واسطه صرفه جویی که در مصرف گاز نسبت به بنزین اتفاق می افتد و معادل 3هزار و 870 دلار یارانه طی بازه زمانی چهار ساله به رانندگان تخصیص داده خواهد شد.

او اضافه نمود: در این میان اما شرط براین است که تاکسی ها با یکبار سوخت-گیری،300 کیلومتر پیمایش نمایند. خودروهای سمند موجود در ایران خودرو که پایه گاز سوز هستند تنها 220 کیلومتر پیمایش دارند که طی مذاکراتی با آنها، قرار شد تا مخازن این خودروها را افزایش دهند و به 300 کیلومتر برساند. این هفته نیز پیش فاکتورهای 100 دستگاه جدید صادر خواهد شد. در صورت تداوم فراوری خودروهای پایه گاز سوز با مشخصات فوق می توان مدل فوق را با رویکرد استفاده از یارانه های دولتی به سراسر کشور تسری داد.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی های کشور همچنین گفت: هیچ وعده ای از سمت شرکت های خودروساز و وزارت صنعت معدن و تجارت در مورد تحویل تاکسی های جدید عملیاتی نشده است اما در سال جدید بر سر چند موضوع در حال توافق هستیم.

ضامنی ادامه داد: یکی از این موضوع ها قیمت خودرو است. شرکت های خودروساز اعلام نموده اند که قیمت خودرو، قیمت حاشیه بازار است و باتوجه به این که قیمت حاشیه بازار دقیقاً قیمت تاکسی را نسبت به مشابه سال گذشته دوبرابر نموده، با چالش های جدی در زمینه تامین تسهیلات روبرو خواهیم بود. بنابراین نسبت به آن اعتراض نموده ایم و در حال مکاتبه هستیم که وزارت صنعت تکلیف را روشن نمایند.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور افزود: علاوه بر قیمت،مکاتباتی نیز بر روی موضوع زمان بندی داشتیم تا شرکت خودروساز در ادامه طرح، خودروهای جدید را طبق زمانبندی تحویل دهند.

به گفته این مقام مسئول، اگر به تمام جزییات در طرح نوسازی تاکسی های فرسوده توجه نگردد،برای رانندگان مشکلاتی از جمله عدم توانایی در پرداخت اقساطشان پیش خواهد آمد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 20 تیر 1398 شناسه مطلب: 5255

به "طرح جدید برای نوسازی تاکسی های فرسوده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح جدید برای نوسازی تاکسی های فرسوده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید