طلسم تفکیک زباله از مبدا در گرگان

خبرنگاران، گروه استان ها- الهام رئوفی فر: مدیریت زباله یکی از حیاتی ترین کارهایی است که روزانه در هر شهری انجام می گردد و بر همین اساس طرح تفکیک زباله از مبدأ هم در سال­ های اخیر بسیار مورد توجه مدیران شهری نهاده شد.

طلسم تفکیک زباله از مبدا در گرگان

این طرح که با هدف جداسازی مواد از یکدیگر و به منظور جلوگیری از آلودگی بیشتر طبیعت، برنامه ریزی گردیده بود که در شهری مانند گرگان هنوز به درستی اجرا نگردیده است.

از پیشینه این طرح با جستجو در رسانه های استان تنها به گلایه شهروندان و وعده های مسئولان می رسیم و در عمل می بینیم که اقدامی انجام نگردیده است.

طرح تفکیک زباله از مبدأ سال 87 با انتخاب پیمانکار از سوی شهرداری گرگان شروع گردید که در یک دوره کوتاه مدت یک ساله با شکست روبرو گردید. پس از آن بار دیگر مسئولان شهری سال 92 کمر به اجرای این طرح بستند اما این بار هم تفکیک زباله از مبدا موفق ظاهر نگردید شاید به همین خاطر است که رئیس کمیسیون گروه خدمات شهری، فضای سبز و زیست شهری شورای اسلامی شهر گرگان از واگذاری این طرح به سازمان پسماند خبر می دهد و می گوید: قرار بود در قرارداد جدید پیمانکارانی که در حوزه خدمات شهری و جمع آوری زباله فعالیت دارند کار تفکیک زباله از مبدا را هم انجام دهند اما سازمان پسماند استان مسئولیت این کار را بر عهده گرفت.

واگذاری طرح تفکیک زباله از مبدا

علی اصغر یوسفی در مصاحبه با خبرنگاران از موفق نبودن این طرح در دفعات گذشته یاد می نماید و می گوید: امیدواریم سازمان پسماند در این حوزه موفق گردد زیرا با اجرا طرح تفکیک زباله از مبدا بخشی از هزینه­ های شهرداری هم کاهش می یابد.

از آنجایی که در شرح وظایف سازمان پسماند، برنامه ریزی برای تفکیک زباله در مبدا با هدف فراوری و ایجاد ارزش افزوده برای پسماند و بهبود کیفیت زباله ورودی به طرح های فراوریی کمپوست گنجانده گردیده است واگذاری طرح تفکیک زباله از مبدا شهر گرگان به سازمان پسماند استان منطقی به نظر می رسد موضوعی که مدیر عامل سازمان پسماند استان گلستان هم آن را تائید می نماید و می گوید: با توجه به هزینه بر بودن این طرح برای شهرداری ها، تفکیک زباله تمام شهرهای استان توسط این سازمان انجام می گردد.

اجرای طرح تفکیک زباله در شهرو روستاهای استان

محسن سمیعی از حمایت استاندار گلستان برای اجرایی گردیدن این طرح در استان خبر می دهد و می افزاید: تفکیک زباله از مبدا، مدت­هاست که ناتمام رها گردیده است به همین خاطر سازمان پسماند برای اجرایی کردن این طرح در شهرهای گلستان قدم جلو گذاشت.

وی با بیان اینکه یکی از الزامات ما در سال 97 اجرای این طرح است، ادامه می دهد: برای گرگان این طرح در تابستان امسال، منطقه به منطقه اجرا می گردد.

طرح به چند پیمانکار داده گردد

اما یک کارشناس ارگردید برنامه ریزی شهری در مصاحبه با خبرنگاران، به واگذاری این طرح به چند پیمانکار در هر یک از شهرهای استان تاکید می نماید و می گوید: برای جلوگیری از رانت و دادن قدرت به یک شرکت باید این طرح در هر شهر به دو یا چند پیمانکار واگذار گردد.

مجتبی محبی معتقد است، طرح تفکیک زباله از مبدا در بالاشهر در مقایسه با پائین شهر به دلیل مشکلات اقتصادی مردم این منطقه توجیه ندارد اما اگر قرار باگردید طرح به یک پیمانکار داده گردد به دلیل نبود رقیب رانت ایجاده گردیده و شهر به هدف مورد نظر از طرح تفکیک زباله، دست نمی یابد.

وی استفاده از ظرفیت بانوان برای جمع آوری زباله از مبدا را مهم ارزیابی می نماید و ادامه می دهد: با توجه به اینکه صبح بانوان در منزل هستند بهتر است به جای استفاده از کارگران مرد در شهرداری، از بانوان در این بخش استفاده گردد.

به گفته این کارشناس ارگردید برنامه ریزی شهری، مشابه این اقدام در شیراز انجام گردیده و تعدادی از بانوان شهری برای مراجعه به درب منازل و جمع آوری زباله آموزش دیده اند.

محبی ارائه بسته های تشویقی را در ابتدای اجرای طرح را عامل موفقیت می داند و می گوید: بهتر است برای جلب رضایت و توجه شهروندان بسته های تشویقی مانند قرعه کشی لوازم خانگی پیش بینی گردد.

نبود نظارت و کنترل بر پسماند و زباله ها در مناطق صنعتی، شرکت ها و مناطق شهری باعث افزایش روز افزون، زیان های بهداشتی و اقتصادی گردیده است تا جاییکه روزانه به حجم انباشته گردیدن زباله ها و پسماند ها در این نقاط مختلف استان افزوده می گردد که حاصل این امر به یقین هزینه های گزافی برای جمع آوری و دفع زباله به بار می آورد بنابراین به نظر می رسد که نهادهای متولی به اجرایی گردیدن طرح تفکیک زباله از مبدا نگاهی جدی داشته باشند تا هزینه های بهداشتی و زیست محیطی استانمان در آینده به پائین ترین رقم ممکن برسد.

منبع: mehrnews.com

به "طلسم تفکیک زباله از مبدا در گرگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با طلسم تفکیک زباله از مبدا در گرگان

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید