عربستان، امارات و مصر مقصر راه ندادن کارشناسان سازمان ملل به یمن

رئیس کمیته بین المللی کارشناسان درباره یمن پس از انتشار اولین گزارش درباره این کشور در اوت 2018 عربستان، امارات و مصر را مقصر ممانعت از ورود کارشناسان به یمن دانست.

عربستان، امارات و مصر مقصر راه ندادن کارشناسان سازمان ملل به یمن

کمال الجندوبی، رئیس کمیته بین المللی کارشناسان امور یمن در چهل و دومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو دومین گزارش این کمیته درباره وضعیت حقوق بشر و موارد نقض این حقوق در یمن را ارائه کرد.

الجندوبی پس از انتشار اولین گزارش درباره این کشور در اوت 2018 عربستان، امارات و مصر را مقصر ممانعت از ورود کارشناسان به یمن دانست. هنوز کشورهایی که اسامی آنها در گزارش الجندوبی اعلام شده، واکنشی نداشته اند.

الجندوبی اظهار کرد، اسامی چهره هایی که در یمن مرتکب جرائم جنگی شده اند به ویژه چهره هایی از عربستان و امارات را به صورت محرمانه به میچل باچله، کمیسیونر عالی حقوق بشر ارائه کرد و به او گفته جامعه بین الملل راهکاری برای مواخذه درباره جرائم جنگی در یمن بیابد.

رئیس کمیته یاد شده در ادامه گفت: حوثی ها پس از انتشار گزارش در اوت به اعضای کمیته اجازه دادند وارد مناطق تحت کنترل شان شوند اما عربستان، امارات و مصر به اعضای کمیته اجازه ورود به یمن و نیز مصاحبه با بعضی یمنی ها در مصر را ندادند.

وی در گزارش خود کشورهای عضو ائتلاف ضد یمن را متهم کرد با دامن زدن به فضای ترس و هراس، تاثیری منفی بر جنگ زدگان و شاهدان عینی گذاشته اند که در جریان تحقیقات قصد همکاری با کمیته را داشتند.

الجندوبی اضافه کرد: ائتلافی که عربستان و دولت (مستعفی) یمن آن را راهنمایی می نمایند، به سوال های تفصیلی اعضای کمیته پاسخ نداند و کمیته نتوانست از رویکرد ائتلاف درباره اتفاقات یمن و گام هایی که باید برای حسابرسی به نقض حقوق برداشته شوند، اطلاع یابد.

وی ادامه داد: با وجود تمامی موانع، کارشناسان و مسؤولان حقوق بشر توانستند با 600 تن از شاهدان عینی، آوارگان، جنگ زدگان و اسرای یمنی مقیم دیگر کشورها و نیز منابع دیگر دیدار و گفت وگو نمایند.

الجندوبی تاکید نمود: تحقیقاتی که کمیته انجام داد، بار دیگر نشان داد یمنی ها همچنان در بعضی مناطق در کنترل دولت (مستعفی) یمن و امارات و نیروهای وابسته به انصارالله، تحت خشونت جنسی، شکنجه و دیگر بدرفتاری ها، بازداشت و ربوده شدن قرار دارند.

باچله از هیئت سازمان ملل در یمن بابت گزارش شان تشکر کرد و گفت: یمنی ها از یک بحران انسانی وحشتناک رنج می برند.

وی تاکید نمود: یمنی ها با انواع سختی ها و درد و رنج ها از جمله جنگ، بیماری، گرسنگی، فروپاشی مالی، تروریسم بین المللی، نقض گسترده حقوق بشر و جرائم جنگی روبرو هستند. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 مهر 1398 بروزرسانی: 16 مهر 1398 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 10249

به "عربستان، امارات و مصر مقصر راه ندادن کارشناسان سازمان ملل به یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان، امارات و مصر مقصر راه ندادن کارشناسان سازمان ملل به یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید