فضای کسب و کار به فوریت اصلاح گردد

به گزارش مجله میهن، وزیر کار با اشاره به اینکه اصلاح فضای کسب و کار موضوعی همه جانبه است، گفت: فضای کسب و کار باید به فوریت اصلاح و ابلاغ گردد.

فضای کسب و کار به فوریت اصلاح گردد

به گزارش گروه اجتماعی مجله میهن، محمد شریعتمداری در دومین جشنواره ملی حاتم (حمایت از فراوری ملی) در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما با اشاره به اینکه حمایت از فراوری ملی موضوعی چند جانبه است، افزود: اگر سفیران کشورمان، سفیرانی مالی باشند یک رویکرد اساسی در این راستا شکل خواهد گرفت.

شریعتمداری گفت: چنانچه وزارت امور مالی و دارایی و بانک مرکزی کاری نمایند که فراوری ملی با صرفه تر از فعالیت های سفته بازی گردد، اقدامی ارزشمند در رونق فراوری ملی پایه گذاری می گردد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: باید از گذشته درس گرفت و از فرصت های محدود موجود حداکثر استفاده را برد.

وی افزود: امروز خارجی ها به ما اجازه فروش نفت نمی دهند و باید از این تهدید یک فرصت ساخت و برای حمایت از فراوری داخلی کوشش مضاعف کرد.

شریعتمداری به وجود نگاه های دوگانه در سال های گذشته در بعضی مسائل اساسی اشاره نمود و گفت: اتکای به نفت یکی از این مسائل بوده که بودجه عمومی را متاثر نموده و دست ما را برای واردات باز گذاشته است.

وی افزود: نگاه به این سرمایه فوق العاده به عنوان یک قلک نگاه غلطی است که در سال های گذشته حاکم بوده است و سبب شده از سایر مواردی که می توانست اقتصاد کشور را شکوفا کند، غافل شویم.

شریعتمداری گفت: نیازمند نظام مالیاتی عادلانه ای هستیم که مشوق فراوری باشد در این راستا کوشش های زیادی اجرا شده، اما در عین حال فرار های مالیاتی زیادی وجود دارد.

وی افزود: عمده درآمد های مالیاتی کشور ناشی از فشار به فعالیت های فراوریی است، اما در عوض به توسعه پایه های مالیاتی و اینکه به جایی برسیم هر فرد خودش مالیات پرداخت کند، نپرداخته ایم.

وزیر کار از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست کرد که بعضی مفاد بودجه سال آینده را به گونه ای تنظیم نمایند که اخذ مالیات حامی فراوری در کشور باشد، زیرا امروز شرایط به گونه ای است که فرار مالیاتی به نوعی مجاز شناخته می گردد.

وی ادامه داد: در موضوع واردات نیز همیشه با یک دوگانه روبرو بودیم که آیا از فراوری داخل حمایت کنیم یا از تامین خدمات ارزان با واردات.

وی گفت: 40 سال است در این زمینه بحث و تبادل نظر می کنیم، اما هیچگاه صبوری نکردیم که فراورینماینده به فراوری خود بپردازد و باید معلوم گردد کشور مایل است در وادی حمایت از فراوری داخل گام بردارد یا خیر؟.

شریعتمداری ضمن تشکر از وزیر صنعت، معدن و تجارت به خاطر ممنوعیت واردات کالا هایی که در کشور نمونه داخلی دارند، یادآور شد: دو سال پیش و در زمان مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت واردات 1399 قلم کالا را به کشور ممنوع کردیم و از طرف دیگر ظرفیت های خالی فراوری را به کار گرفتیم امروز این جهت باید ادامه یابد.

وزیر تعاون همچنین بر لزوم حمایت مردم از فراوری ملی تاکید نمود و گفت: تحقق این مهم در گرو فراوری کیفی داخلی است که با بکارگیری فناوری های جدید و جلب رضایت فراورینمایندگان کالا ها محقق می گردد.

وی به مشخص حداقل دستمزد در روز های آینده اشاره نمود و گفت: از نظام کارفرمایی کشور خواهش می کنیم که سود آینده خود را در رضایت مجریان کار ببینند و بدانند سود کارفرما در رضایت کارفرما و کارکنان است.

وزیر تعاون لزوم اکرام فراورینمایندگان و استفاده از فکر و اندیشه جوانان، شیوه های جدید فراوری و واسپاری امور به دست انجمن ها، اتحادیه ها، کانون ها و سازمان های مردم نهاد برای برعهده دریافت وظایف دولت را مورد تاکید قرار داد.

شریعتمداری گفت: همزمان با حذف ارز 4200 تومان حمایت 400 درصدی از فراورینمایندگان داخلی را شاهد بودیم، یعنی سیاست جایگزینی واردات و توسعه صادرات به نوعی تقویت شده است.

وی در انتها گفت: باید از همه کالا هایی که به طور کامل در داخل ساخته می شوند با بازاریابی، استانداردسازی و برندسازی آن ها حمایت کرد و در مرحله بعد از همه کالا هایی که مواد اولیه شان از خارج از کشور تامین می گردد، حمایت گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 15583

به "فضای کسب و کار به فوریت اصلاح گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضای کسب و کار به فوریت اصلاح گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید