مجوز بازگشت ورزشکاران مهاجرت نموده صادر شد

به گزارش مجله میهن، هیچ کدام از ورزشکارانی که مهاجرت کردند، منعی برای بازگشت ندارند.

مجوز بازگشت ورزشکاران مهاجرت نموده صادر شد

به گزارش گروه ورزشی خبرنگاران، سیدرضا صالحی امیری، رییس کمیته ملی المپیک بعد از سفری که همراه وزیر ورزش به لوزان داشت و با رییس کمیته بین المللی المپیک(IOC) دیدار کرد، امروز در نشست خبری حاضر شد.

موضع IOC از ایران حمایتی بود

بر اساس جمع بندی که از چند ماه قبل داشتیم، بنا شد با وزیر ورزش به دیدار مسئولان کمیته بین المللی المپیک برویم. روز پنجشنبه گذشته این اتفاق رخ داد. روزهای آدینه و شنبه هم 3 دور مذاکره با مدیران ارشد IOC داشتیم که نهایتا عصر روز شنبه با توماس باخ، رییس IOC نشستی داشتیم. عمده صحبت های ما پیرامون المپیک 2020 و موانع و مسائلی که ما در این جهت داریم، بود. از جمله مسائل می توان به معضل انتقال پول اشاره نمود. در مجموع موضع مدیران کمیته بین المللی المپیک نسبت به ایران حمایتی بود. او تعبیری زیبایی داشت که گفت ما انتظار داریم با قدرت در 2020 بدرخشید.

همچنان معتقدیم تعلیق جودو، سناریوی رییس جهانی بود

همچنین سوالاتی پیرامون شرایط جودو از ما شد که به صورت کامل تشریح کردیم. گفته ما این بود که رییس فدراسیون جهانی جودو با یک سناریوی از پیش معین شده علیه ایران کار نموده و مستندات خود را هم به CAS ارائه کردیم. این نکته مهمی بود که ما در ابعاد بزرگتری مواضع خود را به توماس باخ درباره جودو گفتیم. همچنان معتقدیم این تعلیق ظالمانه بوده است. رییس فدراسیون جهانی فشاری را روی ورزشکار ایرانی آورده و شرایط را برای حضور او در یک کشور اروپایی فراهم نموده است. همه این مسائل را ما دخالت در امور ورزش ایران می دانیم. توماس باخ هم خاطرنشان کرد که منتظر حکم دادگاه CAS می ماند و بعد موضع گیری می نماید.

ورزشکارانی که مهاجرت کردند، منعی برای بازگشت ندارند

صحبت هایی هم پیرامون مهاجرت بعضی از ورزشکاران در ماههای اخیر بود. البته موضع ما هم این بود که نباید مانع مهاجرت ورزشکاران شویم. ما حدود 15 لژیونر در فوتبال داریم که در کشورهای دیگر بازی می نمایند. وزیر ورزش هم در همان جا خاطرنشان کرد که هیچ کدام از ورزشکارانی که مهاجرت کردند، منعی برای بازگشت ندارند و ما ورزشکار ممنوع الخروج یا ممنوع الورود نداریم. ما باید کوشش کنیم عوامل کششی را در داخل افزایش دهیم و عوامل رانشی را کاهش دهیم. در طول سال هزاران نفر از کشور به کشورهای دیگر مهاجرت می نمایند. از این چند هزار نفر، شاید چند نفر هم از جامعه ورزش باشند و نباید آن را سیاه جلوه دهیم. ما نسبت به مساله مهاجرت رویکرد منفی، تخریبی یا سیاسی نداریم. معتقدیم هیچ کدام از این ورزشکاران ما با انگیزه های سیاسی از کشور نرفتند. ما باید شرایط را برای حضور مجدد این دوستان در کشور فراهم کنیم.

لالوویچ گفت کشتی بدون ایران معنایی ندارد

اتفاق بعدی دیدار ما با رییس فدراسیون جهانی تکواندو بود. درباره توسعه روابط و جلوگیری از عدم صدور ویزا برای ورزشکاران ایرانی صحبت شد. دکتر چو با گرمی از همکاری با ما استقبال کرد. سپس با لالوویچ، رییس اتحادیه جهانی کشتی نشستی داشتیم که او ضمن حمایت از ایران، خاطرنشان کرد کشتی بدون ایران معنایی ندارد. ما فرایند مثبت کشتی در ایران را تشریح کردیم. همچنین دیداری با رییس فدراسیون شمشیربازی داشتیم که او نیز قول سفر به ایران و برگزاری چند رویداد در کشورمان را داد. دیداری هم با رییس فدراسیون جهانی هاکی روی یخ داشتیم که این دیدار هم مثبت بود.

عده ای کوشش می نمایند فضا را آلوده نمایند

ما در مجموع احتیاجمند توسعه روابط و بهبود دیپلماسی ورزشی هستیم. عده ای کوشش می نمایند فضا را آلوده نمایند و در مقابل ما کوشش می کنیم این فضا را سالم و آرام نگه داریم. ما معتقدیم اگر حاشیه وارد فضای ورزش قهرمانی ما نشود، در المپیک 2020 درخشش خوبی خواهیم داشت. نکته مهم در این سفر اعلام همدلی و تکصدایی از ورزش ایران بود چون برای اولین بار همراه وزیر ورزش به مقر کمیته بین المللی المپیک رفتیم و اتفاقا توماس باخ هم به این نکته اشاره نمود.

از IOC درخواست یاری اقتصادی کردیم

ما از IOC درخواست یاری اقتصادی و تجهیزات کردیم. آن ها سالیانه بیش از 500 میلیون دلار یاری به کشورهای مختلف دارند. ما باید برای افزایش سهم ناچیز خودمان احتیاج به کار بیشتر داریم. همه ظرفیت های ممکن در داخل کشور باید یاری نمایند تا دیپلماسی ورزشی پیشرفت کند. ما در مورد مساله ای به نام فرهنگ ملی و دینی و رعایت چارچوب های اخلاقی تاکیدات زیادی داشتیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 13 اسفند 1398 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 15358

به "مجوز بازگشت ورزشکاران مهاجرت نموده صادر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجوز بازگشت ورزشکاران مهاجرت نموده صادر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید