مخاطب با رنگ از موضوع عکس دور می گردد، تجربه نوشتن با نور

به گزارش مجله میهن، آلن سکارولی، عکاس فرانسوی که نمایشگاه عکس هایش با عنوان میان سرگردانی و جاودانگی تا امروز جمعه 9 آذرماه در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران برپاست، درباره علت سیاه و سفید بودن عکس های این نمایشگاه به خبرنگاران گفت: علت سیاه و سفید بودن این عکس ها بسیار پیچیده است؛ خیلی وقت پیش عکاسی را آغاز کردم و آن موقع عکس رنگی کار کردن سخت بود. قصدم این بود که مثل یک هنرمند صنایع دستی، عکس بگیرم و نمی خواستم از مواد شیمیایی برای چاپ عکس استفاده کنم به همین دلیل از دوربین آنالوگ استفاده کردم و تمامی مراحل چاپ را خودم انجام دادم.

مخاطب با رنگ از موضوع عکس دور می گردد، تجربه نوشتن با نور

وی با بیان اینکه تمام عکس های من در مجموعه میان سرگردانی و جاودانگی با دوربین دیجیتال ثبت شده است، تاکید نمود: چون احساس می کنم رنگ مزاحمتی برای مخاطب ایجاد می نماید، هدفم از عکاسی سیاه و سفید این است که مخاطب به واسطه رنگ از موضوع اصلی یعنی درختان و کوه ها دور نگردد.

این عکاس فرانسوی با اشاره به اینکه 25 سال از وقت خود را صرف عکاسی در شب نموده است، گفت: موضوع مدنظر در ذهنم با چند فریم تمام نمی گردد و به همین دلیل 25 سال از وقتم را روی عکاسی در شب گذاشتم. همچنین در مقطعی نیز وقتم را روی عکاسی از شهرها در گذر زمان گذاشتم تا بتوانم تغییر و تحول شهرها را نشان بدهم.

سکارولی، نور را موضوع اصلی نمایشگاه عکس میان سرگردانی و جاودانگی دانست و شرح داد: اصطلاح نوشتن با نور در عکاسی، در این مجموعه به خوبی قابل مشاهده است؛ در این نمایشگاه سه تابلوی عکس از درخت در شب دارم که برای ثبت آنها دیافراگم دوربین را باز و با پروژکتور مدت 8 دقیقه نورپرازی کردم تا بتوانم عکس خوبی را ثبت کنم.

آلن سکارولی در سال 1945 در مراکش به جهان آمد، او همواره در کنار مدیترانه زندگی نموده و به کار مشغول بوده است. آلن سکارولی تاکنون نمایشگاه های بسیاری در شهرهای مختلف فرانسه و هم چنین سوئیس، بلژیک، یونان و.. برگزار نموده است.

نمایشگاه میان سرگردانی و جاودانگی که در فاصله سال های 1998 تا 2005 عکاسی شده، از سوی سفارت فرانسه با همکاری خانه هنرمندان ایران برپا شده است و تا 9 آذر در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران میزبان علاقه مندان است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 2278

به "مخاطب با رنگ از موضوع عکس دور می گردد، تجربه نوشتن با نور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخاطب با رنگ از موضوع عکس دور می گردد، تجربه نوشتن با نور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید