بازسازی بازار فرش احیای هویت تاریخی مشهد است

به گزارش مجله میهن، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فر امروز پنجشنبه 26 تیرماه 1399 در بازدید از عملیات بازسازیی این اثر تاریخی به بازدید از پروژه بازسازی و احیای بازار فرش مشهد اشاره نمود و گفت: اقدامات برای احیا و بازسازی این بازار با مشارکت شهرداری، کسبه و همکاری و نظارت میراث فرهنگی از سال 97 شروع شده و طرح بازسازیی در شورای فنی استان و کشور تصویب شده است.

بازسازی بازار فرش احیای هویت تاریخی مشهد است

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

مکرمی فر با اشاره به تاریخچه این بازار اظهار کرد: معماری این بازار به صورت چهارطاقی با گنبدهای آجری بوده و از بازارهای عهد قاجار است که قدمت آن به دوره تیموریان نیز می رسد.

او اضافه کرد: اقدامات اجرا شده برای بازسازی و احیای این بازار شامل برآورد باستان شناسی در پی بازار برای تثبیت هویت تاریخی بازار است.

مکرمی فر گفت: بخشی از بازار با پوشش عرق چین و خفته و راسته با معماری سنتی پوشیده شده است.

او درباره ادامه پروژه بازسازی و احیای بازار فرش مشهد توضیح داد: نقشه های اجرایی آماده و نهایی شده است و طی یک هفته آینده این نقشه ها با جزئیات کامل در اختیار شهرداری برای اجرا قرار خواهد گرفت.

بازار فرش فروشان مشهد از بازارهای قدیمی مشهد است که در گذشته بخشی از بازار عظیم مشهد بوده است. بازار عظیم مشهد در حاشیه حرم امام رضا (ع) قرار داشت که قسمت اعظم آن بعد از طرح نوسازی اطراف حرم تخریب شده و بخشی از آن از خیابان اندرزگو به حرم مطهر باقی مانده است.

این بازار از خیابان خسروی نو شروع می گردد و در ضلع غربی حرم مطهر، در مکان مسجد و حمام شاه پایان می یابد. این بازار در امتداد بازار سرشور واقع شده است، بازار سرشور در یکی از مهم ترین محلات قدیمی شهر که به همین نام است قرار گرفته، از خیابان شهید اندرزگو شروع می گردد و این خیابان را به خیابان دانش ارتباط می دهد.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 2 مرداد 1399 گردآورنده: mihanmall.com شناسه مطلب: 20155

به "بازسازی بازار فرش احیای هویت تاریخی مشهد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی بازار فرش احیای هویت تاریخی مشهد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید